نیازمندی های صنعت ساختمان ایران
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

نمای سیمانی ساختمان ؛ انواع مختلف / مزایا و معایب نمای سیمانی

نمای سیمانی ساختمان

استفاده از نمای سیمانی ساختمان به قدری محبوب شده است که می‌توان آن را به وضوح در بسیاری از بناهای مدرن امروزی مشاهده کرد. کارفرمایان و همه افرادی که در حوزه ساختمان‌سازی مشغول به کار هستند، نمای سیمانی ساختمان را به عنوان نمایی زیبا و منحصربه فرد می‌شناسند. نمای سیمانی، روح تازه‌ای به ظاهر ساختمان می‌دهد، به شکلی که می‌توان بنا را به عنصری یکپارچه از چهره شهر در نظر گرفت. در کنار زیبایی، این نما دارای ویژگی‌های متفاوت دیگری می‌باشد که باعث شده است تا بسیار پرکاربرد باشد؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

 

انواع نمای سیمانی ساختمان

نمای سیمانی خود به تنهایی دارای انواع گوناگون می‌باشد که به شرح زیر است:

 

نمای سیمانی ساختمان: نمای سیمان سفید

این نما همان‌طور که از نامش پیدا است با استفاده از سیمان سفید اجرا می‌شود. این نما خصوصیات ظاهری و فیزیکی سیمان سفید را یدک می‌کشد و به نمای سازه ظاهری کاملاً سفید می‌دهد. نمای ساخته شده با سیمان سفید به ساختمان ظاهری لوکس و زیبا می‌بخشد. این نما از ترکیب سیمان سفید و آب اجرا می‌شود.

 

نمای سیمانی ساختمان: نمای سیمان شسته

این نما از ترکیب سنگدانه‌های رنگی، پودر سنگ، سیمان سفید یا سیاه و رنگ‌های معدنی و به صورت اندود اجرا می‌شود. استحکام بالا و زیبایی ظاهری این نما باعث شده است بسیار پرکاربرد باشد. در ساخت این نما اغلب از قالب‌های مستطیلی، مربعی و لوزی استفاده می‌شود و به غیر از نما در راه پله و دیوار باغ نیز به کار گرفته می‌شود. همچنین رنگ‌بندی این نما نیز امکان‌پذیر است.

 

نمای سیمانی تخته ماله

در اجرای این نما نیاز به دو لایه آستر و تخته ماله است. لایه آستر به ضخامت 2 سانتی‌متر با استفاده از ملات ماسه و سیمان روی دیوار بلوک سیمانی یا آجری گری (آجر فشرده بدون بندکشی) و لایه دوم به ضخامت 0.5 سانتی‌متر، ملاتی متشکل از ماسه، پودر سنگ، خاک سنگ و سیمان استفاده می‌شود که به وسیله تخته ماله روی آستر کشیده می‌شود. برای عدم ترک خوردگی و افزایش زیبایی ظاهر، نما از طریق خط کشی یا سنگ نما به بخش مجزا تقسیم می‌شوند.

 

نمای تگرگی و ماهوتی

این نمای سیمانی ساختمان معمولاً دارای ضخامت 2 سانتی‌متر از لایه‌های ملات سیمان، پودر سنگ و خاک سنگ تشکیل شده‌اند که از طریق دستگاه دوغاب پاش روی نمای پاشیده می‌شود. نام تگرگی این به خاطر استفاده از مصالح درشت دانه گرفته شده است، ولی اگر از دانه‌بندی ریز در مخلوط آن استفاده کرد، نام این نما ماهوتی خواهد بود. نمای تگرگی شاید به اندازه نمای سیمان سفید، شسته یا تخته ماله لوکس نباشد، ولی می‌توان ظاهری ساده و مدرن با ترکیب مصالح دیگر ایجاد کرد.

 

نمای سیمانی رومی

 

نمای سیمانی ساختمان: نمای تیشه‌ای یا نمای چکشی

این نمای سیمانی از اندود دو لایه تشکیل شده است. لایه اول که آستری به ضخامت 2 سانتی‌متر است که با ملات ماسه و سیمان سفید یا سیمان رنگی اجرا می‌شود و بر روی آن لایه‌ای از ملات موزائیک به ضخامت 1.5 سانتی‌متر کشیده می‌شود. لایه دوم که با ماله اجرا می‌شود دارای بندهایی است که با شیشه پُر می‌شود و پس خشک شدن اندود، سطح آن را با تیشه‌های مخصوص تیشه‌داری می‌کنند.

 

نمای سیمانی آبساب و موزائیک شسته

این نما همانند نمای چکشی از لایه آستر با ملات ماسه و سیمان سفید یا رنگی و لایه ملات موزائیک تشکیل شده است، اما روش پرداخت متفاوتی دارد. برای اجرای این نما و قبل از خشک شدن، سطح لایه را با آب خیس کرده و تا نمایان شدن مصالح سنگی، سطح کار را با برس می‌سایند. در صورتی که پس از خشک شدن، لایه نهایی را با سنگ سنباده زده شود و به قدری ساییده شود که کاملاً صیقلی و مانند موزائیک شود، به آن نمای سیمانی موزائیک گفته می‌شود. روش دیگر، پرداخت با آب و اسید است، در این حالت پیش از آنکه اندود سفت شود، با آب و اسید ساییده می‌شود تا سنگ دانه‌ها به شکل برجسته و درشت و سیمان به صورت ریز و فرو رفته نمایان شود که به آن اندود سیمانی شسته می‌گویند.

 

نمای خراشی

نوعی دیگر از نمای سیمانی ساختمانی به نام نمای خراشی نشاخته می‌شود.پس از اجرای لایه آستر با ملات ماسه و سیمان و لایه تخته ماله با ملات ماسه، پودر سنگ، خاک سنگ و سیمان، مقدار کمی مصالح سنگی به ضخامت 2 میلی‌متر روی سطح کار اعمال می‌شود، سپس برای ایجاد خراش‌هایی روی سطح از ماله مخصوص استفاده می‌شود.

 

نمای رومی سیمانی

نمای رومی که به آن نمای کلاسیک نیز می‌گویند از نمای روم باستان الهام گرفته شده است. این نما تداعی‌ کننده عظمت، شکوه و زیبایی بنا است، اگر ازسنگ‌های طبیعی مانند مرمر، گرانیت و تراورتن ساخته شود. اما برای کاهش هزینه‌های ساخت می‌توان به جای سنگ از سیمان استفاده کرد. با این حال، نمای رومی سیمانی اغلب در خانه‌های ویلایی مشاهده می‌شود.

 

مزایا و معایب نمای سیمانی

از جمله فواید استفاده از نمای سیمانی به شرح زیر است:

  1. برای نمای کلاسیک فوق‌العاده قابل اجرا و زیبا است.
  2. از بین دیگر نماها همانند نمای کامپوزیت، نمای سنگی، نمای آجری، نمای بایرامیکس و موارد دیگر ارزان‌تر است.
  3. به دلیل وجود سیمان،مقاومت بالایی نسبت به دیگر نماهای ساختمانی دارد.
  4. در برابر هر گونه تغییرات جوی و شرایط آب و هوایی مقاوم و ماندگار است.
  5. نماسی سیمانی به ایجاد نمایی صاف و یکپارچه کمک می‌کند.

 

معایب نمای سیمانی نیز به شرح زیر است:

به دلیل وجود سیمان، وزن سازه افزایش می‌یابد.

این نما عایق رطوبتی و حرارتی خوبی برای مناطق مرطوب نمی‌باشد.

نمای سیمانی خاصیت آنتی استاتیک (تمیزکنندگی) ندارد، یعنی به راحتی گرد و خاک را به خود جذب می‌کند.

بعد از گذشت زمان و با وجود آلودگی‌های شهری، نمای سیمانی رنگ تیره به خود می‌گیرد.

 

نحوه اجرای نمای سیمانی

در اجرای نمای سیمانی، نخست باید سطحی متناسب از طریق شاسی‌کشی فلز با استفاده از توری رابیتس ایجاد کرد. بعد از بستن رابیتس و جوشکاری، روی توری‌ها را با ملات ساخته شده از سیمان و پودر سنگ پوشاند تا بستری ایده آل برای چسبیدن ملات ماسه سیمان ایجاد کرد.

سپس جهت ایجاد سطحی کاملاً صاف، کروم‌بندی‌های ارتفاعی و طولی اجرا می‌شوند. در این مرحله باید در کیفیت ملات دقت لازم را به خرج داد، زیرا در صورت استفاده از مقدار سیمان کم و یا سیمان بی‌کیفیت و یا حتی بهره‌گیری از ماسه با دانه‌بندی نامناسب، احتمال کنده شدن ملات از روی سطح دیوار افزایش خواهد یافت. بنابراین، فاصله بین کروم‌ها با ملات ماسه سیمان پُر می‌شود تا زیرسازی اولیه جهت اجرای اندود سیمانی انجام شده باشد.

برای ایجاد چسبندگی مناسب ملات سیمانی به سطح نما بهتر است قبل از اجرای اندود سیمانی، سطح زیرین مرطوب شود. از جمله موارد مهم در بعد از اجرای اندود سیمانی می‌توان به عمل‌آوری بتن اشاره کرد. برای این منظور باید به مدت یک هفته و روزانه 2 تا 3 روز سطح اندود سیمانی آب داده شود.

 

کلام آخر

نمای ساختمان در واقع نماینده هرگونه ویژگی‌های ظاهری یک بنا می‌باشد و اولین موردی است که باعث می‌شود افراد نسبت به ساختمان برداشت‌های گوناگون داشته باشند. بنابراین، لازم است بنای ساختمان به اندازه کافی زیبا و نشان‌دهنده شخصیت و هویت مشخص باشد. نمای سیمانی ساختمان در بین انواع نماها دیگر می‌تواند در عین حال که زیبایی و لوکس بودن را به نما ببخشد، نحوه اجرای بسیار ساده و راحتی نیز دارد. بنابراین، به عنوان کارفرما و رئیس پروژه می‌توان حداقل یکبار م که شده نمای سیمانی را امتحان کنید!

 

 

چنانچه به دنبال تیم اجرایی  هستید، می‌توانید همینجا سفارش خود را ثبت کنید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *