نیازمندی های صنعت ساختمان ایران
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

عایق صوتی چیست؟ چرا اهمیت دارد؟

عایق صوتی چیست؟

از مشکلاتی که در جوامع امروزی وجود دارد آلودگی صوتی در شهرهای صنعتی است. سروصدای وسایل نقلیه و دستگاه ها آرامش محیط خانه و کار را از بین می برد به همین دلیل از عایق های صوتی مانند عایق صوتی پشم سنگ برای عایق کاری ساختمان ها و دستگاه ها استفاده می شود.

یکی از معیارهای ارزش گذاری بر یک ساختمان در کشورهای پیشرفته عایق کاری آن ها است، هر چند که در ایران به عایق کاری ساختمان اهمیت زیادی داده نمی شود. امید است که فرهنگ عایق کاری صوتی ساختمان نیز در کشور ما نیز به وجود بیاید.

برای آشنایی بیشتر با عایق صوتی دانستن مفاهیمی مثل صدا، انتشار، جذب، عبور و میرایی صوت نیاز است. بنابراین تلاش شده است تا در ادامه شما بیشتر با این مفاهیم آشنا شوید.

 

صدا چیست؟

در فیزیک صدا به ارتعاش مکانیکی یک فضای مادی (گاز، مایع و یا جامد) تعریف می شود. صدا هنگامی به وجود می آید که ذرات فضای مادی حول مرکز تعادل خود نوسان کنند. صدا یک موج می باشد و مانند تمام امواج با پارامترهایی مانند: طول موج (λ)، فرکانس (f)، دامنه نوسان (d) و سرعت موج (c) بیان می شود.

طول موج (λ): طول موج صدا فاصله ذرات هم فاز است، مثلا فاصله ذراتی که همه در حداکثر دامنه نوسان قرار دارند. طول موج بر حسب متر است.

فرکانس (f): فرکانس صدا تعداد نوسانات ذرات در هر ثانیه است و واحد آن هرتز (Hz) است.

دامنه نوسان (d): حداکثر فاصله جابجایی ذره از مرکز نوسان است و واحد آن متر (m) است.

سرعت موج (C): سرعت انتشار موج در فضا است و واحد آن متر بر ثانیه (m/s) می باشد.

 

محدوده شنوایی انسان

انسان توانایی شنیدن صداهایی را دارد که فرکانس آن ها بین Hz20 تا Hz20000 است، و گوش انسان توانایی تشخیص صداهایی که فرکانس آن ها بیشتر یا کمتر از این مقدار باشد را ندارد.

معمولا صدا چند فرکانس مختلف تشکیل شده است.

 

عایق صدا یا عایق صوتی چیست؟

عایق صدا برای رهایی از سر و صدای شهر و جلوگیری از عبور آن از محیطی به محیطی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد . عایق صدا نقش مهمی را جهت کاهش صدا ایفا می کند . یکی از مدرن ترین و بروزترین عایق های جذب صدا در دنیا عایق فوم صداگیر می باشد که در مصارف ساختمانی و صنعتی کاربرد دارد .

اکثر ساختمان های مسکونی و اداری فاقد عایق صدا می باشند ، به همین دلیل عبور صدا ، آسایش افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

بهترین عایق صدا

عایق صدا معمولا در شهرهای پر جمعیت و ساختمان های مسکونی که میزان آلودگی صوتی زیاد است مورد استفاده قرار می گیرد  . هم چنین استفاده از دیوارهایی که با مصالح عایق ساخته شده باشند (مانند بلوک‌های سبک سیپورکس) می‌تواند بسیار کارآمد باشد و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند.

عایق صوتی برای مکان های پر رفت و آمد بسیار کاربردی است و از رد و بدل شدن انواع صدا در محیط جلوگیری می کند .عملکرد این نوع از عایق های صوتی به این صورت است که مقداری از صدای موجود در محیط را جذب و مقدار دیگر را کاهش می دهند و به طور کلی عایق های صوتی دارای خصوصیات خاص نسبت به محیط مختلف می باشند .

 

ویژگی های مهم بلوک‌های عایق صدا

مقاوم در برابر عوامل میکروبی و قارچ ها

مقومت بالا در برابر صدا و اتلاف انرژی

غیرقابل نفوذ بودن و عدم عبور نم و رطوبت

این بلوک‌ها علاوه بر جلوگیری از عبور صدا ، مقاومت بالایی در برابر آتش و حرارت های بالا به دلیل داشتن نقطه ذوب بالا از خود نشان می دهند.

 

چنانچه به دنبال تیم اجرایی  هستید، می‌توانید همینجا سفارش خود را ثبت کنید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *