نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

عایق رطوبتی چیست؟

وبلاگ

۴ خرداد ۱۴۰۰ 545 بازدید
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

عایق رطوبتی چیست؟

عایق رطوبتی چیست؟

یکی از دلایلی که باعث ایجاد خسارت به ساختمان و کاهش عمر مفید آن می شود نم و رطوبت است. به همین منظور عایق بندی ساختمان در برابر رطوبت امری ضروری می باشد.

عایق کاری به معنای ایجاد یک پوشش محافظ برای پشت بام، دیوار، کف، تاسیسات و لوله ها در برابر نفوذ آب و رطوبت است. رطوبت از طریق خاک و یا به دلیل بارندگی ناشی می شود و ممکن است از طریق بدنه یا سطح دیوار و یا زمین و پی جذب ساختمان شود. استفاده از عایق رطوبتی در جهت کنترل رطوبت منازل نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نم و رطوبت تاثیر نامطلوبی بر روی ساختمان می گذارد. جذب رطوبت توسط دیوار باعث متورم شدن روکش های گچی، ترک خوردگی و رشد قارچ و کپک می شود. گاهی اوقات ورود آب به سطوح ساختمان در زمستان عاملی برای یخ زدگی بوده و اجزای نماکاری مانند آجر، سنگ و یا اندودها را فرسوده و تخریب می کند. علاوه بر آن رطوبت باعث زنگ زدگی فلزات شده و عاملی برای پوسیده شدن چوب های به کار رفته در ساختمان محسوب می شود.

 

روش های جلوگیری از نفوذ رطوبت به ساختمان

به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به ساختمان از دو روش زیر می توان استفاده نمود.

 

۱. زهکشی

زهکشی به معنای خارج نمودن آب های سطحی یا زیرزمینی از یک سازه به منظور جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از آن می باشد. از جمله اهداف زهکشی می توان به پایین آوردن میزان رطوبت، جلوگیری از نشست، کاهش فشار وارده بر دیوارها، کاهش سطح ایستایی و ثابت نگه داشتن میزان تراکم خاک اشاره نمود. زهکشی به انواع زیر دسته بندی می شود.

 

زهکشی لبه ای: این زهکشی برای ذخیره و انتقال زهاب های جانبی در جاده و در مجاورت سنگفرش ها به کار می رود.

زهکشی سفره ای: این نوع زهکشی به منظور زهکشی شیرابه ها و در مکان های دفن زباله اجرا می شود.

زهکشی فتیله ای: این زهکشی برای کاهش میزان نشست خاکریزه هایی که بر روی خاک های سست قرار گرفته اند استفاده می شود.

زهکشی صفحه ای: این زهکشی در مجاورت سازه هایی که فشارهای هیدرولیکی بر آن ها وارد می شود، کاربرد دارد.

 

۲. عایق رطوبتی

عایق رطوبتی به پوششی گفته می شود که ساختمان را در برابر نفوذ آب و رطوبت محافظت می کند. این عایق ها به صورت لایه هایی با ضخامت مختلف می باشند که به شکل مایع، پودر، رولی یا صفحه ای در ابعاد مختلف به بازار عرضه و در اختیار مشتریان قرار می گیرند.

این عایق ها از مواد مختلف ساخته شده اند و با توجه به میزان ترکیبات خود در مکان های مختلف کاربرد دارند. این ترکیبات نقش مهمی در عملکرد و پوشش دهی عایق ها ایفا می کنند. در ادامه به بررسی جامع در مورد این عایق می پردازیم.

 

 انواع عایق رطوبتی بر اساس روش اجرا

عایق های رطوبتی بر اساس روش اجرا معمولا به دو گروه تقسیم می شوند.

 

عایق رطوبتی گرم اجرا

عایق رطوبتی گرم اجرا مانند ایزوگام و قیرگونی در هنگام اجرا، جهت چسبیده شدن به لایه زیرین، به گرم نمودن و شعله احتیاج دارند.

 

عایق رطوبتی سرد اجرا

عایق رطوبتی MCI و عایق رطوبتی RCI در گروه عایق های رطوبتی سرد اجرا می باشند، چرا که صرفا با مخلوط کردن جزء پودری و مایع می توان نسبت به اجرای این دست از عایق های رطوبتی با استفاده از قلم مو و یا غلطک رنگرزی اقدام نمود.

 

انواع عایق رطوبتی بر اساس نوع مواد تشکیل دهنده

انواع عایق رطوبتی بر اساس نوع مواد تشکیل دهنده می تواند شامل گروه های زیر باشد.

 

عایق قیر و گونی

این نمونه از جمله عایق های رایج مورد استفاده در کشور است. از مزایای استفاده از این روش می توان به خاصیت چسبندگی بالا، نفوذناپذیری در برابر آب و مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و نمک ها اشاره نمود.

در کنار مزایای ذکر شده، این عایق دارای معایبی نظیر تجزیه در دمای بالا و تغییر شکل در برابر فشار می باشد. استفاده از قیر و گونی به عنوان پوشش ضد آب، از لحاظ اقتصادی بصرفه است و با توجه به مصرف آن در طول سالیان طولانی، می توان از کارایی آن اطمینان حاصل نمود.

 

عایق ایزوگام

عایق ایزوگام لایه ای از پیش ساخته است که برای نصب و چسباندن آن به سطح از چسباننده های مخصوص استفاده می شود. این عایق لایه ای از الیاف مصنوعی و قیر است که مانع از رسیدن آب و رطوبت به سطح زیرین خود می شود.

ایزوگام وزن بسیار سبکی دارد و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشد. این پوشش که به صورت رول به بازار عرضه می شود مقاومت بالایی در برابر انبساط و انقباض دارد و دچار پوسیدگی نمی شود و عمر مفید آن ۱۰ سال است.

 

عایق رطوبتی پیش ساخته

این نمونه وزن سبک و قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد. این عایق ها به علت این که در ساخت آن ها لایه ای از پلی استر استفاده شده مقاومت بالایی در برابر انبساط و انقباض دارند. عایق های پیش ساخته پوسیده و شکسته نمی شوند و در دمای ۱۳۰+ و ۴۰- درجه سانتی گراد مقاومت خود را حفظ می کنند.

از معایب آن ها می توان به کوتاه بودن طول عمر، هزینه بالا و تجزیه در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش اشاره نمود. عایق پیش ساخته اگر در شرایط مطلوب نگهداری نشود بعد از ۶ ماه از تاریخ تولید فاسد می شود؛ به همین دلیل آن را باید در دمای ۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد نگهداری نمود.

در ساخت این مدل از یک لایه پشم شیشه و پلی استر که از هر دو طرف با قیر پوشیده شده اند، استفاده می شود. مواد تشکیل دهنده آن ها قیرصنعتی، فیلم پلی اتیلن، پودر تالک، باند و چسب، مواد پلیمری، پشم شیشه و پلی استر سوزنی می باشند.

 

عایق رطوبتی مایع

این نمونه به صورت مایع بوده و با استفاده از دستگاه اسپری و یا قلم مو بر روی سطوح اجرا می شود. قبل از استفاده از این عایق ها سطح باید تمیز و خشک شود. اگر سطحی دارای برآمدگی و یا شیب است قبل از عایق بندی باید آن را آماده کرد. از مزایای این نوع عایق می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 

  1. قابلیت چسبندگی به انواع سطوح را دارد.
  2. نمونه ای از یک مایع ضد اشتعال است.
  3. آسیب های فیزیکی و یا هر نوع آلودگی ایجاد نمی کند.
  4. قابلیت رنگ پذیری دارد.
  5. کاربرد آن آسان است و نیاز به افراد متخصص و حرفه ای نمی باشد.
  6. عایق رطوبتی نانو
  7. عایق پلیمری پاششی

 

این عایق از مواد پلیمری ساخته شده است و مقاومت بسیار بالایی دارد. استفاده از این محصول هیچ گونه آلودگی در محیط زیست ایجاد نمی کند. اجرای عایق پلیمری نیازی به حرارت ندارد و با پخش کردن یا پاشش آن بر روی سطوح اجرا می شود.

از مزایای این مدل این است که می توان گوشه و کنار کنج ها را به صورت یکنواخت پوشش داد. عمر مفید عایق های پلیمری ۲۰ سال است که نسبت به سایر عایق های رطوبتی بالاتر می باشد.

 

رنگ نانو

رنگ نانو یک عایق رطوبتی است که همانند رنگ آمیزی بر روی سطوح اجرا می شود. این عایق جایگزین مناسبی برای ایزوگام و قیرگونی می باشد و طول عمر آن به نسبت بالاتر و حدود ۱۵ سال خواهد بود. رنگ تقویت شده با مواد نانو مقاومت بالایی در برابر شرایط مختلف جوی، نور آفتاب، سرما و گرما و نفوذ آب دارد و آن را می توان بدون حلال مورد استفاده قرار داد.

 

عایق کاری با رنگ نانو قابل اجرا در مکان هایی نظیر کف حمام و سرویس بهداشتی، پاسیوها، استخرها، پشت بام های سیمانی و آسفالتی است و بدون تولید هیچ نوع آلاینده ای دوستدار محیط زیست می باشد.

با استفاده از این عایق ها نیازی به تخریب لایه های سطح زیرین نیست و به راحتی با استفاده از رول، اسپری یا قلمو می توان سطح را با رنگ نانو پوشش داد. قیمت رنگ نانو در مقایسه با سایر عایق های رطوبتی کمتر است.

 

عایق رطوبتی استخر

یکی از نکات مهمی که در ساخت استخر باید به آن توجه داشت، استفاده از عایق استخر می باشد. عایق هایی که به منظور آب بندی استخر مورد استفاده قرار می گیرند، به چند دسته تقسیم بندی می شوند. متریالی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند شامل عایق های رطوبتی بر پایه پلیمر، اپوکسی، اکرلیک ها و سیمان پلمیری می باشد.

 

عایق رطوبتی نما

عایق بندی نمای ساختمان در مکان هایی که بارندگی در آن ها زیاد می باشد، امری مهم و ضروری می باشد. چرا که در صورت عدم انجام این کار نمای ساختمان به مرور زمان دچار آسیب دیدگی می شود. نمونه ای از محصولاتی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد، عایق رطوبتی نانو می باشد که در ادامه به بیان توضیحاتی در مورد آن می پردازیم.

 

نانو عایق رطوبتی

این محصول در دسته مصالح مدرن قرار گرفته و جزو عایق هایی است که از فرآیند نانو در تولید آن ها استفاده شده است. از این محصول در جهت عایق بندی رطوبتی نمای ساختمان و عایق رطوبتی بام استفاده می شود و از طول عمر بالایی برخوردار می باشد.

 

از ویژگی های آن ها می توان به وزن کم و مقاومت آن در برابر حریق اشاره کرد. این محصول در دسته انواع عایق بی رنگ قرار دارد. عایق رطوبتی نانو پلیمر، نمونه ای از عایق های نانو می باشد. از ویژگی های آن می توان به سازگاری آن با محیط زیست و استفاده از آن به عنوان عایق رطوبتی کاشی و چوب اشاره کرد.

 

موارد مصرف عایق رطوبتی

عایق کاری پشت بام، سرویس های بهداشتی، حمام و آشپزخانه

رنگ آمیزی و آب بندی سقف های شیروانی و ایرانیتی در رنگ های مختلف

عایق کاری و ضدرنگ کردن کف و بدنه ورق های گالوانیزه و فلزی مانند کولر

تزئین قطعات سفالی و گلدان ها

آب بندی هر نوع استخر و منبع آب

بندکشی و آب بندی لای درز کاشی ها و چسباندن سنگ های لق شده

چسب سازگار با سیمان و گچ برای افزایش چسبندگی ملات

آب بندی و محافظت پاشنه درب های چوبی

چسباندن قطعات یونولیت به یکدیگر و روی دیوار

درز گیری با عایق رطوبتی

معایب عایق رطوبتی

در صورت تازه بودن با بارندگی از بین می‌رود.

در صورت یخ زدگی قابل استفاده نیست.

هزینه اجرا بر روی سطوح ناهموار زیاد است.

قیمت عایق رطوبتی

قیمت عایق رطوبتی با توجه به نوع و کیفیت آن می تواند متفاوت باشد. برای مشاهده قیمت انواع عایق رطوبتی به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

 

 

چنانچه به دنبال تیم اجرایی  هستید، می‌توانید همینجا سفارش خود را ثبت کنید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *