نیازمندی های صنعت ساختمان ایران
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

آشنایی با انواع سختی گیر آب و رسوب زدا

سختی گیر رزینی

آب سخت دارای املاحی چون کلسیم، منگنز و منیزیم است که به مرور زمان به دیواره‌‍‌های لوله‌های آب می‌چسبند و فشار آب را کاهش داده و در صورت شدت تشکیل رسوب‌‌، لوله را مسدود می‌کنند. رسوب در کل وصله‌ی ناجوری در تاسیسات است و با رسوبگذاری در داخل لوله ضمن کاهش جریان عبوری، دبی سیال عبوری از لوله هم کم می‌شود. در تجهیزاتی چون آبگرمکن‌ها هم حتماً تشکیل رسوب انجام می‌شود و رسوبگیری روشی مناسب برای حل این مشکل است. سختی گیر آب در تنوع زیادی در بازار عرضه می‌گردد. از قدیم افراد از سختی گیر رزینی استفاده می‌کردند که ترکیبات معدنی گچ و آهک املاح محلول سختی در آب سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی را حذف می‌کرد. این رسوب زدا از جمله سختیگیرهای مکانیکی و از نوع متداول رسوب گیر آب است. سختی گیر رزینی یون‌های سخت آب را از بین می‌برد و به نوعی نرم کننده آب محسوب می‌شوند.

این در حالی است که سختی گیر مغناطیسی، مواد ضد رسوب شیمیایی و رسوب زدای آلتراسونیک سختی آب را حذف نمی‌کنند و برای جلوگیری از ته نشین شدن رسوبات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در واقع سختی گیرها مانع از رسوبگذاری املاح و ترکیبات در سطوح تبادل آب با سیستمهای سرمایشی و گرمایشی می‌شوند. رسوب گیر و سختی گیر رزینی بر اساس تبادل یونی کار می‌کند. در این حالت یون‌های کلسیم و منیزیم بعنوان سختی آب جایگزین یون‌های سدیم می‌شوند و بدین ترتیب سختی آب حذف می‌شود. در سختی گیرهای رزینی می‌توان با دستی کردن شیرها به جای شیرهای اتومات برقی، نیاز به جریان برق را حذف کرد و سختی گیر رزینی را در هر شرایطی استفاده کرد. درست است که سختی گیر رزینی قابل احیاء است ولی شما در دوره‌هایی مشخص نیازمند به تعویض رزین آن هستید. سختی گیرهای رزینی در دو نوع سختی گیر تمام اتوماتیک و سختی گیرهای نیمه اتوماتیک (دستی) در بازار عرضه می شوند .

گاهی در سختی گیر رزینی از فیلتر کربن برای فیلتر آب استفاده می‌شود که از محبوبیت چندانی در حذف سختی آب برخوردار نیست و تنها بو و مزه آب را حذف می‌کند. این نوع فیلترها برعکس سختی گیر رزینی قابلیت احیاء ندارند و فیلتر زغال آن باید مرتباً تعویض شود و رسوبات آهکی آن حذف نخواهد شد.

 

استفاده از سختی گیر آب در موتورخانه‌ها

یکی از دلایل کاهش ضریب انتقال حرارت و کاهش تبادل حرارت، سختی و املاح موجود در آب است. این املاح با گرم و سرد شدن آب، روی سطوح تبادل حرارتی چون داخل دیگ، منابع کویلی، چیلرها، مبدل‌های حرارتی و .. تشکیل رسوب می‌دهند و همین امر است که از انتقال حرارت می‌کاهد. ترکیباتی همچون بی‌کربنات کلسیم، منیزیم، سولفات، کلرور و نیترات کلسیم سختی آب را شکل می‌دهند. به ترکیبات بی‌کربنات کلسیم و منیزیم در آب سختی موقت و به ترکیبات دارای سولفات، کلرور و نیترات کلسیم و منیزیم سختی دائم می‌گویند. این دو نوع سختی در کنار هم سختی کل آب را تشکیل می‌دهند. برای محافظت موتورخانه‌ها می بایست سختی گیر نصب گردد.

 

سختی گیر مغناطیسی

سختی گیر مغناطیس دائم با نصب روی لوله فلزی، بدون نیاز به جریان برق قادر خواهند بود تا املاح و سختی‌های موجود در آب را از محل نصب بصورت معلق درآورد ولی باید در نظر بگیرید که این رسوبات در طول مسیر با برخورد به اتصالات و انشعابات ممکن است با ته نشین شدن، تشکیل رسوب دهند.

سختی گیر مغناطیسی بر اساس خنثی سازی کریستال‌های کلسیم کار می‌کند. سختی گیر آب مغناطیسی با دارا بودن میدان مغناطیسی و ایجاد جریان القایی، روی یونهای کلسیم و کلسیم کربنات تأثیر گذاشته و باعث تغییر شکل کریستال‌های کلسیم کربنات از کلسیت به آراگونیت شده که تمایل کمتری به رسوبگذاری در دیگ بخار و بویلر دارند. سختی گیر مغناطیسی تنها تمایل رسوبگذاری یونهای سخت را کمتر می‌کند و سختی آب را حذف نمی‌کند. باید در نظر بگیرید که پمپ ها باعث ایجاد تلاطم در آب می‌شود و اگر بین مسیر سختیگیر مغناطیسی و دیگ بخار و بویلر از پمپاژ استفاده شود عملاً کریستالهای کلسیم کربنات دوباره به کلسیت تبدیل می‌شوند که باعث افزایش رسوب گذاری می‌شود.

 

رسوب زدای الکترونیک و آلتراسونیک

این نوع سختی گیر آب روی لوله‌ها نصب شده و امواج الکترومغناطیسی و مافوق صوت را در طول مسیر لوله ارسال می‌کند که باعث می‌شود املاح در طول مسیر بحالت معلق در آب باقی بمانند.

در سختی گیر الکترونیکی از یک سیم پیج القایی استفاده می‌شود که دور لوله پیچیده می‌شود. انواع سختی گیر بر پایه‌ی مغناطیسی یا الکترومغناطیسی را به صورت کامل در بخش معایب سختی گیر مغناطیسی مشاهده فرمائید.

 

رسوب زدایی شیمیایی سطوح مختلف

سختی گیر آب شیمیایی، ماده‌ای شیمیایی است که رسوبات آهکی را از سطوح فلزی مجاور با آب گرم چون دیگ های بخار، کتری، آب گرمکن و پکیج ازبین می‌برد. رسوب زدای شیمیایی در واقع ترکیبی اسیدی چون هیدروکلریک اسید است که با ایجاد واکنش با ترکیبات کربنات قلیایی موجود در رسوب، کربن دی اکسید و نمک تولید می‌کند. از انواع سختی گیر شیمیایی عبارتند از: اسید سیتریک، اسید فسفریک، اسید هیدروکلریک، سولفامیک اسید، اسید گلیکولیک و اسید استیک. به منظور رسوب زدایی یا مبدل حرارتی عوض می‌شود یا رسوبزدای اسیدی یک یا دو ساعت در داخل لوله پمپ می‌شود.

برای رفع سختی آب از دو روش سختی گیر شیمیایی آب و دستگاه‌های رسوبزدا استفاده می‌شود. سختی گیر شیمیایی، ترکیب آب را تغییر می‌دهد ولی دستگاه رسوب زدا تنها با شارژ آب، اثرات مواد معدنی معلق در آب را کاهش می‌دهد. نصب دستگاه رسوب زدا آسان است و نسبت به سختی گیر آب شیمیایی ارزانتر است. رسوبزدا را می‌توان بدون لوله‌کشی نصب کرد و دیگر نگران هزینه‌های استفاده، تعمیر و نگهداری نبود. رسوب زدا برعکس سختی گیر آب هیچ نمکی به آب اضافه نمی‌کند.

در استفاده‌های بلند مدت، رسوب زداها می‌توانند رسوبهای کهنه لوله و دیواره مخازن را به تدریج از بین ببرند؛ چرا که به مرور در اثر دریافت انرژی از ذرات شارژ شده، شکسته می‌شوند. به روشنی مشخص است که رسوب زدای آب تأثیر مثبتی بر روی آب لوله‌کشی دارد‌.

باید این را بخاطر بسپارید که استفاده از آب تمیز باعث می‌شود که از ته‌نشین شدن املاح و ترکیبات معدنی در لوله‌کشی‌ها جلوگیری شود و دیگر اثری از لکه‌های زرد و سفید در اطراف سینکها، شیرها، لوازم حمام و آشپزخانه باقی نخواهند ماند. رسوبزدایی آبگرمکن دیواری باعث می‌شود تا آبگرمکن‌های شما انرژی کمتری برای گرم کردن آب نیاز داشته باشند. اینها تنها بخشی از مزایای استفاده از رسوب زدا است. رسوبزدای هیدروفلو اگرچه در دسته بندی اصلاحگرهای فیزیکی قرار می‌گیرد اما ساختار غیر مغناطیسی و الکترومغناطیسی داشت و بر مبنای تکنولوژی فریت و به کار گیری امواج رادیویی بی ضرر و رسوبزدایی در لوله‌های آب سرد و گرم و مبدل های حرارتی و تجهیزات سرمایشی-گرمایشی را تحت پوشش قرار می دهد .از جمله کاربردهای سختی گیر الکترونیکی هیدروپت، رسوبزدایی آبگرمکن دیواری، رسوبزدایی موتورخانه ها شامل رسوبزدایی تمامی لوله‌های آب سرد و گرم و رسوبزدایی شیرآلات و تجهیزات سرمایشی-گرمایشی است.

 

رسوب زدایی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در صنعت فیلتراسیون و غشاهای پلی آمید TFC یا استات سلولز، دستگاه های تصفیه آب بر مبنای فیلتراسیون اسمز معکوس، نانو فیلتر NF یا اولتراسونیک در حال حاضر به عنوان یک روش تصفیه آب و حذف املاح در صنایع، تاسیسات گرمایشی و سرمایشی و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و عمدتاً در بویلر های نیروگاهی صنایع رنگرز و نساجی، داروسازی و صنایع غذایی کاربرد دارد.

توجه شما را به این نکته جلب می‌نمائیم که جهت حذف مشکل رسوب در سیستم‌ها حتماً نیاز به سختی گیرهای رزینی یا تصفیه آب صنعتی برای حذف سختی ندارید. در عصر جدید روش‌های پیشگیری از تشکیل رسوب بدون نیاز به تصفیه خانه هم ارزان تر بوده و هم به محیط زیست آسیب نمی رسانند.

 

معایب سختی گیر مغناطیسی چیست؟

اصلاح گر فیزیکی در سختی گیر آب چیست؟

اصلاحگرهای فیزیکی بدون استفاده از مواد شیمیایی و با استفـاده از ایجاد تغییرات در امـلاح محلول در آب بواسطه میدان‌های مغناطیسی و الکترومغناطیسی تمایل رسوب گذاری آب را کاهش می دهند. در این راستا عبارت‌هایی نظیر سختی گیر، رسوب گیر، رسوب زدا، ضد رسوب و … در این دسته بندی قرار می‌گیرند. اصلاح‌گرهای غیرشیمیایی یا Non Chemical Device از دیگر نام‌های این گروه از تجهیزات است. سابقه تولید و استفاده از سختی گیرهای مغناطیسی به دهه 1950 میلادی بر می‌گردد.

 

انواع سختی گیرهای مغناطیسی :

1- مغناطیسی (میدان مغناطیسی)

2- الکترومغناطیسی (میدان الکترو مغناطیسی)

3- الکترونیکی (میدان الکترومغناطیسی متغیر) تقسیم می‌شوند.

 

نحوه ی عملکرد سختی گیرهای مغناطیسی :

1- سختی گیرهای مغناطیسی:

این نوع سختی گیرها از جمله اولین تجهیزات اصلاح فیزیکی آب به شمار می‌روند. پس از کشف این که آبی که از روی صخره‌های با خاصیت مغناطیسی عبور می‌کند رسوب نمی‌گذارد، این نوع سختی گیرها تولید شده‌اند. سابقه فعالیت این گروه از اصلاح‌گرهای فیزیکی به اواخر دهه 1940 و اوایل 1950 میلادی بر می‌گردد. فلزاتی نظیر آهن، کبالت و نیکل قادر هستند که خاصیت فرومگنتیکی از خود بروز دهند. از این رو در ساخت بلوکهای مغناطیسی به کار گرفته می‌شوند. قدرت میدان‌های مغناطیسی با واحد گوس(Gauss) سنجیده می‌شود. شدت میدان مغناطیسی زمین حدود 25/. الی 65/. گوس و کمپرسور یخچال 1000 گوس است. سختی گیرهای مغناطیسی در محدوده 2000، 4000، 6000، 8000، 12000 و حتی 47,500 گوس ساخته شده‌اند. از انواع سختی‌گیرهای مغناطیسی میتوان : مغناطیسی بلوکی، مغناطیس لوله‌ای( رزوه‌ای و فلنجی)، مغناطیسی کلمپی و رینگ‌های شارژی را نام برد .

 

2- سختی گیر الکترومغناطیسی:

میدان مغناطیسی حاصل از سیم پیچ حامل جریان با N حلقه، از برهم نهی میدان ایجاد شده در هر حلقه با میدان حلقه‌های دیگر، تشکیل خواهد شد. که خطوط میدان مغناطیسی ایجاد شده در سیم پیچ در شکل روبرو ملاحظه می‌شود. منطق سازندگان این دستگاه‌ها در تاثیر میدان‌های مغناطیسی بر یون‌ها و جلوگیری از ایجاد رسوب مشابه تولیدکنندگان سختی گیر های مغناطیسی است با این تفاوت که خطوط میدان مغناطیسی در سختی گیرهای الکترومغناطیسی تقریبا در راستای لوله قرار می‌گیرند. (به غیر از قسمت ابتدایی و انتهایی سیم پیچ). در واقع اختراع سختی گیرهای الکترومغناطیسی اولیه ابداع نوینی در زمینه رسوب گیری محسوب نمی‌شد و همچنان مشکلاتی نظیر نیاز به وجود جریان آب در داخل لوله وجود داشت زیرا میدان مغناطیسی تنها به بار الکتریکی در حال حرکت نیرو وارد می‌کند . مشکل دیگر برد محدود میدان مغناطیسی ایجاد شده است که تنها در قسمتی از لوله که به دور آن سیم پیچیده شده است القا می‌گردد.

 

3- سختی گیر الکترونیکی:

سختی‌گیرهای الکترونیکی، در واقع نسل جدید سختی گیرهای الکترومغناطیسی هستند. ایده جدیدی که در سختی گیرهای الکترونیکی به کار گرفته شده است که آنها را از انواع قبلی متمایز می‌کند، استفاده از جریان AC به جای جریان DC در این نوع از سختی گیر ها است. سختی گیرهای الکترونیکی شامل یک یا چند سیم پیچ و یک جعبه کنترل است. سیم پیچ‌ها به دور لوله پیچیده می‌شود و به جعبه کنترل اتصال دارد. با اتصال جعبه کنترل به برق ، جریان AC از سیم پیچ عبور می‌کند. عبور جریان متغیر از سیم پیچ باعث القای میدان الکترومغناطیسی متغیر درون لوله می‌شود . اساس کار سختی گیر‌های الکترونیکی، ایجاد میدان‌های مغناطیسی متغیر با آرایش دوایر متحد المرکز درون لوله است که یونهای مثبت و منفی معلق در آب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با توجه به این که جریان عبوری از سیم پیچ متغیر از نوع AC است، میدان مغناطیسی القا شده در لوله نیز متغیر خواهد بود. با توجه به خواص مغناطیسی فلزات آهنی و تاثیراتی که ممکن است بر میدان مغناطیسی القا شده در لوله بگذارند، برای عملکرد دستگاه جنس لوله‌های مورد استفاده باید از نوع پلاستیکی و یا فلزات غیرآهنی (مسی یا استینلس استیل) باشد. اگر فرکانس مورد استفاده در این دستگاه‌ها از 2000 هرتز بیشتر باشد با توجه به قانون لنز، اثر خودالقایی در سیم پیچ قابل توجه و اختلال آمیز در عملکرد دستگاه خواهد بود . در سختی گیرهای الکترونیکی ، امکان تغییر مداوم و خودکار سیگنال جریان AC در برد الکترونیکی، امکان پذیر شده است. در این راستا : الف) تغییر شدت جریان ب) تغییر شکل موج (سینوسی ،مربعی و اشکال دیگر) ج) تغییر فرکانس  وجود دارد که از طریق یک یا چند سیم پیچ یا آنتن به آب القا می‌گردد.

 

معایب اصلاح‌گرهای مغناطیسی :

در این بخش سعی بر آن است که با توجه به نقدها و بررسی‌های انجام شده در خصوص کارایی اصلاح گرهای مغناطیسی، معایب و محدودیت‌های آن ها مورد بررسی قرار گیرد. به تفکیک این معایب سختی‌گیرهای مغناطیسی، الکترومغناطیسی و الکترونیکی به شرح ذیل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

1- عملکرد سختی‌گیر‌های مغناطیسی موضعی است: اثرگذاری سختی‌گیر‌های مغناطیسی کاملا مقطعی و موضعی بوده و با فاصله گرفتن از بلوک‌های مغناطیسی حداکثر تا 10 سانتیمتر ضعیف تر می‌شود و در طول مدار لوله‌کشی موثر نیست. سازندگان این تجهیزات ادعا می‌کنند که برد دستگاه به چند صد متر هم می‌رسد، که ادعای بی‌اساسی است. زیرا اگر آب در حال سکون باشد، سختی‌گیر مغناطیسی هیچ اثری بر روی آب نگذاشته و تجهیزات قبل و بعد از آن در مقابل تشکیل رسوب قابل محافظت نیستند. همچنین سختی‌گیرهای مغناطیسی قادر نیستند مدار لوله‌کشی و تاسیسات بالادستی (قبل از دستگاه) را محافظت نمایند و تنها آب فرآوری شده باید تحت تاثیر میدان مغناطیسی و در مدت زمان موثر، قرار گرفته و آب این اثرات را با سرعت سیال در مسیر منتقل نماید.

 

2- برای پوشش کل مدار لوله کشی به بیش از یک دستگاه سختی گیر مغناطیسی نیاز است: به دلیل موضعی بودن عملکرد سختی گیرهای مغناطیسی، درصورتی که مدار لوله‌کشی طولانی است، یک یا چند دستگاه جوابگو نبوده و جهت پوشش کل مدار لوله‌کشی، با توجه به پیچیدگی مدار، تعداد اتصالات و زانوها و تعداد و فشار پمپ‌های سیرکولاسیون یا بوستر پمپ‌ها، نیاز به محاسبه تعداد دستگاه‌های مورد نیاز است. از سوی دیگر تحقیقات علمی نشان داده است که اساساً رسوبات تشکیل شده توسط دستگاه‌های سختی گیر مغناطیسی ، در بهترین شرایط آزمایشگاهی حداکثر 3 الی 3/5 دقیقه است. این “توپ برفی” تشکیل شده اساسا غیر پایدار است. به عنوان مثال سختی‌گیرهای مغناطیسی را نمی توان در مکش پمپ نصب نمود زیرا توربولان جریان باعث شکسته شدن و از هم گسیختن توپ‌های برفی می‌گردد. با مراجعه به دستورالعمل‌های نصب اینگونه تجهیزات، مشاهده می‌گردد که نمی‌توان آن ها را در خروجی پمپ نیز نصب نمود.

 

3- باعث خوردگی شدید در محل نصب و تجهیزات بعد از آن می‌گردد: نصب بلوک‌های مغناطیسی باعث ایجاد شار مغناطیسی از قطب های N به S می‌گردد. عبور جریان آب حامل آنیون‌ها(یونهای منفی نظیر کربنات و سولفات ها …) و کاتیون‌ها(یونهای مثبت کلسیم، منیزیم و سدیم و …) از زیر میدان‌های مغناطیسی، باعث قطع شدن شارهای میدان مغناطیسی توسط یون‌های مثبت و منفی شده و این امر باعث ایجاد الکترون ولت در منطقه مورد نظر می‌گردد. در این حالت، فلز 2 ظرفیتی(لوله یا آند)، سطح فلز 3 ظرفیتی(لایه محافظتی – مگنتیک یا کاتد) و سیال(الکترولیت) وجود داشته که عبور جریان سیال و یون‌های درون آن، باعث ایجاد جریان الکتریکی ضعیف بر مبنای الکترون ولت و نهایتاً تشکیل پیل الکتروشیمیایی می‌گردند، عملاً موجب خوردگی فلز گردیده و نهایتاً از حجم لوله کاسته می‌شود.

 

 

4- خاصیت مغناطیسی باعث جذب ذرات فلزی و نهایتا مسدود شدن مسیر جریان سیال می‌شود: با نصب بلوکهای مغناطیسی، ذرات فلزی معلق در آب، جذب این میدان‌های قوی مغناطیسی می‌شود. به مرور با افزایش این حجم ذرات موجب کاهش سطح مقطع در مدار لوله‌کشی می‌گردد که می‌بایست چند وقت یک بار مدار لوله‌کشی متوقف و آب آن تخلیه و به صورت فیزیکی تمیز گردد.

 

5- عملکرد دستگاه به سرعت بهینه آب عبوری بستگی دارد: برای انتقال اثرات جذب شده از میدان مغناطیسی ناحیه‌ای از لوله که سختی گیر مغناطیسی روی آن نصب شده است به نواحی دیگر مدار، لازم است که سیال حتما جریان داشته و حتماً در سرعت بهینه خود جاری شود. منحنی ذیل نتایج آزمایش تاثیرپذیری عملکرد سختی‌گیرهای مغناطیسی را نسبت به سرعت آب داخل لوله نشان می‌دهد در شرایطی که بهترین عملکرد در سرعت 2/3 متر بر ثانیه اتفاق می‌افتد میزان کاهش رسوب 80 درصد بوده و این بدان معناست که تنها روند رسوبگذاری کند گردیده و حذف نمی‌گردد. عموما طراحان تاسیسات مکانیکی سرعت 1 الی 1/5 متر بر ثانیه را در طراحی‌های خود لحاظ می‌نمایند که در این شرایط با رجوع به منحنی فوق تنها 30 الی 40 درصد میزان رسوبگذاری کاهش می‌یابد.

 

6- در نزدیکی میدان مغناطیسی و خصوصا الکتروموتورها اثر سختی گیر مغناطیسی کاهش می‌یابد: بدیهی است که میدان‌های مغناطیسی ناشی از الکتروموتور‌‌ها و ژنراتور‌ها و سایر دستگاه‌های با کارکرد مشابه، در عملکرد میدان‌های مغناطیسی اختلال ایجاد می‌کنند. این درحالیست که الکتروموتورها قلب محرک تاسیسات بوده و راهبری مدارهای تاسیساتی بدون این تجهیزات غیرممکن است. به عنوان مثال، با فرض اینکه در زمان نصب سختی گیر مغناطیسی بر روی لوله فاصله مجاز نصب از موتورهای الکتریکی نیز رعایت گردد باز هم نمی‌توان توپ‌های برفی ایجاد شده درون سیال را از میدان مغناطیسی الکتروموتورها محافظت نمود، زیرا به هر حال سیال در نقاط مختلف در حرکت است و از درون پمپ یا حتی شیرهای برقی یا موتوری نیز عبور خواهد نمود. بنابراین اثر ایجاد شده توسط سختی گیر مغناطیسی، در نقطه دیگر از مدار از بین رفته و یا تضعیف می‌گردد.

 

7- سختی گیر های مغناطیسی به عنوان مکمل سختی گیر های رزینی در نظر گرفته می‌شوند: اغلب سازندگان سختی گیرهای مغناطیسی استفاده از این تجهیزات را برای آبهای سخت توصیه نمی‌نمایند به عبارت دیگر زمانی که سختی آب از حد مشخصی بالاتر است عنوان می‌نمایند که سختی گیرها به تنهایی عملکرد چندان مطلوبی نداشته و می‌بایست به همراه سختی گیرهای رزینی به کار می‌روند. هر چند سختی گیرهای رزینی عملکرد خود را صنایع گوناگون به اثبات رسانده‌اند اما دلیل تمایل به استفاده از سختی گیرهای اصلاح گر فیزیکی عدم نیاز به مراقبت و سرویس و نگهداری، خرید سنگ نمک و آماده سازی آب نمک و عملیات بک واش و احیا و در مجموع کاهش هزینه های پرسنل نگهداری است.

 

8- پایداری کریستال‌های معلق تشکیل شده در آب کوتاه بوده و برابر 3/5 دقیقه است: کریستال‌های معلق تشکیل شده توسط سختی گیرهای مغناطیسی، به دلیل منسجم و منظم نبودن، پایداری چندانی نداشته و پس از گذشت مدت زمانی کوتاه، حداکثر برابر با 3/5 دقیقه، متلاشی شده و از بین می‌روند. نمک‌های محلول در آب (TDS, Total Dissolved Solid) شامل کلیه آنیون‌ها و کاتیون‌ها هستند. ترکیباتی نظیر سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، آهن و منگنز کاتیون‌ها را تشکیل می‌دهند و ترکیباتی نظیر کلراید، سولفات، کربنات، بی کربنات، نیترات، نیتریت، سیلیکات آنیون‌ها را تشکیل می‌دهند. اما نکته بسیار مهم این است که تمامی این املاح تمایلی به تشکیل رسوب ندارند. به عنوان مثال در برخورد کلسیم به یون کلر و ایجاد نمک کلرید کلسیم، این نمک بسیار حلال بوده و تمایلی به راسب بودن ندارد. بغیر از کربنات منیزیم و کلسیم، باقی ترکیبات تمایل به تشکیل حالت پایدار کریستالی را دارند. در نتیجه پس از عبور کریستال‌های ایجاد شده از حوزه قوی میدان مغناطیسی ترکیبات یونی ناپایدار و حلال واکنش نشان داده و از مجموعه رسوبات کریستالی خارج و خود مجدد در آب حل می‌شوند. این واکنش موجب از هم پاشیدن کریستال‌های ایجاد شده ناشی از سختی گیرهای مغناطیسی می‌گردد .

 

9- نصب مدل فلنجی سختی گیر مغناطیسی نیاز به توقف سیستم و بریدن لوله دارد: سختی گیرهای مغناطیسی دارای انواع مختلف بلوکی، لوله‌ای(رزوه‌ای و فلنجی) و کلمپی هستند. مدل‌های فلنجی و رزوه ای آن برای نصب نیاز به برش لوله دارد. برای بریدن لوله، سیستم باید متوقف و تمام یا بخشی از آب داخل سیستم تخلیه گردد. شاید در سیستم‌های تاسیسات کوچک خانگی توقف یک یا چند ساعته مساله چندان مهمی نیست اما در تاسیسات معظم این امر به سادگی میسر نبوده و تمامی توقفات با برنامه ریزی از قبل انجام می‌گردد. نصب مدل فلنجی نیاز به مهارت دارد، لوله‌های با اقطار بزرگ‌تر، به دلیل سنگین‌تر شدن سختی‌گیر مغناطیسی فلنجی، نیاز به نیروی متخصص جهت نصب دقیق در فضای تعبیه شده دارد.

 

10- سختی گیرهای مغناطیسی رسوبات قبلی را حذف نمی‌کند: سختی گیرهای مغناطیسی همانطور که در مورد 5 به آن به تفصیل اشاره گردید در بهترین شرایط میزان رسوب گذاری در بازه‌های زمانی کوتاه تا 40 درصد کاهش می‌دهند و نمی‌توانند رسوب زدایی نموده و رسوبات قبلی را حذف نمایند. تنها زمان رسوبگذاری کمی به تعویق افتاده و با شیب کمتری انجام می‌گردد.

 

11- استاندارد ایمنی ندارند و برای سلامتی انسان مضر هستند: در تاسیسات عظیم و مجهز و همچنین لوله‌های با اقطار بزرگ، از سختی گیرهای مغناطیسی با مغناطیس‌های قوی‌تری استفاده می‌شود، تا بتواند کل لوله‌ها و مدار را تحت پوشش قرار دهد. بنا به گفته برخی شرکت‌های دارنده سختی گیر مغناطیسی، این مغناطیس‌های قوی گاها شدت‌های مغناطیسی شدیدی برابر با 1/2 تسلا یا 12000 گوس تولید می‌کنند که طبق مطالب بالا فرای استانداردهای معمول بوده و صدمات ناشی از این میدان‌های مغناطیسی قوی بر روی اکو سیستم محیط زیست و تمامی جانداران موجود در آن، به خصوص پرسنلی که نقش نظارت، بازرسی و یا نگهداری از این تجهیزات را دارند، گاها بسیار زیاد و غیر قابل جبران است. مقادیر حد تماس شغلی با شدت‌های شار مغناطیسی پایا در جدول 4 به مقادیری اشاره دارد که به نظر می‌رسد چنانچه تقریباً کلیه شاغلین به طور مکرر در روزهای متوالی در مواجهه با آن قرار گیرند، اثر سوء بر سلامت آنان عارض نگردد.

 

 

چنانچه به دنبال تیم اجرایی  هستید، می‌توانید همینجا سفارش خود را ثبت کنید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *