نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

 شیشه دو جداره چیست؟

وبلاگ

۲ خرداد ۱۴۰۰ 261 بازدید
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

 شیشه دو جداره چیست؟

ویژگی های شیشه دو جداره چیست؟

شیشه دو جداره یکی از انواع شیشه هایی است که در راستای نیاز انسان به کاهش سر و صدای محیط پیرامونی اش و همچنین کاهش اتلاف انرژی و به طور کلی افزایش آسایش و آرامش انسان است از این رو شیشه های دو جداره در سال ۱۸۶۵ در شهر نیویورک  توسط یک صاحب مغازه خلاق  پا به عرصه وجود گذاشتند این مغازه دار با انجام آزماشات بسیاری توانست اثبات کند شیشه های دو جداره اتلاف انرژی کمتری نسبت به نمونه های تک جداره دارند و توانست حق ثبت و امتیاز بهره برداری را اخذ کرد.

 

 شیشه دو جداره چیست؟

شیشه دوجداره یا چند جداره شامل لایه هایی از شیشه است که توسط اسپیسر های الومینیومی از هم جدا شده اند. و در این اسپیسر ها با گاز های بی اثر مانند آرگون یا در بعضی مواقع کریپتن تزریق می شود. در واقع همین گاز بی اثر ارگون یا کریپتن است که عایق حرارتی را در شیشه دوجداره ایجاد می کند و باعث کاهش اتلاف انرژی از طریق شیشه ها می شوند. اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم در شیشه های دو جداره دو لایه شیشه توسط اسپیسر آلومینیومی روی هم قرار می گیرند. درون اسپیسر ها از مواد ضد رطوبتی پر شده است به همین سبب رطوبت باقی مانده در بین دو شیشه را به خود جذب می کند. سپس توسط مواد درزگیر کاملا آب بندی می شوند. معمولا ضخامت شیشه های دو جداره از ۶ میلی متر شروع تا ۱۶ میلی متر به صورت ۲ میلی متر ۲ میلی متر است. همچنین در شیشه دوجداره بسته به نیاز انواع مختلف دیگری مانند رنگی، رفلکس، سکوریت، لمینیت  نیز وجود دارد که باعث شده کاربری شیشه دوجداره برای انواع نیاز ها و کاربرد ها قابل استفاده باشد.

 

تولید شیشه دوجداره در ایران نیز استاندارد های خاصی دارد که این پارامتر ها با الگو برداری از کشور های صنعتی پیشرفته و سازمان های بین المللی توسط سازمان ملی استاندارد ایران تهیه و به کارخانجات تولید شیشه دوجداره داده شده است. برخی از این پارامتر ها شامل:

آزمون ابعاد شیشه دو جداره شامل طول و عرض

آزمون تعیین ضخامت شیشه دو جداره

آزمون ضخامت اسپیسر (فاصله بین دو لایه شیشه)

آزمون مه گرفتگی

آزمون تغییرات آب و هوایی

آزمون پایداری در برابر رطوبت

آزمون برفک

 

ویژگی های شیشه دو جداره:

همانطور که گفتیم شیشه های دوجداره بر اساس ویژگی ها و تنوعی که دارد کاربرد های زیادی دارد برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

ایمنی بالا نسبت به نمونه تک جداره ( بخصوص در نمونه سکوریت که نمونه نشکن است)

جلوگیری از نفوذ گرد و غبار

عایق صوتی تا ۳۰ دسی بل

عایق رطوبتی

عایق حرارتی

کاهش مصرف انرژی تا ۴۵ درصد

جلوگیری از نم زدگی

ضد اشعه UV  در نمونه پوشش دار یا لمینیت

 

علاوه بر موارد فوق کنترل اشعه های مضر خورشید در نمونه شیشه های دو جداره پوشش دار یا لمینیت که به راحتی اشعه UV را به خود جذب  می کند و از رنگ پریدگی اشیا توسط اشعه  UV محافظت می کند. همچنین آلودگی های شهری نظیر: آلودگی هوا، آلودگی صوتی و غیره از مواردی هستند که باعث می شود شیشه های دوجداره به عنوان عایق در قسما های شیشه ای ساختمان ها استفاده شوند.

 

کاربرد شیشه دو جداره:

همانطور که در بالا گفتیم شیشه های دوجداره به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که نسبت به مدل های تک جداره دارند کاربرد های بسیاری دارند از جمله:

درب و پنجره ساختمان ها

نمای کرتین وال

ویترین های فروشگاهی

سقف های شیشه ای

محافظ های شیشه به جای نرده

 

مزایای استفاده از شیشه دوجداره

حالا که با ساختار و نحوه عملکرد شیشه دوجداره آشنا شویم بهتر است بدانیم استفاده از این شیشه چه مزایایی برای ما به همراه دارد.

 

ذخیره انرژی

ساختار متفاوت شیشه‌های دوجداره باعث می‌شود میزان گرمای ورودی و خروجی در فصول سال تنظیم‌ شود و سطح استفاده از انرژی کاهش یابد. محققان طی آزمایشاتی در کشور استرالیا متوجه شدند با تبدیل پنجره‌های تک جداره به پنجره‌های دوجداره ۲۰ درصد در هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی می‌شود.

 

کاهش میزان صدا در خانه

همان‌طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم شاید بهترین مزیتی که یک شیشه دوجداره برای شما به همراه دارد آسایش است. هیچ‌کس دوست ندارد در ساعت استراحتش با سردرد مواجه شود! شیشه دوجداره به‌طور مؤثری از ورود و خروج صدا جلوگیری می‌کند. فضای بین دو شیشه عایق صوتی بوده و صدا را جذب می‌کنند. طبق تحقیقات انتقال صدا در این شیشه تا ۳۰ دسی بل کاهش می‌یابد.

این ویژگی به خصوص برای کسانی که نزدیک فرودگاه، اتوبان و مدارس زندگی می‌کنند، کسانی که همسایه پر سروصدا دارند و یا در مناطق شلوغ شهر زندگی می‌کنند، بسیار مفید هستند. در واقع عایق صدا بودن مانند عایق حرارت تغییری در مصرف انرژی و پول قبض شما ایجاد نمی‌کند. اما آرامش روحی فوق‌العاده‌ای برای شما به همراه دارد.

 

افزایش امنیت

شیشه دوجداره نسبت به شیشه تک جداره محکم‌تر است و و به سختی شکسته می‌شود. این ویژگی باعث افزایش امنیت خانه شده و احتمال سرقت را به طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد.

از طرفی اکثر مدل پنجره‌های دوجداره با داشتن قفل¬هایی که در چندین نقطـه تعبیه شدند، بسیار ایمـن¬تر از پنجـره¬های قدیمی هستند.

 

ارزش ملک شما افزایش می یابد

با وجود شیشه‌های مفید و کارآمد، ارزش ملک شما افزایش می‌یابد. بنابراین اگر شما قصد خرید و فروش ملک را دارید، درب و پنجره دوجداره معامله بهتری برای شما به همراه خواهد داشت. کدام یک از ما دوست داریم با خرید خانه‌ای نو درگیر پنجره‌های آهنی با شیشه‌های به‌درد‌نخور بشویم؟

 

قابلیت نصب بر روی انواع پروفیل

اگر مقاله ما راجع به مقایسه انواع پنجره‌ها را خوانده باشید حتما راجع به پروفیل‌ها اطلاعات دارید. شیشه‌های دوجداره قابل نصب بر روی اکثر پروفیل‌ها، از مدل‌های چوبی تا آلوود و upvc را دارند. در واقع شیشه دوجداره مثل یک مکمل عمل می‌کند و در کنار پروفیل مناسب، یک پنجره دوجداره فوق‌العاده را برای شما ایجاد می‌کند.

 

مهار اشعه UV

شیشه دوجداره به خاطر ساختار خود در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم بوده و مانع انتقال آن به فضای داخلی خانه می‌شود.

 

عدم تغییر رنگ در شرایط آب و هوایی مختلف

در شیشه‌های دوجداره تمام تمهیدات مقاومت در برابر اشعه و رطوبت و … درنظر گرفته شده. به همین دلیل این شیشه‌ها در برابر شرایط جوی مقاوم هستند و ظاهرشان را حفظ می‌کنند.

 

عدم اشتعال

دمای شروع به ذوب شدن شیشه دو¬جداره C)°۳۸۵) و بالاتر از دمای احتراق چوب C)°۲۶۰) است. به علاوه این شیشه بر خلاف چوب در زمان احتراق به یک منبع آتش¬زا تبدیل نمی‌شود و توسعه و انتقال حریق را به همراه ندارد.

 

مقاومت در برابر زلزله

شیشه دوجداره به دلیل ساختار محکم خود در برابر فشار و ضربه مقاوم است. این ویژگی برای حفظ ایمنی در برابر زلزله و خرد نشدن تکه‌های شیشه بسیار حائز اهمیت است.

 

عمر بالا و حفاظت از محیط زیست

شیشه دوجداره نسبت به مدل‌های معمولی عمر مفید چند برابر دارد. اما بعد از سالیان در صورت تعویض، قابلیت بازیافت چند باره در صنعت را دارد و ضایعات آن در محیط زیست اثر مخرب ایجاد نمی‌کند.

 

عدم ایجاد بخارات روی شیشه

به دلیل عدم انتقال دما و وجود مواد رطوبت‌گیر، اختلافات دمای داخلی و خارجی باعث ایجاد بخار روی شیشه دوجداره نمی‌شود. و این شیشه در هر شرایطی بهترین دید را برای شما فراهم می‌کند.

 

تنوع در طرح و رنگ

شیشه دوجداره در هر طرج و رنگ دلخواه شما، طبق سلیقه شخصی‌تان قابل اجرا است.

 

معایب پنجره دوجداره

تنها معایبی که شاید بتوان در مورد شیشه دوجداره به آن اشاره کرد قیمت بالاتر آن نسبت به مدل‌های ساده و قدیمی است. اما با توجه به خصوصیاتی که به آن اشاره کردیم استفاده از این شیشه کاملا به‌صرفه و مانند خرید یک قلک است! چون با یک دید کلی‌تر اختلاف قیمت شیشه دوجداره، با صرفه‌جویی که در مصرف انرژی به همراه دارد جبران می‌شود. یک پنجره دوجداره به تنهایی قابلیت حفظ ۴۰ متر مکعب گاز در سال را برای شما به همراه دارد. به نظر شما به صرفه نیست؟

 

تعویض پنجره چقدر هزینه دارد؟

متغیرهای زیادی در تعیین قیمت تأثیر دارد. در قیمت شیشه دوجداره عواملی مانند ابعاد و اندازه، کیفیت شیشه دوجداره موثرند. به علاوه اینکه شما برای تعویض پنجره‌های قدیمی خود نمی‌توانید یک شیشه دوجداره خالی نصب کنید و به قاب و پروفیل هم نیاز دارید.

جنس پروفیل می‌تواند به صورت چوب، آلومینیوم، آلوود، upvc و… باشد. این تنوع کمک می‌کند تا شما براساس بودجه خود دست به انتخاب بزنید و بتوانید با هزینه‌ای معقول یک پنجره دوجداره باکیفیت را برای خانه خود تهیه کنید. برای مشاوره در زمینه خرید و مقایسه انواع پنجره‌های دوجداره می‌توانید از کمک کارشناسان ما در آپند استفاده کنید. گروه ما نمایندگی آلوود ترکیه در ایران، و از برندهای پیشرو در این صنعت است. ما با تعهد به کیفیت برای بهترین انتخاب در کنار شما هستیم.

 

کلام آخر

همه از مزایای شیشه دوجداره به شما می‌گویند و وقتی دلیلش را بپرسید تنها می‌گویند خوب و باکیفیت است! اما فکر می‌کنم شما حالا دیگر به طور تخصصی راجع به چگونگی، عملکرد، مزایا و خرید یک شیشه دوجداره یاد گرفته باشید.

با این ویژگی‌ها استفاده از شیشه‌های قدیمی ساده دیگر هیچ توجیهی ندارد. اگر در حال ساخت پروژه مسکونی جدیدی هستند حتما خرید پنجره‌های دوجداره را در برنامه خود قرار دهید. و اگر از ساکنان خانه‌های‌ قدیمی هستید با تعویض پنجره می‌توانید کیفیت فضای مسکونی خود را تا حد بالایی بهبود ببخشید.

 

 

چنانچه به دنبال تیم اجرایی  هستید، می‌توانید همینجا سفارش خود را ثبت کنید

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *