نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

تاسیسات مکانیکی چیست ؟

وبلاگ

۲ خرداد ۱۴۰۰ 275 بازدید
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

تاسیسات مکانیکی چیست ؟

تاسیسات مکانیکی چیست ؟

پیشگامان تاسیسات : تاسیسات مکانیکی در مجموع به دو دسته ی کلی تاسیسات صنعتی و  قابل تقسیم می باشد. تاسیسات مکانیکی صنعتی شامل بخش هایی چون انتقال آب، فاضلاب یا به صورت کلی انواع سیالات، تصفیه ی آب و فاضلاب، تولید انرژی از حرکت سیال و … می باشد. تاسیسات مکانیکی ساختمان شامل تاسیسات بهداشتی، (آبرسانی و فاضلاب)، تهویه مطبوع (سرمایش، گرمایش، تعویض هوا و اگزاست) و همچنین تاسیساتی مانند استخر، سونا، جکوزی و …. می باشد. در دنیای امروز تامین آسایش بشر یکی از هدف‌های اصلی است نقش تاسیسات مکانیکی به عنوان جزیی از ساختمان ها که افراد به صورت روزمره با آن در تعامل می باشند غیر قابل انکار می باشد.

عایق کاری لوله های گاز

همواره خوردگی و زنگ زدگی باعث نشت گاز و ایجاد حادثه می گردد .

 

عوامل موثر :

به جا ماندن قسمتی از لوله از عایق کاری-ترک بر اثر تنش حرارتی و فیزیکی – خراشیدگی بر اثر حمل و نقل -صدمات ناشی از سنگ های تیز هنگام پر کردن کانال – فشار انبساط و انقباض داخل زمین-نفوذ ریشه درخت – وجود آهک ، گچ و .. در خاک -نشت فاضلاب در خاک اطراف لوله -صدمات ناشی از عملیات ساختمانی اطراف-تاثیر باکتری های در خاک

 

در لوله کشی روکار :

برای حفاظت لوله باید رنگ آمیزی انجام شود( زنگ زدایی – چربی زدایی ضد زنگ – رنگ روشن )

قابل ذکر است در اکثر موارد مجریان محترم از زدن ضد زنگ خودداری می کنند که جا دارد دقت بیشتری بعمل آید .

 

در لوله کشی توکار :

در مصارف فشار قوی : برای جلوگیری از زنگ زدن لوله های زیر کار، بوسیله عایق پوش کردن لوله ها و یا حفاظت کاتدی توام با عایق پوش کردن انجام می گیرد که عایق پوش کردن لوله ها نیز به دو روش سرد و گرم انجام می شود .

در روش عایق کاری سرد برای مصارف فشار قوی از مواد : رنگ آستری ( پرایمر)- نوار زیری – و نوار رویی استفاده می گردد . که فعلا خارج از بحث ما می باشد .

لوله کشی توکار برای مصارف فشار ضعیف ( یک چهارم psi ) که موضوع بحث ما می باشد :

 

مراحل انجام کار :

زنگ زدایی با سنباده و برس -چربی زدایی – پرایمر زنی (پرایمر و یا آستری : اصولا بلافاصله بعد از تمیز کردن سطح لوله انجام شود ) – پیچیدن نوارپرایمر ( پس از اینکه آستری بحدی خشک شد که به انگشت نچسبد ولی اثر انگشت بر روی آن باقی بماند لازم است نوارپیچی انجام شود )

توجه1 : پرایمر زنی در هوای بارانی – مه سنگین – در گرد و غبار و یا در درجه حرارت زیر ۵- درجه سانتیگراد مجاز نیست.از به کاربردن آستری هایی که در اثر باز بودن درب مخزن ،مواد فرار آن از بین رفته یا فاسد شده باید جلوگیری شود .قبل از باز کردن درب ظرف آستری ، باید بقدر کافی آنرا تکان داد تا بخوبی مخلوط شود .

توجه ۲ : در پاک کردن لوله ها نباید از اشیا تیز و برنده از قبیل چاقو و تیغه اره و امثال آن که باعث بریدگی یا ایجاد خراش یا فرو رفتگی در سطح لوله می شود استفاده کرد . مواد چربی دار و روغنی روی لوله باید بوسیله حلال های نظیر زایلین یا تلوئن پاک شود .

توجه ۳ : پرایمر و نوار باید ساخت یک کارخانه باشند( در اکثر موارد به خاطر صرفه جویی در هزینه ، از آستری هایی در ظرف های یک لیتری که هم جنس با نوارپرایمر نمی باشد استفاده می گردد که با توجه به همجنس نبودن آن با نوار پرایمر صحیح نمی باشد ) – نوار پیچی با همپوشانی 50 درصد انجام می گیرد – در جاهای مرطوب دوبار نوارپیچی انجام شود .

یک بار پرایمر ، سپس نوار ، مجددا فقط نوار روی نوار قبلی

 

مشخصات نوار :

۱- ضخامت نوار برای حالت عادی 0.5 و ضخامت لایه چسبی آن 0.2 میلی متر و برای نوار سر جوشها ، ضخامت نوار 0.8 میلی متر و ضخامت لایه چسبی آن 0.6 میلی مترمی باشد .

۲- مقاومت کششی حداقل ۵ کیلوگرم بر یک سانتی متر عرض نوار

۳- میزان چسبندگی نوار به لوله حداقل ۵/۱ کیلوگرم به ازای هر سانتیمتر عرض نوار و میزان چسبندگی نوار به نوار 0.5 کیلوگرم به ازای هر سانتی متر عرض نوار می باشد .

۴- نوار پیچی با زاویه و کشش مناسب انجام شود ، بطوری که در هنگام نوار پیچی بیش از ۵/۰ درصد از عرض نوار کاسته نشود

۵- ازدیاد طول حداقل ۱۰۰ درصد مقاومت عایق کنندگی حداقل یک میلیون مگا اهم .

۶- مقاومت الکتریکی حداقل ۴۰ کیلووات بر میلیمتر.

۷- حدود دما برای حفظ مشخصات نوار بین ۲۰- تا ۶۰+ درجه سانتگراد.

۸-رنگ سیاه

توجه ۴ : در صورتی که حلقه نوار در هنگام نوار پیچی به پایان برسد ، نوار جدید حداقل یک دور روی نوار قبلی پیچیده شود .

در محل اتمام نوارپیچی باید نوار سه دور روی هم پیچیده شود .

توجه ۵ : در صورتی که نوار پیچی لوله ها قبل از جوشکاری انجام شده باشد ، نوار پیچی سر جوش ها و اتصالات باید بوسیله نوار نرم مخصوص سر جوش ها و اتصالات انجام شود.

توجه ۶ : در مواردی مشاهده شده که بعضی از مجریان از نوار سفید برای عایق کاری استفاده می کنند ، لازم به ذکر است که نوار سفید به نام نوار رویی در لوله کشی فشار قوی مطرح بوده و مشخصات آن بعلت ضعیف بودن مناسب برای عایق کاری مصارف خانگی و تجاری فشار ضعیف نمی باشد . از این نوار در فشار قوی ، بر روی نوار زیرین پیچیده می گردد . برخی از مشخصات نوار سفید عبارتند از : ضخامت کلی نوار ۰.۵ میلی متر (ضخامت نوار ۰.۴ و ضخامت لایه چسبی آن ۰.۱ میلی متر )- مقاومت کششی آن حداقل ۳ کیلوگرم بر سانتی متر عرض نوار .

توجه ۷ : در صورت آسیب دیدن نوار، باید قسمت آسیب دیده به طور کامل دور تا دور لوله باز و سطح لوله به اضافه 5 سانت ازهر طرف تمیز و پرایمر زده شده و مجددا نوارپیچی شود .

توجه ۸ : مدت زمان لازم برای رسیدن به استحکام نهائی نوار پرایمر روی لوله ، حدودا 10 تا 24 ساعت می باشد ، بعبارتی حداقل بعد از حدود ۲۴ ساعت تست چسبندگی نوار به لوله انجام شود .

 

بسته به جنس استفاده شد

توجه ۹ : در صورتی که چسبندگی نوار به لوله مناسب نباشد ، کل نوار مربوطه باید باز شده و پس از تمیز کردن سطح ، پرایمر زنی و نوارپیچی مجددا تحت شرایط استاندارد انجام پذیرد.

مطلب اضافی : میزان مصرف پرایمر : حدودا یک لیتر به ازای هر 10متر مربع سطح خارجی لوله . طبق محاسباتم برای لوله های مختلف نتایج زیر حاصل گردید : هر لوله شش متری به قطر ۲/۱ ، 21.4 سی سی پرایمر نیاز دارد ، بعبارتی با یک لیتر پرایمر می توان تعداد 46.7 لوله ۲/۱ اینچ یا تعداد 29.4 لوله ۴/۳ اینچ یا تعداد 18.5 لوله 1 اینچ یا تعداد 11.8 لوله ۴/۱ 1 اینچ یا تعداد 9.1 لوله ۲/۱ 1 اینچ و یا تعداد 5.8 لوله 2 اینچ را پرایمر زنی نمود . پرایمر آلتن در حال حاضر هر 4 لیتر حدودا ۲۰۰۰۰ تومان می باشد.

 

سیستم های گرمایشی

سیستم گرمایشی تابشی:

این سیستم که با گرمایش هوا مورد استفاده قرار میگیرد در سالن های مختلف قابل استفاده می باشد. کوره هوای گرم ساخت آساد صنعت و سیستم ایتالیا قادر است با راندمان بالای 98٪ و کاهش مصرف سوخت رقابت چشمگیری با نمونه های موجود داشته باشد. این سیستم دارای فن و ترموستات میباشد که هوای گرم را با دمای لازم در طول سالن توزیع می کند. هوای ورودی و خروجی هیتر از بیرون سالن تهیه می شود و قابل نصب بر روی پنجره می باشد.

 

تجهیزات گرمایشی تابشی

در این سیستم نیازی به گرم کردن هوای داخل سالن نیست و گرما به صورت تابشی نظیر تابش خورشید توسط یک صفحه بازتاب به نقاط مورد نظر در کف سالن تابیده می شود.

مدل Baf-Mc منحصرا برای سالن های پرورش دام و طیور طراحی و ساخته شده و در دنیا منحصر به فرد است و از مزایای آن:

– تلفات کمتر و کاهش هزینه های دامپزشکی

– عدم نیاز به ساخت تاسیسات گرمایشی

– کاهش قابل توجه مصرف انرژی

– سازگار با محیط زیست

– ایجاد شرایط محیطی مطلوب برای رشد طیور

– رطوبت نسبی کمتر در محیط.

– فقدان مواد آلاینده در هوای سالن

– ضریب رشد بیشتر

– راندمان بالای 90% – عدم جابجایی هوا وگرد و غبار در داخل سالن

– یکنواختی توزیع دما(1 تا 2 درجه)

– یکنواختی احساس گرما در طیور در نقاط مختلف سالن و کاهش استرس در جوجه و مرغ

– بازگشت سرمایه در مدت 2 تا 3 سال

سیستم گرمایش تابشی SYSTEMA مدلInfra Baf Radiant tubes

 

الف- اجزا و نحوه کار سیستم

سیستم گرمایشی ” SYSTEMA “ از یک مشعل گاز یا گازوئیل سوز در ابتدای لوله و یک فن در انتهای لوله تشکیل شده است. هوای ورودی از بیرون سالن تهیه و پس از اشتعال گازهای سوخته شده توسط فن به بیرون سالن اگزوزست می شود. در این سیستم نیازی به گرم کردن هوای داخل سالن نیست و گرما به صورت تابشی نظیر تابش خورشید توسط یک صفحه بازتاب به نقاط مورد نظر در کف سالن تابیده می شود. به کمک یک ترموستات مرکزی دمای مورد نظر کنترل می*شود.

 

ب- مزایای سیستم گرمایش تابشی

یکنواختی توزیع دما در طول مدول

– تمرکز گرما در کف سالن

– عدم جابجایی هوا وگرد و غبار در محیط داخل سالن

-گرمای فرح بخش همراه با استنشاق هوای تازه

– گرم شدن سریع و سرد شدن سریع

– عدم نیاز به ساخت تاسیسات گرمایشی

-کاهش قابل توجه مصرف انرژی

– راندمان بالای 90%

– سازگار با محیط زیست

– بدون سر و صدا

– نصب و تعمیر آسان

– بازگشت سرمایه در مدت 2 تا 3 سال

– جذب مستقیم گرمای تابشی توسط طیور

 

چنانچه به دنبال تیم اجرایی  هستید، می‌توانید همینجا سفارش خود را ثبت کنید

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *