نیازمندی های صنعت ساختمان ایران
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

مقایسه پنجره upvc دوجداره و سه جداره

بعد از تولید پنجره دوجداره upvc، پنجره سه جداره یو پی وی سی نیز طراحی گردید. ماهیت پنجره های سه جداره همانطور که از نامشان پیداست از سه جدار شیشه تشکیل شده است که درصد صداگیری آن نسبت به دوجداره  بیشتر می باشد.

 

مقایسه پنجره دوجداره و پنجره سه جداره

البته پنجره های سه جداره بیشتر کاربرد صنعتی دارد و در مواردی که آلایندگی صوتی بالایی داشته باشیم استفاده می گردند. در این نوشته می خواهیم مقایسه پنجره دوجداره و پنجره سه جداره را برای شما شرح دهیم.

 

مقایسه پنجره دوجداره و پنجره سه جداره

در مواردی نیاز به استفاده از پروفیل upvc با ضخامت بالاتری داریم نیز پروفیل سه جداره استفاده می گردد. پنجره upvc سه جداره دارای پروفیل ضخیم تر و با تعداد کانال های داخلی بیشتری می باشد و این امر به ما امکان استفاده از شیشه سه جداره و یا شیشه های دوجداره با ضخامت بالاتری را می دهد.

کی از تکات بسیار مهم که باید مد نظر قرار داد ترکیب و نوع شیشه سه جداره می باشد. در این نوع پنجره می توان از ترکیب های مختلف سه شیشه استفاده کرد که هر کدام میزان صوت را تا درصد مشخصی کاهش می دهند.

حال ممکن است این سؤال برای شما پیش آید که آیا پنجره های سه جداره upvc دو برابر پنجره دوجداره یو پی وی سی مانع آلودگی صوتی می شوند؟

در جواب می توان گفت که کارایی این پنجره ها، در برخی مواقع چند برابر پنجره دوجداره upvc می باشد. جهت استفاده از پنجره سه جداره یو پی وی سی حتماً بایستی محل نصب کارشناسی دقیق شود تا بتوان بالاترین کارایی را داشته باشند. یکی از تکات بسیار مهم که باید مد نظر قرار داد ترکیب و نوع شیشه سه جداره می باشد. در این نوع پنجره می توان از ترکیب های مختلف سه شیشه استفاده کرد که هر کدام میزان صوت را تا درصد مشخصی کاهش می دهند. بعنوان مثال جهت پنجره سه جداره ای که در کنار اتوبان قرار گرفته است از یک ترکیب سه جدار شیشه استفاده می شود و جهت پنجره ای که در کنار خیابان قرار گرفته است از یک ترکیب دیگر.

 

مقایسه پنجره دوجداره و پنجره سه جداره

۱- تفاوت در نوع پروفیل

۲- تفاوت در نوع زهوار

۳- تفاوت در نوع شیشه عایق

 

مقایسه پنجره دوجداره و پنجره سه جداره

جهت تولید پنجره upvc سه جداره برخی از کارخانجات تولیدکننده پروفیل upvc اقدام به تولید کرده اند، که هر کارخانه از نظر فنی دارای کیفیت های متفاوتی می باشد. ولی می توان توصیه کرد جهت بکارگیری پنجره upvc سه جداره، بهتر است از پروفیل های پنج کاناله و داری سطح مقطع بیشتر استفاده گردد.

به طور کلی انتخاب نوع پنجره یو پی وی سی دوجداره و یا پنجره upvc سه جداره بخش مهمی از کار می باشد ولی باید توجه داشت پنجره upvc زمانی کارایی دارد که کلیه پنجره های منزل به صورت دوجداره یا سه جداره نصب گردد.

 

بهترین کاربرد پنجره سه جداره جهت کنترل سر و صدا می باشد و استفاده از آن برای گرما و سرما زیاد سفارش نمی شود، زیرا سرما که اصلی ترین دلیل جهت استفاده پنجره upvc است چه در استفاده از پنجره دوجداره و چه در استفاده از پنجره سه جداره به هیچ عنوان به داخل خانه نفوذ نمی کند و در کل ایران تا اندازه ای سرد نمی شود که با استفاده از پنجره upvc سه جداره بخواهیم جلوی سرما را بگیریم. البته اگر فرض بر این باشد که از پنجره upvc استاندارد استفاده شده باشد.

 

مزایا و معایب پنجره سه جداره

در یک پنجره سه‌جداره، هر قاب، حاوی سه عدد شیشه است. قطعات شیشه توسط یک فضای نگهدارنده انرژی، جدا شده‌اند و سپس این واحد، به طور محکم بسته شده تا هوا و رطوبت را بیرون نگه دارد. گفته می‌شود که فضای مرده اضافی میان قطعات شیشه، سر و صدا را کاهش خواهد داد و عایق‌بندی بهتری را فراهم می‌آورد.

 

کاهش سروصدا

درجه‌ بندی استاندارد برای انتقال صدای مسکونی، درجه‌بندی STC نامیده می‌شود. در حالی که عوامل زیادی مثل ضخامت شیشه و مقدار فضای بین قطعات جدای شیشه بر درجه‌بندی STC پنجره تأثیر می‌گذارند، یک بررسی MIT نشان می‌دهد که همه چیز یکسان است یعنی “سه‌جداره بودن اساساً همان کاهش سروصدایی را که دوجداره بودن تأمین می‌کند، فراهم می‌آورد.”

اگر واقعاً در پی کاهش سروصدا از پنجره‌ها هستید. لایه‌ بندی نامتقارن (Asymmetric) یک پنجره دوجداره، بهتر عمل خواهد کرد و درجه‌بندی STC را بهتر از سه‌لایه کردن افزایش می‌دهد. در لایه‌بندی نامتقارن، دو عدد شیشه با ضخامت‌های مختلف به کار می‌روند. در حقیقت، اگر یکی از شیشه‌ها، شیشه صوتی لایه‌لایه (Laminated acoustic glass) باشد (که شامل دو یا چند قطعه شیشه است که با مواد لایه‌لایه به هم متصل شده‌اند)، کاهش انتقال صدا بیشتر وجود خواهد داشت.

 

عایق‌ بندی و گرما

پنجره‌های عایق‌ بندی شده در تلاش برای حفظ تا حد امکان مقرون‌ به صرفه دماهای داخل ساختمان به کار می‌روند. شما که نمی‌خواهید در فصل تابستان، تهویه هوا را کل روز به کار بیندازید و مایل نیستید که در فصل زمستان بخاری را برای مدت‌های طولانی تا حد انفجار زیاد کنید. تخمین زده شده که مقدار 20 تا 30 درصد گرما یا سرما یا مقادیر بیشتر در خانه از طریق پنجره‌هایی که عایق‌بندی ضعیفی دارند، هدر می‌رود. تعویض پنجره‌ها می‌تواند حس خوبی را ایجاد کند و در حالی که درون ساختمان هستید، به سطح آسایش‌تان بیفزاید.

سازندگان این نوع پنجره‌ها ادعا می‌کنند که پنجره‌های سه‌جداره به طور میانگین، 25 درصد بهتر از پنجره‌های دوجداره هستند. در زمان خرید پنجره، به عامل U و مقادیر R که معیارهای توانایی پنجره‌ها برای مسدود کردن انتقال گرما به بیرون هستند، توجه کنید. انجمن ملی درجه‌بندی پنجره (National Fenestration Rating Council) عنوان می‌کند که عامل U، نشانگر کلی بهتری از انتقال را نسبت به مقادیر R فراهم می‌آورد؛ به طوری که هرچه عامل U پایین‌تر باشد، آن پنجره در حفظ گرما در داخل ساختمان، بهتر است.

به علاوه، معیاری به نام ضریب جذب گرمای خورشیدی(SHGC) وجود دارد که مقدار گرمایی را که یک پنجره، از نور مستقیم خورشید مسدود می‌کند، اندازه‌ گیری می‌نماید. هرچه این مقدار کمتر باشد، آن پنجره در مسدود کردن گرمای حاصل از خورشید، کارآمدتر است.

 

راهنمای انتخاب رنگ در نقاشی ساختمان

قرار است نشیمن، پذیرایی یا یکی از اتاق های خانه را نقاشی کنید اما قبل از هر کاری این راهنما بخوانید. اینجوری کاری می کنید که بنظر برسد خانه شما را یک متخصص تمام عیار رنگ آمیزی کرده.

 

هزینه

دو موضوع مهمی که در اینجا مورد توجه قرار می‌گیرند، هزینه و آسایش هستند. می‌توان به صورت منطقی انتظار داشت که قیمت پنجره‌های سه‌جداره در یک پنجره متوسط، 100 دلار بیشتر از پنجره دوجداره است. تخمین زده شده که هر پنجره شاید 3 درصد در حساب‌های گرمایش سالانه، صرفه‌جویی کند که این میزان در آب و هوای معتدل، بسیار بیشتر است. بنابراین، از یک طرف ممکن است پنجره‌های سه‌جداره بسته به آب و هوای محل سکونت‌ تان، مقرون به صرفه نباشند.

 

نور

نورپردازی، یک موضوع مهم در انتخاب پنجره‌هاست. پنجره‌ها، جذب گرمای خورشیدی را با روکش‌هایی به نام Low-E که بر روی یکی از سطوح قسمت‌های داخلی شیشه قرار می‌گیرند، کاهش می‌دهند. روکش‌های Low-E با مسدود کردن اشعه‌های تولیدکننده گرما یا مادون قرمز خورشید، عمل می‌کنند.

سازندگان این نوع پنجره‌ها ادعا می‌کنند که Low-E برای افزایش مقدار نور قابل رؤیتی که یک پنجره به داخل هدایت می‌کند و در عین حال گرمای حاصل از نور مستقیم خورشید را مسدود می‌کند، نیز طراحی شده‌اند. اگرچه، برخی بر این باورند که روکش‌های Low-E بر روی شیشه دوجداره، هم اتاق‌ها و هم شیشه سه‌جداره را به نحو قابل توجهی تاریک‌تر می‌سازند.

سفارش دادن پنجره‌های دارای روکش‌های مختلف برای اتاق‌های مختلف، امر نامعمولی نیست که این بسته به خواسته‌های فردی هر اتاق می‌باشد. اگرچه، این روکش‌ها معمولاً یک ته‌رنگ جژئی سبز مایل به آبی به شیشه می‌دهند و اگر دو پنجره با روکش‌های مختلف کنار یکدیگر قرار گیرند، این تفاوت، بسیار چشمگیر خواهد بود.

 

روشهای متنوع تاقچه کاری و قفسه بندی

خانه‌ها نیاز به سیستم‌های قفسه بندی برای سازمان دادن کتاب‌ها و دیگر چیزهایی دارند که در غیر این صورت بر روی کف اتاق پراکنده می‌شوند یا اینکه در اتاق زیر شیروانی به فراموشی سپرده می‌شوند. سیستم‌های قفسه بندی در مغازه‌ها، دفاتر، مدارس، اماکن تولیدی و حتی اتاق‌های هتل برای ذخیره و نمایش موارد استفاده می‌شوند. آن‌ها در طیف گسترده‌ای از سبک‌ها، طرح‌ها، قیمت‌ها و مواد، از جمله چوب، پلاستیک، فلز و شیشه موجود می‌باشند.

 

چارچوب‌ پنجره

یک هزینه اضافی که باید مدنظر قرار گیرد، هزینه چارچوب است. کم هزینه‌ ترین پنجره سه‌جداره، یک پنجره با چارچوب وینیل یا آهن است. این نوع پنجره‌ها معمولاً تنها در رنگ‌های کم (سفید و بژ) موجود می‌باشند. در بازار امروزی، چارچوب‌های وینیل، بادوام و عایق‌بندی هم هستند، اما بزرگی آنها هم از داخل و هم خارج، قابل رؤیت است. اگرچه بیشتر سازندگان این نوع چارچوب‌ها عنوان می‌کنند که گارانتی و نگهداری طول عمر محدود این نوع چارجوب‌ها، حداقل است.

برخی سازندگان، چارچوب‌های فایبرگلاس را پیشنهاد می‌کنند که بسیار بادوام هستند. آنها طول عمر زیادی دارند، نگهداری از آنها، راحت است و ضخامت آنها کمتر از وینیل است. اگرچه، قیمت فایبرگلاس می‌تواند 50 درصد بیشتر از وینیل باشد. مهم‌ترین مزیت چارچوب‌های فایبرگلاس این است که قابل رنگ کردن هستند. در صورتی که در مورد رنگ‌های استانداردی که سازندگان این نوع چارچوب‌ها ارائه داده‌اند، ناخرسند هستید، همیشه می‌توانید به سلیقه خود، رنگشان کنید. برخی سازندگان، پنجره‌های پوشیده با وینیل یا فایبرگلاس با یک لایه نازک چوب در درون آن، می‌سازند، که می‌توانید برای داشتن یک ظاهر سنتی، چوب را رنگ کنید به طوری که نمای بادوامی را که نیاز به نگهداری کمی دارد، حفظ می‌کنید.

پنجره‌های سه‌جداره با چارچوب چوبی، گران‌ترین انتخاب محسوب می‌شوند، اما در عین حال سنتی‌ترین ظاهر را ارائه می‌دهند. اگرچه، همانند هر فراورده چوبی دیگر، نیاز به نگهداری منظم دارند.

 

نصب پنجره سه جداره

نصب یک پنجره سه‌جداره می‌تواند مشکل‌تر از نصب یک پنجره دوجداره باشد چراکه پنجره‌های سه‌جداره، پهن‌تر و سنگین‌تر هستند. سنگینی، کمتر از آن است که بتوان نام مشکل بر آن نهاد، زیرا سازندگان پنجره‌های باکیفیت، سخت‌افزار عملکردی نصب می‌کنند که عملکرد این نوع پنجره‌ها را آسان می‌سازد. اگرچه، پنجره‌های شیب‌دار در زمانی که برای تمیز کردن، کج می‌شوند، مشکلات جزئی را به وجود می‌آورند زیرا قاب پنجره بسیار سنگین‌تر است.

با توجه به اینکه چارچوب‌های پنجره سه‌جداره، پهن‌تر هستند، نصب آنها می‌تواند کار سختی باشد و تنها باید توسط یک متخصص باتجربه انجام شود. بسته به عرض دیوارهای بیرونی، ممکن است تطبیق‌هایی با دیوار داخلی لازم باشد، چرا که ممکن است لازم باشد برای نصب، دیوار داخلی به گونه‌ای ساخته شود که پیش‌آمدگی پنجره را به درون خانه هدایت کند.

 

 امنیت منزل

همان گونه که ممکن است انتظار داشته باشید، با یک پنجره سه‌جداره، امنیت افزایش پیدا می‌کند، چرا که یک عدد شیشه دیگر، استحکام بیشتری را به پنجره اضافه می‌کند و مانع دیگری برای نفوذ است.

 

 

چنانچه به دنبال تیم اجرایی  هستید، می‌توانید همینجا سفارش خود را ثبت کنید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *