نیازمندی های صنعت ساختمان ایران
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

معرفی کامل چهارچوب‌ها، انواع و راهنمای انتخاب چهارچوب مناسب

چهارچوب‌ها هر کجا که درب‌ها وجود داشته باشند، حضور دارند. این تجهیزات مهم و ضروری در ساخت و سازها از لحاظ جنس و شکل انواع مختلفی دارند که در این مقاله به آن پرداخته‌ایم.

 

چهارچوب درب  چیست؟

چهارچوب درب در واقع آستانه درب است که از دو تیرک عمودی در دو طرف قاب و یک تیرک افقی در سردر و یک تیرک افقی در کف تشکیل شده‌است. چهارچوب می‌توان هر شکل و مدل استاندارد یا غیراستانداردی داشته باشد اما نکته مهم جاافتادن درب در آن است، در واقع درب باید در چهارچوب جاافتاده و در آن چفت شود. باید توجه داشت که در مورد جاافتادن درب در چهارچوب موضوع استحکام خود درب و استاندارد بودن آن نیز مطرح می‌شود.

 

ابعاد و اجزای چهارچوب درب

درب‌های ۱.۵ در سایز و ابعاد ۱۵۰*۲۲۰ و چهارچوب درب‌های دولنگه در ابعاد ۲۲۰*۲۲۰ سانتی‌متر طراحی و تولید می‌شوند. این سایز و ابعاد می‌تواند قطعی نباشد و باتوجه به فضا و محیط، طراحی و تولید شود.

 

در ادامه با توجه به شماره‌های تصویر اجزای چهارچوب را می‌شناسید.

 

1.زوار لاستیکی

زوار لاستیکی چهارچوب برای جلوگیری از عبور هوا و گرد و غبار و صدا از بین چهارچوب و لنگه درب طراحی شده‌ا‌ست و بر روی تمامی چهارچوب‌ها وجود دارد.

 

  1. بدنه چهارچوب

به طور معمول از ورق فلزی ۲ میلی با استحکام بسیار بالا ساخته می‌شود. این بدنه‌ها را معمولا با رنگ کوره ( الکترو استاتیک) رنگ آمیزی می‌کنند.

 

3.قاب زبانه

قاب زبانه چهارچونب از جنس استیل و بسیار قوی است. در تمام چهارچوب‌ها از جمله ضد سرقت و معمولی این قاب به جهت نگهداری زبانه قفل ایجاد می‌شود. در درب‌های ضد سرقت این قاب‌ها در چهار نقطه تعبیه می‌شوند.

 

4.ریل موقت جهت نگهداری ساختار چهارچوب

ریل موقت نگهداری باتوجه به لنگه درب طراحی شده و برای نصب دقیق چهارچوب استفاده می‌شود.

 

5.فضای خالی

این فضای خالی برای ثابت نگه داشتن چهارچوب بر روی دیوار است که بصورت معمول با آجر‌های دیوار قابل چفت شدن است.

 

6.لولای درب

که برای درب‌های ضد سرقت از چهار عدد لولا استفاده شده‌است و تا ۹۰ درجه باز شدن لنگه قابل مشاهده نمی‌باشد.

 

انواع چهارچوب

چهارچوب‌ها می‌توانند از جنس چوب و فلز ساخته شوند که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

 

چهارچوب‌ چوبی

چوب به سبب ارزان‌ترین و آسان‌ترین جنس بودن در ساختار چهارچوب، در ساخت چهارچوب درب‌ها پرکاربرد است. مشکل استفاده از چوب این است که با گذشت زمان و تحت فشار، امکان دارد دچار پوسیدگی و ترک خوردگی و سست شدن شود.

در گذشته روی پروفیل‌های چوب یک شیار جهت چفت شدن لنگه درب ایجاد می‌کردند و با آن چهارچوب چوبی برای درب‌ اتاق می‌ساختند. با گذشت زمان با توجه به سلیقه مصرف‌کننده و استفاده از ابزار‌های جدید در ساخت انواع مدل‌های پروفیل چوبی عمدتا MDF امکان طراحی و ساخت انواع چهارچوب چوبی برای درب‌های داخلی فراهم شده‌است.

ساختار چهارچوب‌های چوبی با سایر قالب‌های درب متفاوت است. برخی از چهارچوب‌های چوبی که با روکشی از فولاد تقویت شده پوشانده می‌شوند، دارای استحکام بیشتری هستند. در بعضی موارد از سایر مواد مانند  UPVC، فایبر گلاس، پشم شیشه و آلومینیوم و یا حتی ترکیبی از چوب و رزین برای استحکام درب استفاده می‌شود که درب را قابل اطمینان کرده و در افزایش استحکام آن موثر است.

برای نصب آسان درب، برخی از درب‌ها با لولا در بازار برای فروش وجود دارند. این درب‌های آماده نصب، بطور کامل در چهارچوب جا افتاده و مشکلات جانبی را ایجاد نمی‌کنند.

 

چهارچوب فلزی

در ساخت چهارچوب‌های فلزی درب معمولا از پروفیل فرانسوی ۲ میل استفاده می‌شود. این پروفیل‌ها دارای ۲ عدد لولا و جای قفل و زبانه پرسی (فابریکی) است. این چهارچوب‌ها ویژگی‌های خاصی از نظر وزن و استقامت و کیفیت دارند. همچنین به روش رنگ پودری الکترواستاتیک با پایه رزین اپوکسی پلی استر با تنوع رنگی بالا پوشانده می‌شوند تا در آن مقاومت در برابر رطوبت و آسیب دیدگی ایجاد شود. همچنین این رنگ کردن چهارچوب از خطر ایجاد پوسیدگی می‌کاهد.

معمولا چهارچوب ها بصورت پاشنه‌دار و بدون پاشنه و یا قدیم دارای کتیبه (شیشه خورد بودن قسمت بالای درب ) طراحی می‌شود و با توجه به نوع و سایز در در هر پروژه ساختمانی تولید می‌شوند.

 

انواع چهارچوب فلزی

در ادامه انواع چهارچوب فلزی براساس شکل را می‌بینید. حرف W نشان دهنده وزن یک متر پروفیل بر اساس ورق با ضخامت ۲ میلی متر است.

 

انتخاب چهارچوب فلزی مناسب

برای انتخاب چهارچوب فلزی مناسب کار خود، برخی نکات بهتر است رعایت شوند. در ادامه برخی از این نکات را مرور می‌کنیم.

در هنگام خرید چهارچوب فلزی، دقت کنید که جنس چهارچوب فلزی را باتوجه به نوع و محل استفاده انتخاب و خریداری کنید.

مطمئن شوید که کیفیت جوشکاری چهارچوب فلزی که خریداری می‌کنید، با حداکثر کیفیت باشد. چراکه مهم‌ترین عامل در انتخاب چهارچوب فلزی جوشکاری آن است که دارای استحکام و دوام بالایی باشد تا نیازی به تعویض و تعمیر نداشته باشد.

نحوه رنگ آمیزی چهارچوب فلزی نیز یکی از معیارهای انتخاب چهارچوب مناسب است. رنگ کوره‌ای به دلیل تداوم و استحکام بالاتر نسبت به سایر روش های رنگ آمیزی برای انتخاب چهارچوب، اولویت دارد.

اگر چهارچوب انتخابی شما دارای جای قفل باشد، در هنگام نصب نیازی برش جای قفل توسط شما نخواهد داشت، بنابراین به این موضوع نیز دقت کنید.

یکی از مهم‌ترین نکات خرید چهارچوب این است که رنگ و طرح چهارچوب فلزی انتخابی متناسب با فضا و محیط باشد.

کاهش هزینه و افزایش بهره‌وری در پروژه‌های صنعتی، از اهمیت بالای برخوردار است. بنابراین از این جهت که قیمت چهارچوب‌‌های فلزی باتوجه به وزن آن‌ها افزایش می‌یابد، انتخاب چهارچوب‌های سبک هزینه‌های پروژه را هم از لحاظ پرداخت مبلغ کمتر برای خرید و هم از لحاظ سبکی کلی سازه که منجر به طراحی و مصالح کمتر می‌شود، کاهش می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک معماری قوی، تطبیق‌پذیری یا سازگاری تحت عنوان Adaptability است. بنابراین بهتر است چهارچوبی دارای تطبیق‌پذیری با طیف وسیعی از درب‌ها انتخاب کنید.

پلان‌های چهارچوب انتخابی شما باید‌ با ضخامت دیوار و جایگذاری محیط‌های مختلف در پروژه همخوانی و هماهنگی داشته باشد.

تفاوت  شکل ها و جنس‌های مختلف چهارچوب

ویژگی‌های یک درب را متریال و اشکال آن تعیین می‌کند. انتخاب درب و چهارچوبی که علاوه بر زیبایی دارای جنس مقاوم در برابر انواع خرابی‌ها باشید ارزش صرف هزینه و وقت را دارد.

فرم استاندارد یک چهارچوب، شکل  مستطیل  است که دارای استحکام و ساختاری محکم است. چهارچوب‌ها با تغییر و اضافه کردن زاویه‌های اضافی تضعیف می‌شوند.

یکی از تفاوت‌های مهم جنس‌های مختلف چهارچوب، قدرت و قابلیت رسانایی حرارت به داخل و خارج از محیط است. به عنوان مثال، فلز رسانای حرارتی خوبی است و بنابراین چهارچوب‌های فلزی می توانند مانند یک پل حرارتی بسیار موثر کار کنند، اما این رسانای حرارت بودن باعث می‌شود تا  هم گرما را به خود جذب ‌کند و هم باعث از دست دادن حرارت ‌شود. استفاده از عایق‌های حرارتی بر روی چهارچوب ها علاوه بر ظاهر چشم نواز، تا حدود مطلوبی از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند.

چوب در مقایسه با فلز رسانای ضعیفی است، اما می‌تواند مانند UPVC، پشم شیشه و جنس‌های مشابه، حرارت را در داخل و خارج محیط نگه دارد .

 

چهارچوب‌های تخت با روکش MDF همان چهارچوب‌های استاداندار هستند، با این تفاوت که روی چهارچوب فلزی ورق‌های MDF کار شده‌است که از نمای بیرونی چهارچوب به صورت چوبی و بسیار زیبا دیده می‌شود، اما از همان استحکام چهارچوب‌های فلزی برخوردار است.

معمولا برای درب ضد سرقت و درب داخلی ساختمان از فریم‌های فلزی با ابعاد متنوع استفاده می‌شود. ضخامت و عرض فریم درب باتوجه به ضخامت دیوار ساختمان طراحی می‌شود.

از فریم‌های چوبی برای زیبایی درب‌های داخل محیط، بر روی چهارچوب فلزی استفاده می‌شود، اما برای درب‌های ورودی از چهارچوب فلزی که دارای قابلیت مقاومت بالا در برابر ضربه را دارد، استفاده می‌شود.

چهارچوب فلزی مورد استفاده برای درب‌های ضد سرقت از نوع پروفیل به قطر ۲ میلی متر با رنگ الکترو استاتیک و دارای مقاومت بالا هستند که در سه طرح ساده و فرانسوی و تخت با روکش MDF طراحی و تولید می‌شوند. چهارچوب‌های ضدسرقت با توجه به محیط، در دو قطر متفاوت ( ۱۴ سانتی متر) برای چهارچوب درب‌های داخلی و ( ۱۸ سانتی متر) برای درب‌های ضد سرقت طراحی و تولید شده و در بازار موجودند.

 

نکات نصب فریم انتظار درب ضد سرقت

  • زمان نصب فریم انتظار درب های ضد سرقت باید در پایان عملیات دیوار چینی و قبل از سفید کاری باشد

 

  • در ابعاد قوطی مورد استفاده در ساخت فریم انتظار باید با مشاورین این درب‌ها مشورت کنید، اما به طور معمول، بهتر است 4*8 سانتی متر باشد. این ابعاد می‌توانند با توجه به شرایط چهارچوب کمتر باشند.

 

  • ابعاد داخل به داخل فریم انتظار باید از ابعاد پشت به پشت لنگه درب ضد سرقت به اندازه یک سانتیمتر بزرگ‌تر باشد. برای مثال اگر ابعاد فریم انتظار 210*105 باشد ابعاد لنگه درب باید یک سانتی متر کوچکتر یعنی209*104 باشد.

 

 

  • فریم انتظار را حتما قبل از نصب رنگ آمیزی نمایید که در حین عملیات ساختمانی از زنگ زدگی و خوردگی آن جلوگیری شود.

 

  • یکی از مهم‌ترین نکات نصب فریم انتظار این است که به صورت کاملا تراز و شاقول در محل مورد نظر نصب شود زیرا در صورت تاب افتادن به آن در نصب درب ضد سرقت اشکال ایجاد شده و درب به شکل درست در محل خود قرار نمی‌گیرد. در زمان نصب فریم انتظار را به وسیله ریسمان ابعاد دو طرف آن را با هم اندازه کرد( 4 ریسمانه)

 

  • در نصب، سطح فریم انتظار نسبت به سطح محل نصب باید قسمت پاخور فریم انتظار به طور کامل هم سطح با سطح زمین باشد و بالاتر یا پایین تر نباشد.

 

نام‌های تجاری

شرکت‌های تولیدکننده و واردکننده چهارچوب‌های درب مختلفی در کشور وجود دارند که به برخی از آنها در زیر اشاره می‌کنیم.

 

  • شرکت ایران درب

صنایع چوب و فلز ایران درب از سال ۱۳۸۵ در زمینه تولید انواع درب‌های ساختمانی چوبی و فلزی فعالیت خود را آغاز نمود.

 

  • شرکت سی دُر

ســی دُر (C.DOOR) بزرگترین تولید کننده صنعتی، انبوه و سفارشی درب، چهارچوب، دیوارپوش و قرنیز از جنس WPC در ایران است.

 

  • شرکت سور

یکی از برندهای غیرایرانی درب سور است که توسط کشور ترکیه ساخته می‌شود که بی شک یکی از انواع درب‌های ضد سرقتی که دارای کیفیت و قیمت بالا با متریال اصلی است.

 

 

چنانچه به دنبال تیم اجرایی  هستید، می‌توانید همینجا سفارش خود را ثبت کنید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *