نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

سقف متحرک و اجزای آن

وبلاگ

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ 279 بازدید
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

سقف متحرک و اجزای آن

در یک توضیح اجمالی راجب سقف های متحرک میتوان این طور بیان کرد که معمولا این سقف ها  ورق هایی هستند از جنس پلی کربنات که به دو نوع شفاف و غیرشفاف تقسیم میشوند .

این ورق ها علاوه بر زیبایی که به محیط اطراف می بخشند عایقی بسیار مقاوم  و مناسب در برابر ورود اشعه های مضر به محیط مربوطه می باشند به همین جهت امروز در مکان هایی که پوست انسان در معرض تابش نور شدید خورشید است برای جلوگیری از صدمات پوستی از این ورق ها  استفاده می شود .

سقف های متحرک را میتوان سقفی چند منظوره نامید چرا که به راحتی ورق هایی که در این سقف به کار رفته است درون هم جمع و از هم گشوده میشوند پس میتوان گفت با یک تیر دو نشان زده اید.

کیفیت و امنیت بالای این پوشش در برابر ضربات شدید و حوادث طبیعی باعث استفاده فراگیر این سقف در بسیاری از مشاغل و اماکن شده است از جمله استفاده های آن میتوان به استخر ها و سقف پارکینگ ها اشاره کرد.

 

طراحی انواع سقف متحرک

طراحی سقف متحرک پارچه‌ای : یکی از مناسب‌ترین متریالهای پوشش سقف متحرک بشمار می‌رود.

طراحی فلزی : این صفحات با انواع فوم عایق‌بندی می‌ شوند و استقامت بالایی دارد.

طلق های پلی کربنات: به دلیل مقاومت بالا و شفافیت برای استخرها گزینه مناسبی هستند.

طراحی انواع شیشه سقف متحرک : به‌صورت تایل های شیشه‌ ای در سقف نصب می‌ شود. شیشه‌ ها از نوع سکوریت هستند.

 

چطور قیمت سقف متحرک را محاسبه کنیم ؟

موضوع قیمت در هر کسب و کاری یکی از موارد مهم برای مشتریان می باشد. همواره مشتریان متقاضی یک محصول پس از اطمینان از قیمت واقعی محصول خرید خود را انجام میدهند. لازم به توضیح است برای به دست آوردن قیمت واقعی یک محصول مثل سقف های متحرک یا سقف برقی بهتر است جزئیات این محصول را به صورت شفاف بدانید. در تعیین ارزش واقعی سقف های جمع شو چند عامل نقش بسیار مهم و تاثیر گذار دارند:

پوشش به کار رفته روی سازه های سقف متحرک

قیمت موتورهای سقف متحرک

پیچ و مهره و یراقالات و اتصالات به کار رفته در سقف های متحرک

نوع سازه

 

اصلیترین وظیفه یک سقف متحرک با کیفیت ایجاد سایه می باشد. البته در بعضی از موارد اولویت کاربردها تغییر پیدا می کند به عنوان مثال سقف متحرک یک استخر بیشتر به جهت عدم نفوذ هوای سرد و ورود اشیا به داخل استخر میباشد. البته سقف های متحرک مساجد و و دیگر انواع سقف ها کاربردهای متفاوتی دارند. :

  • مورد اول بر اساس اینکه پوشش سقف قرار است نور را عبور دهد
  • پوشش هایی که نور را عبور نمی دهند

 

اجزای سقف متحرک چیست ؟

اصولاَ سقف های متحرک اتوماتیک متشکل از اجزای زیر می باشند

سازه فلزی: این سازه میتواند آهنی، آلومینیومی و یا با روکش گالوانیزه(ترکیبی از آلومینیوم و منیزیم) باشد.

پوشش سقف: که میتواند یکی از گزینههای ورقهای پلی کربنات، پارچههای pvc، شیشه لمینت، شیشه استندگلاس و ساندویچ پانل باشند.

سیستم متحرک: جهت حرکت برروی ریل ها توسط ریموت کنترل.

 

سقف متحرک استخر را بهتر بشناسیم

صرف نظر از اینکه سازه استخر چه جنسی باشد باید جهت محافظت از استخر و بهره گیری مطلوب از آن اقداماتی را انجام نمود. امروزه در بسیاری از مجتمع های مسکونی و علی الخصوص باغها و ویلاهای خانوادگی استخر به عنوان یک رکن اصلی برای ساکنین طراحی می شود اما باتوجه به اینکه شنا کردن در اینگونه استخرها در هوای گرم تابستان آسان و ممکن بوده اما هوای سرد زمستان بهرهگیری از چنین فضا و تفریحی را غیرممکن می سازد؛

 

سقف متحرک

امروزه افزایش الزامات عملکردی به عنوان یکی از چالش های مهم و اساسی در طراحی ساختمان ها می باشد. یکی از انواع این الزامات، مشارکت انوع ساختمان ها از جمله؛ مراکز تفریحی و ورزشی و ساختمان های با عملکرد چندگانه در ایجاد یک معماری پایدار از لحاظ تطبیق پذیری آن با محیط پیرامون و تغییرات آب و هوایی و نیز کاهش مصرف انرژی است. بدنه یک ساختمان و سقف آن به طور خاص، به عنوان حائلی بین فضای داخل و خارج عمل می کند. این حائل می تواند به شکل غیرمتحرک (استاتیک) و یا متحرک (دینامیک) در نظر گرفته شود که نوع متحرک آن می تواند سبب افزایش کارائی انرژی در ساختمان شود. در سقف های باز و بسته شونده باتوجه به شرایط اقلیمی و محیطی، بخشی از سقف و یا کل آن ظرف مدت زمان کوتاهی، به حالت باز یا بسته درمی آید. در سال های اخیر، پیشرفت در تکنولوژی ساخت و نیز تولید مصالح سبک، منجر به افزایش نوآوری در طراحی اینگونه سازه ها و گسترش کاربرد آن ها شده است.

 

اهمیت سقف متحرک در چیست؟

باتوجه به شرایط بیوکلیمایی کشور ما از نظر مکانی و چهارفصل بودن آن از نظر زمانی، در هرگوشه از ایرانمان سقف متحرک (opening roof) کارایی و اهمیت خاص خود را دارا می باشد. برای مثال اجرای سقف متحرک برروی استخر در مناطق گوناگون و مواقع مختلف سال، ضمن ایجاد امنیت و آرامش خاطر، شما را در برابر اشعه ی سرطانزای فرابنفش خورشید در فصل تابستان محافظت نموده و امکان استفاده از استخر را در فصل سرد سال برای شما فراهم می آورد. یا به عنوان مثالی دیگر در مناطق سردسیر کشور مانند استان های شمال غربی که ریزش نزولات جوی آن هم بصورت برف شایع تر است. سقف متحرک در محیط های باز منزل مانند حیاط و تراس، عایق سرما بوده و از تجمع آب باران در حیاط خانه ها و … جلوگیری می نماید. در مواردی که سازه نیاز به دیواره داشته باشد مانند پاسیو یا حیاط هایی که دارای باغچه و درخت بوده( برای محافظت و جلوگیری از آسیب رسیدن به درخت و قطع آنها) و …، کارگاه سازنده اقدام به ساخت آن می نماید. دیواره ها نیز می توانند بصورت چند اسلاید متحرک باشند و امکان گشایش دیوارها بصورت جداگانه از سقف متحرک ممکن است که این امر، خود یک شیوه تحقق بخشیدن به پتانسیل فضای داخلی است.

یکی از ویژگیهای جالب توجه سقف متحرک که میتوان در آنها تعبیه نمود، مزیت هوشمندی این نوع سقف هاست. به نحوی که به هنگام بارش نزولات جوی، سقف متحرک به صورت اتوماتیک توسط سنسورهای هوشمندش بسته می شود و نیازمند فشردن دکمه های ریموت کنترل نمی باشد. این ویژگی سقف های متحرک ، علاوه بر کاربرد آن برروی حیاط و تراس موجب کاربرد آن برروی پشت بامها هم گشته است. سقف متحرک می تواند تیره و دارای رنگ های متنوع بوده و از دید و عبور هرگونه نور جلوگیری نماید و گاه می تواند از جنس شیشه و یا به حالت نورگیر باشد که همه موارد فوق الذکر به نوع بهره گیری، نمای ظاهری محل پروژه و سلیقه مشتریان عزیز دارد. برای مثال برای سقف و دیواره های پاسیو و تراس، سقف متحرک شیشه ای و دیواره های متحرک کشویی هم نگهداری گل و گیاهان را ممکن نموده و هم ظاهر سازه را شکیل تر می نماید. شایان ذکر است که بکارگیری ورقهای پلی کربنات در سقف متحرک به دلائلی همچون دارابودن لایه ضد uv، سبک بودن علیرغم تحمل وزن بالا، قابلیت خمیدگی، نشکن بودن، عایق دما و صوت و شسشتوی راحت بیتشر مورد استقبال مردم قرار می گیرد.

 

هشت ویژگی مهم سقف ها و سازه های جمع شو

  1. مصونیت از تابش شدید آفتاب و اشعه مضر UV در محیط باز و یا نفوذ هوای سرد زمستان
  2. دو منظوره کردن محوطه با گشودن و بستن سقف و ایجاد حریم برای محوطه موردنظر(تراس، ایوان، استخر، پارکینگ، پاسیو و …)
  3. عایق بودن در برابر باد، باران، تگرگ و آفتاب شدید و گرد وغبار و عایق صوت بودن
  4. دارای سیستم هدایت آب باران
  5. مقاومت و استحکام بالا با بکارگیری متریال عالی
  6. دارای ریموت کنترل جهت سهولت باز و بسته نمودن سقف اتوماتیک برقی
  7. ظاهری مدرن و زیبا و ظرافت در انجام پروژه
  8. امکان ایجاد انواع سیستم مقرون به صرفه بودن هم از نظر مصرف انرژی هم از نظر اقتصادی

 

چنانچه به دنبال تیم اجرایی  هستید، می‌توانید همینجا سفارش خود را ثبت کنید.

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *