نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

نمای شیشه ای

وبلاگ

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ 316 بازدید
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

نمای شیشه ای

نمای شیشه ای

یکی از نماهای محبوب در ساختمان های تجاری و اداری ، نمای شیشه ای است. با پیشرفت تکنولوژی و ساخت شیشه های مقاوم در برابر شکسته شدن، نمای شیشه ای به عنوان یکی از نماهای پرطرفدار شناخته شد.

 

هزینه اجرای نمای شیشه ای

نمای شیشه ای رنگی

نمای شیشه ای

مزایا و معایب

نمای شیشه ای علاوه بر ظاهری شفاف و زیبا مزایای دیگری نیز دارد که باعث می شود به عنوان نمای پرطرفدار ساختمان شناخته بشود. به عنوان نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

بار مرده کمتر نسبت به نماهای دیگر

کاهش هزینه

عبور نور بیشتر به داخل ساختمان

استفاده از شیشه های رنگی در نما

از معایب آن نیز می توان به کثیف شدن سریع و شکننده بودن نسبت به مصالح سنتی نما اشاره کرد.

 

انواع روش های اجرا نمای شیشه ای

اصلی ترین روش اجرای نمای شیشه ای ، روش اجرای کرتین وال (curtain wall) است. نمای کرتین وال شیشه ای ، از نفوذ آب به داخل ساختمان به خوبی جلوگیری می کند و عایق حرارتی و صوتی خوبی برای ساختمان است و امکان طراحی و اجرای نماهای مختلف را به طراح می دهد.

 

طرح نمای شیشه ای

نمای شیشه ای ساختمان اداری

کرتین وال از دو بخش اصلی سازه اصلی نگهدارنده و مصالح پر کننده تشکیل می شود. در سازه اصلی از پروفیل های آلومینیومی استفاده می شود که در جهت قائم ساختمان نصب می شوند و انواع شیشه ها به عنوان مصالح پر کننده بین فریم های آلومینیومی استفاده می شوند. علاوه بر موارد گفته شده اتصالات نصب به همراه عایق بندی آب و هوا بخش پوشش نهایی را تشکیل می دهند. در این سیستم می توان به جای شیشه نیز از پنل های فلزی ، آلومینیومی و یا سنگ استفاده کرد. در روش اجرای نمای کرتین وال هیچ بار مرده ای به ساختمان وارد نخواهد شد.

 

انواع روش های نصب و اجرای کرتین وال

نمای کرتین وال به سه روش لامل یا استیک (stick) ، یکپارچه یا یونیتایزد (unitized) و اسپایدر (spider)  اجرا می شود. که در ادامه این سه نوع روش اجرا بررسی و توضیح داده شده اند.

 

نصب کرتین وال به روش لامل یا استیک

در روش کرتین وال لامل یا استیک ، مراحل نصب و ساخت در محل پروژه انجام می شود و برای نماهای ساختمان های اداری و تجاری مرسوم است. این روش با توجه به قیمت مناسب ، برای ساختمان هایی با زیربنا متوسط پیشنهاد می شود.

 

کرتین وال لامل

مراحل نصب نمای کرتین وال به روش لامل به صورت زیر است:

 

مرحله اول- زیرسازی

در روش کرتین وال لامل ، در مرحله اول پروفیل های عمودی آلومینیومی به سازه ساختمان متصل می شوند و سپس پروفیل های افقی توسط لقمه های مخصوص به پروفیل های عمودی نصب می شوند.

 

مرحله دوم- نصب شیشه

در این مرحله با توجه به انتخاب شیشه مناسب، شیشه ها در محل مورد نظر نصب می شوند. انواع شیشه مورد استفاده در روش کرتین وال لامل عبارتند از: شیشه ساده ، شیشه دوجداره ، شیشه سه جداره ، شیشه لمینت ، شیشه سکوریت ، شیشه اسپندرال ، شیشه سند بلاست و انواع شیشه های اسمارت .

 

مرحله سوم- درزبندی

بعد از انجام مراحل فوق، لاستیک های آب بندی بین درز شیشه ها اجرا می شود. در روش کرتین وال لامل ، شیشه ها به دو حالت فیس کپ (face cap) و فریم لس (frameless)  اجرا می شوند. در حالت فیس کپ ، درپوش آلومینیومی بین شیشه ها قرار می گیرد و شیشه ها به صورت تایل های جدا از هم دیده می شود. در این سیستم، درپوش ها می توانند در دو جهت عمودی و افقی و یا فقط در یک جهت درزها نصب شوند و در جهت باقی مانده از لاستیک های درزگیر برای آب بندی و هوا بندی استفاده شود.

 

نمای کرتین وال

کرتین وال فیس کپ

در حالت فریم لس ، شیشه ها با فاصله کم نسبت به یکدیگر قرار می گیرند و نمای شیشه ای به صورت یکدست دیده می شود اما فریم های شیشه به صورت سایه از زیر شیشه مشخص اند. درز بین شیشه ها بین یک تا دو سانتی متر عرض دارد و با چسب سیلیکون به صورت کامل آب بندی می شود. از مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

غیر قابل تشخیص بودن فریم های بازشو از خارج ساختمان

قابلیت نصب از داخل بنا بدون استفاده از داربست

مقرون به صرفه

سهولت نصب شیشه ها

کرتین وال فریم لس

کرتین وال فریم لس

روش یکپارچه یا یونیتایزد

 

در اجرای نمای شیشه به روش یکپارچه، کلیه قطعات و قاب های نمای کرتین وال در کارخانه ساخته می شوند و شیشه ها نیز در قاب ها نصب می شوند و به محل پروژه حمل می شوند و به صورت کشویی در محل مورد نظر نصب می شوند. تمامی جزئیات مربوط به این نوع نما از پیش تعیین، طراحی و ساخته می شود، این جزئیات شامل هوابندی و آب بندی نما نیز می شود.

 

کرتین وال یکپارچه

از نظر هزینه نسبت به روش کرتین وال لامل گران تر است. اما مزایای آن باعث می شود که به عنوان روش اجرای نمای شیشه ای در ساختمان ها انتخاب شود. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرعت بالای نصب

امنیت و استحکام بیشتر

امکان استفاده در ساختمان های بلند مرتبه

مقاومت در برابر زلزله

همچنین این روش، این امکان را ایجاد می کند که در حین اجری ساختمان و بعد از تکمیل شدن هر مرحله نمای آن بخش نصب بشود.

 

نصب کرتین وال به روش اسپایدر

اجرای نمای کرتین وال به روش اسپایدر ، یکی از معمول ترین روش های اجرا در ایران است. این روش به دلیل ساختار اتصال شیشه ها به کمک اتصال دهنده هایی شبیه عنکبوت به این نام شناخته شده است.

 

نمای شیشه ای اسپایدر

در روش اسپایدر ، اتصالات نما به صورت نقطه ای به سازه متصل می شوند. کاربرد اصلی نمای شیشه ای اسپایدر در ساختمان های تجاری و اداری است. و هیچ گونه سازه عمودی و افقی بر روی نما دیده نمی شود. به عبارتی نمای شیشه ای اسپایدر ، حداکثر دید با کمترین میزان استفاده از فریم و فلزات و بالاترین سطح ایمنی را امکان پذیر می کند.

اجرای نمای اسپایدر به وسیله سیستم های متنوع سازه ای مانند سازه های فلزی ، کابلی و شیشه ای اجرا می شود و نمایان بودن ستون ها و کلیه قطعات در سیستم اسپایدر زیبایی خاصی به نما می دهد.  این سیستم ها با توجه به کاربری ساختمان و هزینه ها انتخاب می شوند و شیشه ها در این روش معمولا به صورت تک جداره و یا به صورت دو شیشه لمینت اجرا می شوند.

نمای اسپایدر به دلیل سادگی و پایین بودن هزینه نصب آن در ایران مورد استقبال قرار گرفته است. علاوه بر آن، نگهداری و نظافت آن نیز نسبت به روش های قبل آسان تر است.

 

اجزای نمای اسپایدر به صورت زیر است:

دست عنکبوتی

اصلی ترین قطعه نمای شیشه ای اسپایدر ، دست عنکبوتی است و در واقع نگهدارنده اصلی شیشه در نماست، که با توجه به نحوه قرار گرفتن شیشه ها دارای انواع مختلف یک شاخ، دو شاخ، سه شاخ و چهارشاخ است.

 

نمای اسپایدر

دست عنکبوتی

اتصال دهنده

 

قطعه اتصال دهنده وظیفه اتصال نمای اسپایدر به سازه اصلی را دارد و نیروهای وارد بر مفصل ها از این قطعه به سازه منتقل می شود.

 

شیشه

در نمای شیشه ای سعی می شود که مقاوم ترین شیشه مورد استفاده  قرار بگیرد. شیشه های لمینت از نمونه شیشه های مقاوم مورد استفاده در نمای شیشه ای هستند. همچنین از شیشه های ده میل سکوریت نیز در نمای اسپایدر استفاده می شود.

 

سازه اصلی

سازه و چهارچوب اصلی نمای اسپایدر تمامی فشارهای وارد بر نمای اسپایدر را تحمل می کند که همان طور که گفته شد می تواند از انواع سازه های فلزی، کابلی و شیشه ای باشد.

 

نمای اسپایدر

مراحل اجرای نمای شیشه ای اسپایدر

نصب نمای اسپایدر از پیچیده ترین کارهای نصب در ساختمان است و اختلاف محاسبه میلی متری به ساختار شبکه ای نما آسیب جدی وارد می کند. مراحل اجرای نمای اسپایدر به صورت زیر است:

 

مرحله اول- اجرای سازه

در مرحله اول برای اجرای نمای کرتین وال اسپایدر ، لوله هایی از جنس استیل با ضخامت بالا توسط بست های مخصوص به کف و سقف متصل می شوند و سپس بست های اسپایدر که به صورت x و y هستند به وسیله جوش به لوله ها متصل می شوند.

 

مرحله دوم- نصب شیشه ها

در این مرحله شیشه ها که به صورت دقیق از قبل اندازه گرفته شده اند، در محل نصب می شوند و اتصال بین شیشه ها و اسپایدر بر قرار می شود. بین شیشه های نصب شده فاصله ای بین ۱ تا ۱.۵ سانتی متر گذاشته می شود.

 

مرحله سوم- درزبندی

فاصله بین شیشه ها با چسب های سیلیکون بی رنگ و یا مواد کشسان به صورت دقیق پر می شود. این فاصله باعث می شود در زمان زلزله شیشه ها به هم برخورد نکنند.

 

درز بندی نمای شیشه ای

مزایا و معایب نمای شیشه ای اسپایدر

انتخاب نمای کرتین وال اسپایدر برای ساختمان دارای مزایای زیادی است که به موارد زیر می توان به عنوان نمونه اشاره کرد:

 

وزن کم سازه و اتصالات

شفافیت و یکپارچکی نما

امکان اجرای سطوح پیچیده

مقاومت در برابر نیروی زلزله

 

علاوه بر موارد گفته شده، نمای شیشه ای اسپایدر دارای معایبی نیز هست به عنوان مثال نیاز دقیق به محاسبات سازه دارد و بعد از اجرا نیز باید در دوره هایی کنترل شود تا از لحاظ آب بندی به مشکلی برنخورد.

 

قیمت نمای شیشه ای

قیمت نمای شیشه ای باید براساس شکل و ساختار نما مورد بررسی قرار بگیرد تا قیمت نهایی پروژه مشخص شود. علاوه بر آن نوع و روش اجرا نیز نقش مهمی در تعیین قیمت نهایی دارد. همچنین به هر اندازه که در طراحی نما از تقسیم بندی های بزرگ تر استفاده شود، قیمت نما افزایش پیدا می کند. این موضوع به این دلیل است که هرچه ابعاد شیشه ها بزرگ تر باشد، سازه نما نیز لازم است قوی تر باشد.

 

نمای شیشه ای رنگی

از موارد دیگر تعیین کننده قیمت نمای شیشه ای ، تعداد بازشوها ، نوع شیشه و نوع مواد به کار رفته در درز بندی شیشه های نماست. به عنوان مثال چسب سیلیکون بر خلاف پلی سولفاید ، مقاومت بیشتری در برابر نور و حرارت دارد و به مرور زمان تجزیه نمی شود، بنابراین قیمت بالاتری نسبت به پلی سولفاید دارد.

به صورت کلی موارد زیر می توانند در قیمت نهایی اجرای نمای شیشه ای تاثیر گذار باشند:

 

شکل و ساختار سازه نما

نوع سیستم و روش اجرا

نوع شیشه

یراق آلات مورد استفاده

ابعاد شیشه

چنانچه به دنبال تیم اجرایی  هستید، می‌توانید همینجا سفارش خود را ثبت کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *