نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

فایبرسمنت یا سمنت برد چیست؟

وبلاگ

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ 334 بازدید
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

فایبرسمنت یا سمنت برد چیست؟

فایبرسمنت که با نام سمنت برد نیز شناخته می شود صفحات سیمانی هستند که در آن ها از الیاف استفاده شده و ترکیبی از سیمان پرتلند، سیلیس و الیاف در آن به کار رفته است. فرآیند فرآوری بر روی فایبرسمنت ها به صورت هوا خشک و هم چنین با استفاده از دستگاه اتوکلاو صورت می گیرد

 

فایبرسمنت

همان گونه که گفته شد، فایبر سمنت ها صفحات سیمانی هستند که در ترکیب آن ها از الیاف استفاده شده است. فایبر سمنت ها در سه گروه دسته بندی می شوند که این سه گروه شامل مش فایبرگلاس، سمنت برد سلولزی و فایبر سمنت برد کلسیم سیلیکاتی می باشند. از ویژگی های مشترک هر سه دسته می توان به مقاومت آن ها در برابر آب و عدم اشتعال پذیری آن ها اشاره کرد. در این میان فایبر سمنت های کلسیم سیلیکاتی از دیگر نمونه ها سبک تر بوده و مقاومت آن ها در برابر آتش از دیگر نمونه ها بیش ترمی باشد.

در حال حاضر یکی از بهترین مصالح صفحه ای شکل که می توان آن را برای پوشش دیوار و کف به کار برد، سمنت بردها می باشند. استفاده از این محصول به عنوان ساخت و ساز خشک صورت می گیرد و می توان از آن برای ساختمان هایی که سازه آن ها اسکلت فلزی یا بتنی می باشد، استفاده کرد.

از دیگر موارد استفاده از این محصول می توان به استفاده از آن ها در جهت پارتیشن بندی، در ساخت دیوار داخلی، سقف کاذب و نما اشاره کرد. به کارگیری این محصول در شرایط مختلف آب و هوایی امکان پذیر می باشد. سمنت بردها نمونه ای از بهترین محصولاتی هستند که می توان از آن ها در پوشش ساختمان هایی که در آن ها سیستم سازه فلزی سبک یا LSF به کار رفته است، استفاده کرد. آن چه که در استفاده از این محصول حائز اهمیت می باشد استفاده از متریال خوب و با کیفیت برای ساخت آن ها می باشد. در غیر این صورت در زمان اجرا ممکن است با مشکلاتی رو به رو شود.

 

مزایای استفاده از فایبرسمنت

از آنجا که در ساخت سمنت بردها از متریالهای نه چندان گران قیمت استفاده شده است، از قیمت بالایی برخوردار نمی باشند.

هم چنین یکی از مزایای استفاده از سمنت بردها اجرای سریع و آسان آن ها می باشد.

از دیگر مزایای آن ها می توان به جلوگیری از ایجاد هرگونه نخاله ساختمانی اشاره کرد.

نگهداری و تعمیر فایبر سمنت ها بسیار آسان بوده که این خود نقطه قوتی در استفاده از آن ها می باشد.

در صورتی که از سمنت بردها در ساختمان سازی استفاده شود، امکان افزایش سطح زیر بنا وجود خواهد داشت.

از دیگر مزایای استفاده از این محصول می توان به سهولت اجرای هرگونه تاسیسات مکانیکی و برقی اشاره کرد.

استفاده از این محصول این امکان را فراهم می کند که بدون نیاز به ملات نسبت به ساخت و ساز خشک اقدام شود.

حذف گچ و خاک از فرآیند ساخت و ساز از دیگر مزایای استفاده از سمنت برد می باشد.

فایبرسمنت ها قابلیت استفاده در سازه های اسکلتی فلزی سبک را نیز دارا می باشند.

سمنت بردها در برابر نفوذ حشرات نیز مقاوم هستند.

این محصول نمونه ای از محصولات دوستدار محیط زیست می باشد.

فایبر سمنت محصولی ضد حریق بوده و در برابر آتش از خود مقاومت نشان می دهد.

از دیگر ویژگی های بارز این محصول می توان به تنوع طرح و رنگ آن ها اشاره کرد.

می تواند به عنوان عایق صوتی و حرارتی نیز استفاده شود و از این رو باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز گردد.

 

معایب فایبرسمنت

هزینه اجرای آن به دلیل نیاز به نیروهای کارگری زیاد، بیشتر می باشد و حدود ۲ تا ۳ برابر سایر نماهای خشک نیاز به نیروی کارگری دارد.

هر ۱۰ تا ۱۵ سال می بایست دوباره رنگ آمیزی شود.

 

اجرای نمای فایبر سمنت برد

از مواردی که در استفاده از فایبر سمنت ها حائز اهمیت می باشد، اجرای یک زیر سازی مناسب می باشد. آن چه که در زیرسازی قطعات فایبرسمنت مورد استفاده قرار می گیرد، پروفیل های سرد نورد گالوانیزه می باشد. ضخامت سازه های گالوانیزه معمولا چیزی در حدود ۰.۷ میلیمترمی باشد. زیر سازی سمنت بردها با توجه به کاربرد آن ها متفاوت می باشد.

 

از کاربردهای فایبرسمنت برد میتوان به موارد زیر اشره نمود .

 

1 . نمای ساختمان

 

نمای ساختمان ها باتوجه به قرار گیری در معرض عوامل جوی و اقلیمی همیشه دارای اهمیت بالایی از نظر انتخاب مصالح بادوام و ماندگار بوده است .

 

2 . پوشش های داخلی ساختمان

 

  • پوشش دیوارهای داخلی: فایبرسمنت برد ها با چگالی تا 1300 کیلوگرم بر متر مکعب در فضای داخلی ساختمان و به عنوان پوشش استفاده می شوند . با توجه به مقاومت این محصول در برابر ضربه و خواص مکانیکی مناسب ، می توان از آن در دیوارها داخلی مکان های پر تردد و شلوغ استفاده نمود. ضخامت های 10 میلی متر و 12 میلی متر جهت استفاده در دیوارهای داخلی مناسب است به طور معمول این پوشش بر روی سازه استاد و رانر نصب می گردد . سازه های استاد و رانر با ضخامت ورق 0.07 میلی متر به بالا جهت نصب فایبر سمنت برد مناسب است .

 

  • پوشش های دکوراتیو : با توجه به تنوع طرح و رنگ در محصولات شرکت خشکه چین می توان از آنها به عنوان دیوارهای دکور و یا پوشش های نهایی ( حتی بدون استفاده از رنگ ) در مکان های مسکونی و تجاری ، اداری استفاده نمود.

 

  • زیرسازی کاشی و سرامیک : در سرویسهای بهداشتی ، استخرها و فضاهی بسیار مرطوب میتوان از فایبر سمنت برد به عنوان زیر سازی کاشی و سرامیک در دیوارهای خشک استفاده نمود . با توجه به مقاومت بالای این محصول در برابر رطوبت و همچنین چسبندگی بالا به ملاتهای ساختمانی و چسب های کاشی به سادگی می توان از آن به عنوان پوشش دیوارهای Drywall در اینگونه فضا ها استفاده نمود .

 

  • سقف کاذب : در کلیه فضا های اداری ، تجاری و مسکونی و همچنین فضا های بسیار مرطوب مانند استخرها و فضاهایی که امکان تماس با رطوبت و یا بخار بالا وجود دارد می توان از این محصول به عنوان سقف کاذب به صورت تایل های 60 *60 و یا به صورت دکوراتیو استفاده نمود .

 

  • کف کاذب : در ساختمانهای سبک و مخصوصا در سیستم هایی مانند LSf استفاده از فایبر سمنت برد با ضخامت 18 میلی متر و 20 میلی متر به عنوان کف کاذب بسیار معمول می باشد .

 

3 . محافظت سازه در برابر حریق : با توجه به مقاومت بالای فایبر سمنت برد در برابر شعله مستقیم و همچنین حرارت بالا ، از این محصول به عنوان پوشش های ضد حریق ، مخصوصا در سازه های فلزی استفاده می گردد .

 

4 . ساخت مبلمان و دکوراسیون مدرن

 

5 . دیوار های محوطه و پرچین ها : با توجه به کیفیت بصری و کارکردی سمنت برد ها از آنها به عنوان دیواره محوطه و پرچین با طرح چوب یا به صورت مشبک استفاده می گردد.

 

چنانچه به دنبال تیم اجرایی  هستید، می‌توانید همینجا سفارش خود را ثبت کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *