نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

پیچ و رولپلاک نما چیست؟

وبلاگ

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ 277 بازدید
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

پیچ و رولپلاک نما چیست؟

پیچ و رولپلاک نمای ساختمانی و سنگ نما:

در این مطلب ما میخواهیم نحوه پیچ رولپلاک نما و چگونگی عمل تثبیت سنگ نما و دسترسی با طناب و تعمیرات سنگ نما را به شما توضیح دهیم.

آیا روش کار با طناب و بدون داربست مشکلی در فرایند کار پیچ رولپلاک سنگ نما ایجاد نمیکند؟

شاید اولین سوالی که فکر یک مشتری را درگیر میکند این باشد که تفاوت بین زدن داربست و نزدن داربست مشکلی در هنگام کار ایجاد میکند و یا نه؟

آیا همانطور که بر روی داربست تعادل وجود دارد در هنگام کار با طناب rope access هم تعادل وجود دارد؟

در سالهای گذشته برای انجام خدمات پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان ها سعی میشد که از داربست استفاده و کار محکم کاری سنگ نما را انجام دهند.

کم کم بدلیل علمی که بدست آمد خدمات راپل جایگزین خوبی نسب به داربست گردید و نتیجه آن هم مثبت شد.

علم دسترسی با طناب در گذشته بدست نیروهای نظامی و انجام آن در ارتش و نظام بود.

کم کم و با گذشت زمان انجام خدمات راپل برای کارهای صنعتی در سطح شهرهای بزرگ رونق گرفت.

مثلا برای شستشوی نمای ساختمانهای بلند باید هر سال نمای ساختمان را شستشو داد.

و بخاطر همین نمیشه هر سال داربست زده و نماشویی را انجام و داربست را جمع کرد.

زدن داربست برای این نوع خدمات هم هزینه بر بوده و هم آسیب به نمای ساختمان میرساند.

هم هزینه و قیمت زدن داربست برای پیچ رولپلاک نما بصرفه نبوده و سرعت عملیات راپل خیلی بیشتر از داربست میباشد.

لحظه ی شروع عملیات پیچ و رول پلاک نما و کار کردن در ارتفاع توسط تیم با تجربه ی مستر راپل

به چه مصالحی مصالح بی کیفیت میگویند؟

استفاده کردن از سیمان کم و ریختن سیمان خشک جهت حفظ کار:

این عمل تاثیر زیادی در بی کیفیت شدن مصالح موجود میشود و در نتیجه باعث ریزش سنگ میشود و باعث حوادث ناگواری در این زمینه میشود.

 

مفهوم پیچ و رولپلاک نما چیست؟

اول از همه به شما میگویم که اصلا رول پلاک چیست و به چه کاری میاید.

یک نوع قطعه پلاستیکی است و کمتراتفاق میافتد که از فیبر یا قطعه ی دیگری باشد،

به عبارت دیگر رول پلاک به معنای این است ، که یک نوع وسیله است ، برای اتصال پیچ به ملات پشت سنگ در پیچ و رول پلاک کردن نما .

همان گونه که به عرض رسید پیچ رول پلاک دارای یک سری اصول اولیه است که در ادامه خاطر نشان میشود.

به تصویر کشیدن مکان و آماده سازی وسایل برای مستحکم سازی نما :

قبل از شروع عملیات پیچ و رولپلاک نما باید با محل انجام کار اشنایی لازم را داشته باشید و وسایل خود را برای شروع این کار اماده کنید.

در مراحل اولیه راپل کار (شخصی که با استفاده از طناب این کار را انجام میدهد) میبایست از محیط انجام کار بازدید کند و لوازم خود رابا توجه به محیط انجام کار فراهم کند.

عکس سمت راست:نمایی فرضی ازپیچ و رولپلاک در داخل نمای سنگی/عکس سمت چپ: عکس دیگر از تیم خبره ی مستر راپل در هنگام پیچ و رول پلاک نمای ساختمانی

عکس سمت راست:نمایی فرضی از پیچ و رولپلاک در داخل نمای سنگی عکس سمت چپ: عکسی دیگر از تیم خبره ی مستر راپل در هنگام پیچ و رول پلاک نمای ساختمانی

ویژگی های پیچ و رول پلاک خوب :

بیشترین نگرانی کارفرمایان و راپل کار ها پس از قیمت راپل،کیفیت ، خدمات پس از فروش بالای این محصولات است.درموقع نسب نباید فاصله ی این پیچ ها بیشتر از 35 یا 40 سانتی متر باشد.در موقع شروع کار حتما باید طول پیچ ها را برسسی کنیم ، و دقت خود را بالا ببریم .

در عملیات پیچ و رول پلاک نما سعی کنیم پیچ ها را با توجه به استناد های قبلی و با توجه به حجم کار و سطح کار انتخاب نماییم.حتما برای سوراخ کاری باید از پیچ های 5سانتی استفاده کرد این گونه پیچ ها بهترین نوع برای رولپلاک ساختمان است.

شکستن سنگ ها هنگام پیچ رول پلاک کردن سنگ نما:

درپاره ای از مواقع در عملیات پیچ و رولپلاک نما ممکن است ،در هنگام پیچ کردن سنگ نما چند سنگ بشکند ، دراین مواقع شما میبایست کل آن سنگ ها را به صورت کلی جدا کنید از نمای ساختمان،و آن را در بیاورید سپس سنگی مقاوم تر با ملات قوی تر را به ساختمان بچسبانید.

درپاره ای از مواقع راپر کار بر این باور است و حس می کند که نمیتواند ملات را با دقت و به صورت کامل جدا کند ، و با انجام دادن این کار باعث آسیب دیدن به نمایه کللی ساختمان میشودو در نتیجه باعث شکستگی سنگ نما ها میشود.

 

ایمنی و قیمت پیچ رول پلاک نما ؟

شروع این کار  بستگی به دستور کار فرمایان و نظرات آن ها دارد از جنبه ای دیگر بستگی به جنس وسایل دز عملیات پیچ و رولپلاک نما نیز دارد.در مواقعی که کارفرما تمام جوانب کلی را رعایت نکند و شخصی که عملیا پیچ و رول پلاک نما را بر عهده گرفته است در متصل کردن طناب خود به مشکل بر بخورد ،بدیهی است جان راپل کار نیز در خطر است .لذا با رعایت کردن کارفرما و  راپل کار  دیگر هیچ مشکلی صدد آن ها نیست.

 

مهم ترین مزایای استفاده از سنگ نما در ساختمان و میزان هزینه پیچ رول پلاک نما :

یکی از راه های اساسی استفاده از سنگ نما ها در پیچ و رولپلاک نما ،بخشیدن رویه های خاص به ساختمان است.باید این را بدانیم که که نمای بیرونی ساختمان به چه اندازه میتواند در چشم مشتری خاص به نظر بیاید.

به همین دلیل است که بیشتر طراحان این حوضه و مهندسان این شبکه کاری ، با وجود بالا بودن و قیمت های سرسام آور این شبکه ،بیشتر ترجیح میدهند ،از این راه برای جلوه بخشیدن به شکل و استایل نمای ساختمانی خود بهره ببرند.

جلوه ی ساختمانی هر چقدر رخ و نمای خاص تری داشته باشد ،خیلی زیاد به ارزش مالی ملک کمک میکند.لازم است این را بدانید که محل و نوع محیط و نوع پوشش ساختمانی ، میتواند کمک خاص و ویژه ای به شما بکند که نوع سنگ را با توجه به این مشخصات ملکی و محیطی فراهم کرد.

بعضی از سنگ نما ها به دلیل این که از عایق حرارتی بهره میبرند از ارزش بالا تری نسبت به سنگ نما های دیگربرخوردارند.طبق اصول اصلی میتوان بیان کرد که هزینه اصلی سنگ نما ها را برای هر متر 20 الی 50 هزار تومان بیان کنیم.افرادی که در این حوضه تخصص خاصی را دارا میباشند اغلب به صورت کنترات جهت محکم سازی سنگ نما و پیچ و رول پلاک نما  اقدام میکنند.

برای شروع ابتدا ساختمان مورد نظر رارتحلیل میکنیم و سپس از تجزیه تحلیل های مستمر این کار را انجام میدهیم.هزینه های اصلی محکم سازی سنگ نما در هر سری از سنگ های تراورتم متفاوت است.هزینه اصلی آن در هر متر مربع 75 هزار تومان براورد میشود.

 

هزینه پیچ رول پلاک سنگ نما بدون داربست :

حرف اول را شما باید بزنید که چه قسمت هایی را میخواهید پیچ رول پلاک نما کنید.به عنوان مثال سنگ نمای تراورتن متشکل از سنگ 40 سانتی است و باید گفت کل نما را باید پیچ کنیم به این دلیل که سنگ تراورتن با سنگ مرمر یا تراورتن متفاوت است.در تیتر های بعدی تفاوت های این هارا با یک دیگر مقایسه خواهیم کرد…

اگر شما را مالک یک ساختمان بدانیم ، پس باید کار اصولی را در حوضه ساختمانی خود انجام دهید.پیچ رول پلاک نمای ساختمان از دست هر کسی بر نمیاید و نمیتواند هر کسی با اصول و قواعد خود این کار را پیش ببرد

امروزه پیچ و رولپلاک نما بهترین کار برای ثابت نگه داشتن سنگ بر روی سنگ نما ها است.پیچ کردن سنگ نما ها بر روی نما با کمک راپل کارای حرفه ای و تکنیکی و سریع ،مطمئن و کم هزینه است ،که این کار را برای ما آسوده تر میکند.

 

در پیچ رول پلاک نما باید به موارد زیر توجه کافی داشته باشیم :

  1. حتی الامکان پیچ مصرفی باید پیچ گالوانیزه 6 سانتی ضد آب باشد.
  2. بتونه کردن و رنگ کردن پیچها که برای پوشاندن نازیبایی پیچ ها اجرا می شود. (بتونه برای نماهای تراورتن و رنگ برای نماهای با سنگ مرمر کاربرد دارد)
  3. بتونه معمولا با توجه نوع رگه سنگ و رنگ سنگ به روی پیچ ها انجام میشود.
  4. دریل های هیلتی و معمولی مناسب ، برای سوراخ کاری نما استفاده میشود.
  5. استفاده از مته و رولپلاک های مناسب برای پیچ ۶ سانتی متر نکته بسیار مهمی است که بایدبه آن توجه کرد.

 

انواع  خاصیت پیچ و رول پلاک و مته جهت اجرای عملیات رول پلاک نما ساده :

  1. رولپلاک پروانه ای:

اصولا برای پیچ و رولپلاک نما پشت رابیتس استفاده میشود.

  1. رولپلاک فیشر :

در نماهایی که مصالح کم تری در پشت سنگ ها وجود دارد، استفاده میشود.

  1. انکربولته :

برای سنگ های بزرگ و سنگین که پیچ و رولپلاک نما به تنهایی توان نگه داشتن سنگ را ندارد، استفاده میشود.

 

انواع رول پلاک ها در استفاده از نماسازی:

1.رول پلاک توکار2.رول پلاک روکار3.رول پلاک پروانه ای 4.رول پلاک فیشر

 

توکار:

اگر هدف شما این است که در هنگام ملات زدن سنگ ها را پیچ رول پلاک کنید حتما باید از رول پلاک توکار استفاده کنید .وبه صورت دندانه دندانه است و به شکل چهار پر است ، در کشور مااز رول پلاک تو کار استفاده بیشری میشود

 

روکار:

رولپلاک روکار = این رولپلاک ترجیحا برای نما استفاده نمی شود. از این رولپلاک بیشتر برای نصب قطعات بر روی سطوح مختلف استفاده می شود. لبه های آن باعث می شود که تماما به داخل سطح فرو نرود و کمک کند تا پیچ بدون چرخش رولپلاک بسته شود و انتهای آن باز شده و قطعه را نگه دارد.

 

رولپلاک پروانه ای:

از این رولپلاک در مقاوم سازی نمای ساختمان استفاده میشود اما در مستحکم کردن سنگ نما کاربرد کمتری دارد زیرا برای استفاده از آن باید پشت سنگ خالی باشد تا بتواند به صورت شاخه ای باز شود.و به ملات که در پشت سنگ نما استفاده میشود ، اجازه باز شدن شاخه های رول پلاک پروانه ای را نمی دهد.

 

رولپلاک فیشر:

بیشترین استفاده رولپلاک فیشر نصب قطعه بر روی سطوح است. برای استفاده از این رولپلاک نیازی به استفاده از ملات در پشت سنگ نیست.

رولپلاک فیشر نیاز به سوراخکاری بزرگ دارد به همین علت نمی توان برای انواع نما از این نوع رولپلاک استفاده کرد. این قطعه در ایران نیز تولید میشود.

از سنگ هایی چون تراورتن ، گرانیت ، ماسه سنگ و چینی بصورت گسترده در اجرای نمای ساختمانی در کشور استفاده میشود.

نمایی از تیم حرفه ای مستر راپل در ارتفاع ، در رابطه با پچ و رول پلاک کردن نما

 

تاثیر عوامل طبیعی در افتادن سنگ های نما :

در هنگام پیچ و رولپلاک نما ، عوامل مختلفی مانند طوفان و زلزله همیشه تاثیر خود را بر روی سنگ نمای ساختمانی میگذارد و میتواند عوابق جبران نا پذیری را به همراه داشته باشد.

در مواقعی ممکن است حتی عوامل شیمیایی و فیزیکی نیز باعث این خطرات باشد به عنوان مثال انجماد کردن و ذوب آب در حفره های سنگ های نما باعث ایجاد ترک و جدا شدن بخش هایی از سنگ نما میشود

اگر شما میخواهید در نمای ساختمانی خود در هنگام پیچ و رولپلاک نما ، از سنگ نمای بزرگ و قطوری استفاده کنید(گرانیت) ، ممکن است خطرات ناشی از آن دو چندان شود .

همه چی بستگی به خود شما دارد ، خاطر نشان است گفته شود که اگر یکی از این سنگ نما ها سقوط کند ،قطعا جان ساکنین در خطر است . پس باید به وسیله ی پیچ رول پلاک نما به ساختمان استحکام لازم را ببخشیم ، که علاوه بر امنیت بتواند ، یک ظاهر زیبا و اراسته نیز داشته باشد.

 

سایز پیچ برای اسکوپ کردن نما در پیچ و رول پلاک نما ساختمانی :

بدیهی است همیشه باید این نکته را در نظر بگیریم که اسکوپ کردن نما باید در چارچوب پیچ و رول پلاک نما قرار بگیرد ، و این ها همه بستگی به ضخامت سنگ مورد نظر دارد.

همیشه ملات پشت سنگ نیز امری تعیین کننده میتواند باشد در رابطه با پیچ ها .معمولا برای سنگ های با ضخامت 5/1 سانتی متری باید پیچی را نظر گرفت که چهار برابر از آن بلند تر باشد یعنی پیچ ما 6 سانت داشته باشد.

یک سری سنگ ها وجود دارند که ضخامت آن ها بین 2 تا 3 سانتی متر است.برای اسکوپ کردن آن ها باید از پیچی با سایز 8 سانتی متر استفاده کرد.هر چه ضخامت پیچ بالا برود ، سایز پیچ نیز بالا میرود .

این نکته را باید خاطر نشان کرد که هر چه ضخامت سنگ کمتر باشد باید از مته ی نازک تری برای سوراخ کردن استفاده کرد ، به این دلیل که سنگ ما دچار ترک و شکستگی نشود.

 

فاصله ی بین پیچ ها در عملیات پیچ و رولپلاک نما :

برای این که بخواهیم پیچ و رولپلاک نما کنید ، همان طور که نباید از پیچ کم استفاده کرد ، بالعکس نباید از پیچ زیاد نیز استفاده کرد .اگر از پیچ مهره کم استفاده کنیم باعث استحکام کم سنگ نما میشود و بدیحی است که ممکن است تحمل این وزن برای این پیچ مهره ها دشوار باشد و باعث کنده شدن و سقوط از ارتفاع خواهد شد.

از سمتی دیگر هنگامی که از پیچ های زیادی استفاده کنیم باعث میشود که سنگ ها ترک و شکسته شود.

از این رو بهترین حالت این است که در سنگ هایی با عرض 40 سانت و طول یک متر در هر 50 سانت یک پیچ و رول پلاک قرار دهیم .از دریلی که برای سوراخ کردن استفاده میکنیم بهتر است قادر به اجرای دیمر باشد.

 

انواع پیچ و رول پلاک برای نما :

بعد از اینکه به مقاوم کردن پیچ ها برای اسکوپ کردن ساختمان اشاره کردیم ، وقت میرسد به این که بهترین رول پلاک هارا با هم تجزیه و تحلیل کنیم.

باید به این نکته اشاره کرد که ملات پشت نما یکی از مهم ترین نکات در انجام نماسازی و پیچ و رول پلاک ساختمانی است.

از این رو برخی رل پلال ها فقط استفاده از ملات خشک و برخی دیگر برای ملات های تر است. که باید با رعایت استاندارد ها به این بند توجه ویژه داشت.

 

منظور از ملات خشک و تر چیست؟

ملات های تر معمولا ملاتی است که ما میخواهیم رول پلاک را در آن نصب کنیم و از سمتی دیگر ملات خشک ملاتی است که ما باید بگذاریم تا ملات خشک شود سپس اقدام به رولپلاک آن بکنیم .

تصویری از تیم حرفه ای مستر راپل در عملیات پیچ و رولپلاک نما

 

زیرسازی و اجرای طرح اولیه پیچ و رولپلاک نما :

برای شروع نمای سیمانی ، قبل از شروع الزاما سطحی متناسب با طرح مورد نظر ایجاد کرد ، و این کار با شاسی کشی های فلزی در کنار طوری رابیتس همراه است.

برای استفاده از این طرح ابتدا باید ، بعد از تکمیل جوشکاری و بستن رابیتس ، روی طوری را  با ملات خمیری ساخته شده از سیمان و پودر سنگ پوشاند ، تا شرایط خوبی برای بستر چسبیدن ماسه سیمان فراهم شود.

پس از شروع کردن طرح اولیه ، جهت ایجاد سطحی صاف ، کروم بندی های ارتفاعی و طولی را با آرامش و دقت شروع میکنیم.

برای این که ملات سیمانی از چسبندگی بالایی برخوردار باشد ،سطح زیرین سیمان کاری را مقداری مرطوب میکنیم ، بعد از این که سیمانکاری به پایان رسید ، سطح سیمان را باید در چند نویت حتما ابدهی لازم را به عمل بیاوریم .

 

به عنوان مثال در روز به مدت 4 تا 7 بار آب میدهیم،تا سیمان ترک بر ندارد و استقامت آن بالا برود.

نوبت میرسد به لایه رویه ،که از این رو دارای رنگ ها و طرح های مختلفی است … ، که در ادامه به آن ها اشاره میکنیم.

 

یکی از معمول ترین روش ها در عملیات پیچ و رولپلاک نما  اجرای لایه ی روی است که استفاده از ملات خمیری پودر سنگ به همراه مقداری سیمان سفید است ، که در بیشتر ساختمان ها آن را مشاهده میکنید.

جهت اجرا  باید ملات کاملا خمیری باشد و با ماله های پلاستیکی روی دیوار های به ضخامت 5 الی 10میلیمتری پیاده کرد ، سپس قبل از خشک شدن روی آن را با تخته ماله های نرم  یا اسفنجی ماساژ میدهیم تا وقتی سطح ما صاف و یک جور طرح صیقلی نمایش داده شود.

همزمان این ماساژ بر سطح آب اجرا میکنیم ، زیرا از کنده شدن ملات و ترک خوردن آن جلو گیری میکند.

در بیشتر مواقع سطح سیمان سفید حتما باید حداقل 3 روز در روز 2 الی 3 بار آب داده شود ، چون باید به مقاومت کافی برسد.

 

عملیات پیچ و رول پلاک نما

اجرای نمای سیمان شکسته به دو روش زیر صورت میگیرد :

در بیشتر مواقع در زمان عملیات پیچ و رولپلاک نما ساختمانی ، روی نمای سیمانی پس از مدتی ترکهایی صورت میگیرد.دلیل این ترک ها چیست ؟به دلیل این است که ساختمان دچار نشست یا انقباض تا انبساط حرارتی میشود ،این مشکل در سطوح بزرگ بیشتر رخ میدهد.

برای کم کردن این مشکل باید از ترفند های زیر استفاده کرد:

یک سری خطوط به فاصله ی 1 یا 2 متری در جهت عمودی و افقی و به ضخامت دلخواه خود روی دیوار ایجاد میکنیم زیرا از این راه ترک ها کمتر دیده میشود.این روش را میتوان به شکل طرح های نا منظم به عنوان مثال مانند نقش سنگ یا چوب نیز میتوان عملی کرد

جدا سازی دیوار و تقسیم بندی به اندازی های یک متر یا دو متر و استفاده از شیشه در بین درزها ، تا حدودی توجه بیننده را در پیچ و رولپلاک نما نیز به خود جلب میکند

میتوان با استفاده از سنگ نانو ، به طور کلی از ترک خوردن ها جلوگیری کرد .

سپس پس از زیر سازی ملات ها ،  پودر سنگ بسیار روانی ، با توجه به رنگ مورد نیازمان روی دیوار قرار می دهیم و سپس سنگدانه های رنگی ای که  از قبل تهیه کرده ایم را روی دیوار می پاچیم.(سنگدانه جوشقان)

پس از اتمام زیرسازیمان، یک نوع ملات خمیری با استفاده از ترکیب سیمان ، پودر سنگ ، سنگدانه های رنگی، باید ساخت.

 

اسکوپ سنگ نما با سیم مفتول چیست؟

این روش یعنی سنگ کار در زمان سنگ کاری نمای ساختمان در پشت سنگ ها شیای جهت بستن سیم مفتولی درست کند و در موقع اجرا سیم ها را در این شیار ها قرار دهد تا سنگ در طول عمر ساختمان دیر تر ریزش کند باید دقت کرد که اسکوپ کردن سنگ به معنای این نیست که سنگی که اسکوپ شده باشد می افتد در طول دوران کاری خود دیده ام که سنگی که ۶ ماه قبل اسکوپ شده بود نیز ریزش کرده است.

در آخر می توان نتیجه گرفت که اسکوپ اگر درست اجرا شود می توان زمان ریخته شدن سنگ را به تاخیر بیاندازد و به هیچ عنوان نمی تواند جلوی صددرصدی سنگ نمای ساختمان را بگیرد برای این که خیالمان از بابت ریزش سنگ نما راحت شود تنها راه و موثرین ترین راه پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما است

در ساختمان هایی که چندین نفر ساکن هستند و هر واحد برای کسی است خرج پیچ و رولپلاک نما به عهده کیست؟

در این گونه ساختمان ها مدیر ساختمان موظف است که به تعداد واحد هر کس در ساختمان پول از صاحب واحد ها بگیرد و بعد با این پول و شارژ گرفته شده از صاحبین واحد ها هر چه سریع تر اقدام به محکم کدن سنگ نما با پیچ و رولپلاک نماید.

 

چند نکته مهم در استفاده از ابزار پیج و رولپلاک نما است که لازم دانستم توضیح بدهم  :

همه لوازمی که در بالا ذکر شد باید به وسیله کش محکم به طناب یا شخص پیچ و رولپلاک کار بسته شود تا امکان سقوط و خطر آفرینی برای افراد و اشیا را نداشته باشد

همیشه از پیچ و رولپلاک جنس خوب و کیفیت بالا برای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان استفاده کنید .طناب را موقع بستن به خوبی سفت کنید و از روی اشیا تیز یا سنگ هایی که لق شدن یا شکسته شدن و لبه تیز دارنند عبور ندهید این کار امکان پاره شدن طناب را بالا میبرد و بسیار خطرناک است .

کار در نمای ساختمان و در ارتفاع بسیار دقت می خواهد پس بدون هیچ گونه عجله مقدمات لازم برای بستن طناب و اجرای فرود را انجام دهید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *