نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

آجر نسوز چیست

وبلاگ

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ 364 بازدید
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

آجر نسوز چیست

آجر نسوز چیست

آجر نسوز نوعی آجر است که از خاکهای چینی و نسوز تولید شده و با ساختار مولکولی متراکم و ظریف است. و نحوه تولید این نوع آجر به این صورت است که ابتدا سنگ ها را آسیاب کرده و سپس به خاک نرم تبدیل می شود و پس از 3 روز پخت در کوره در دمای بالای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد ساخته میشود. همانطور که از اسم آن برمی آید این آجر با مقاومت حرارتی بالایی که دارد در کوره ها و پاتیل ها و عایقکاری صنعتی کاربرد فراوان دارد. البته از نوع معمولی آن نیز امروزه در نماهای آجر ساختمانها استفاده میشود.

آجر نسوز نیز از انواع مصالح ساختمانی میباشد که به طور معمول برای نما ساختمان ها و بناها مورد استفاده قرار میگیرد. با توجه به سبک جدید ساختمان سازی از آجر های نسوز بعنوان نمای ساختمان استفاده میشود. مواد اولیه برای ساخت آجر نسوز خاک نسوز میباشد و به طور کلی این نوع از خاک رس در معادن کشور یافت می شوند زیرا دارای مرغوبیت بالایی میباشد. آجر نسوز دارای سایزهای مختلفی می باشد که متداولترین سایز آن 32*7 – 5/5*26 – 20*10 است.

 

مواد تشکیل دهنده آجر نسوز

مواد پایه آجر های نسوز کانیهای معدنی خیلی خاص و پوکه های معدنی می باشند که نسوز هستند. یعنی مقاومت دمایی بالایی دارند. مواد اولیه تولید آجر نسوز را مواد نسوز مینامند که به مواد معمولا سرامیکی و غیره فلزی گفته میشود که میتوانند در درجه حرارتهای بالا پایدار باشند. مواد نسوز باید قابلیت حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مورد نظر را در درجه حرارتهای بالا و شرایط محیط عمل داشته باشند.

آجرهای نسوز انواع مختلفی دارد، باتوجه به نوع ماده استفاده شده در ترکیبات آنها، گستره‌های مختلی را تحمل می‌کنند. تا دهه 1960 از کربن و خاک نسوز برای پوشش کوره‌ها استفاده می‌شد اما امروزه با ساخت انواع آجرهای نسوز از آنها در پوشش داخلی کوره استفاده می‌شود.

 

انواع آجرهای نسوز

این آجرها دارای انواع مختلفی بوده که در زیر به آن اشاره شده:

 

آجر سیلیسی

آجرهایی که از خاک سیلیسی تشکیل شده باشند، آجر های سیلیسی گفته می شود. البته خاک های سیلیسی را در اصطلاح کورتزیت هم می گویند که مواد تشکیل دهنده آنها شامل اکسید سیلیسیوم به مقدار خیلی زیاد و مابقی آنها اکسید کلسیم، اکسید تیتانیوم و اکسید آهن که برای تهیه این ترکیب از کوارتز خالص استفاده می کنند. از این نوع آجر های نسوز برای پوشش درونی کوره های فولاد سازی استفاده می شود. حتی آجرهای نسوز سیلیسی درتولید شیشه، سرامیک و همچنین کوره های کک سازی هم کاربرد دارند، دلیل آن هم این است که این نوع آجرها رسانایی گرمایی بالایی در نفوذ ناپذیری مقابل گاز ها دارند.

آجر سیلیسی در دمای ۱۴۲۰ تا ۱۴۸۰ درجه سانتی‌گراد با یک منحنی پخت کنترل‌شده پخته می‌شود. این آجرها در طول پخت خود دارای ۴ تا ۵ درصد انبساطی خطی خواهند بود که از تغییر فاز مواد اولیه در طول پخت ایجاد می‌شود.

 

آجر نسوز ویژه

همان طور که از نام این نوع آجر مشخص است، میزان مقاومت آن در برابر حرارت بالا است و به صورت کلی استحکام بیشتری نسبت به آجرهای معمولی دارد. در ساخت آجرهای نسوز از نوعی چینی یا سرامیک و خاک نسوز استفاده می‌شود. آجرهای نسوز نسبت به آجرهای سفالی تراکم بیشتری دارند و درجه حرارت پخت آن‌ها حدود 1500 درجه سانتی‌گراد است این آجر ها نوعی از آجر های نسوز هستند که از تهیه شده از فلزات واسطه می باشند و کاربرد های خاصی در صنعت دارند.

 

انواع آجرهای نسوز ویژه عبارتند از:

آجر نسوز اکسید کروم – کوروندوم

این نوع از آجر نسوز ویژه دارای 5 تا 10 درصد از اکسید کروم یک و دو است که با 90 تا 95 درصد اکسید آلومینیوم مخلوط شده و 5 تا 10 درصد اکسید کروم است. این نوع آجر نسوز در برابر مواد قلیایی مقاوم هستند و همان طور که پیش‌تر اشاره شد، از این آجر نسوز ویژهبرای پوشش درونی کوره‌های ذوب کردن فلز استفاده می‌شود. کاربرد اصلی آن در کوره‌های بلند ذوب آهن است!

 

آجر نسوز زیرکونیوم

این آجر نسوز ویژه از ترکیب سولفات زیرکونیوم طبیعی، مقدار کمی آلومین و کوارتز استفاده می‌شود. از آجر نسوز زیرکونیوم در ساخت کوره‌هایی که به حرارت بسیار بالایی نیاز دارند، استفاده می‌شود. فلز زیرکونیوم یا Zr2O مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما دارد و به همین دلیل در کوره‌های ذوب آلومینیوم، کوره مخزن شیشه مذاب، راکتورهای اتمی، ساخت بوته‌های ذوب فلزات و به صورت کلی در صنایع ذوب فولاد و فلز از آن استفاده می‌شود.

 

آجر نسوز اکسید کروم

از این آجر نسوز ویژه در صنعت شیشه‌سازی بسیار استفاده می‌شود. در ساخت این نوع از آجر نسوز از90 تا 95 درصد اکسید کروم یا Cr2O3 استفاده می‌شود و این آجر مقاومت گرمایی زیادی دارد به همین دلیل بیشتر کاربرد آن کوره ذوب آهن آلومینیوم و کوره شیشه مذاب است. در ساخت کوره‌های تولید خمیر شیشه از این نوع استفاده می‌شود.

 

آجر آلومینیومی

آجر نسوز ویژه آلومینیومی دارای مقدار زیادی آلومین یا AL2O3 است در دمای حدود 1750 درجه سانتی‌گراد پخته می‌شود. در این آجر بیش از 70 درصد آلومین وجود دارد و همین امر موجب بالا رفتن مقاومت آن در برابر گرما و مواد قلیایی شده است. پوشش داخلی کوره های ذوب فلزات و آهن و شیشه سازیهای بزرگ کاربرد دارد از این آجر در ساخت دیواره درونی کوره‌های سیمان و شیشه هم استفاده می‌شود.

 

آجر نسوز ویژه قلیایی

آجرهای نسوز قلیایی از ترکیب اکسید سیلیسیم با اکسید منیزیم ساخته می‌شوند. از این آجر نسوز ویژه برای پوشش دیواره درونی کوره‌های تولید فولاد، کوره‌های تولید سیمان، دیواره بالایی کوره‌های ذوب شیشه و صنایع غیرفلزی استفاده می‌شود.

خریداران برای انتخاب بهترین و مناسب ترین آجر نسوز در بازار باید نکات زیر را رعایت کنند:

استاندارد میزان جذب آب در آجر مابین ۶ تا ۱۸ در صد هست. این در حالی است که در آجر نسوز میزان جذب آب کمتر از ۲ درصد باید باشد.

تحدب و تقعر آجر نسوز نباید پیچیدگی داشته باشد.

تلورانس ابعاد ( کوچک ترین سایز و بزرگ ترین سایز استاندارد).

نمک های محلول در آجر از ۶ درصد نباید بیشتر باشد این در حالی است که در آجر نسوز کمتر از ۱درصد باید باشد.

به هیچ عنوان نباید لب پریدگی داشته باشد.

مقاوم در برابر یخ زدگی و شرایط جوی رطوبت بالا و دمای بالا را داشته باشد.

به هیچ عنوان نباید ترک خوردگی از فاصله ۱متری در زاویه ۴۵ درجه در آجر نسوز دیده شود.

 

استفاده از آجر نسوز در ظاهر نما بیرونی ساختمان

یکی از مهم ترین استفاده‌ها از آجرهای نسوز، کاربرد آن‌ها در آجرنمای ساختمان می‌باشد. آجرهای نسوز جدا از ویژگی ‌های فیزیکی و شیمیایی، ظاهری مطلوب دارند و می‌توان از آن‌ها در ظاهر ساختمان نیز استفاده کرد. به علاوه مقاومت بالای این نوع آجرها در برابر تغییرات دمایی باعث می‌شود تا به گزینه‌ای مطلوب برای نما در ساختمان بدل شوند. هم چنین ضریب پایین انتقال حرارت در آجرنسوز باعث می‌شود تا در فصول مختلف سال، انرژی به هیچ وجه به هدر نرود و در مصرف انرژی‌های مختلف صرفه‌جویی‌های چشمگیری به وجود بیاید.

 

از مزایای آجر نسوز در نمای بیرونی ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. به علت پخت در دمای زیاد در مقابل فرسایش و سرما وگرما مقاوم می باشد.
  2. به علت پخت، شامل طیفهای رنگی زیبا می باشدکه در پایان کار زیبایی نما صد چندان می شود.
  3. سبک بوده و نیاز به اسکوب و نگه دارنده ندارد و در نتیجه هزینه اضافی برای مشتری ندارد.
  4. جذب زیادی با ملات وسیمان دارد و هرگز از ساختمان نمی افتد و خطر سقوط مصالح صفر است.
  5. هر نوع طرح و الگویی را میتوان با آجر اجرا کرد و محدودیت اندازه در محل نصب ندارد.
  6. در نهایت عایق سرما وگرما بوده و از اتلاف انرژی در همه فصول جلوگیری می کند.

 

استفاده از آجرنسوز در پوشش کف ساختمان

علاوه بر ظاهر بیرونی ساختمان ها، از آجرهای نسوز در پوشش کف ساختمان نیز می‌توان استفاده کرد. جدا از ویژگی‌های ظاهری، آجرنسوز ویژگی‌های دیگری نیز دارند که باعث می‌شود تا به گزینه‌ای مطلوب برای پوشش کف ساختمان‌ها تبدیل شوند. مهم ترین آن‌ها مقاومت بالای آن‌ها در برابر حرارت و در واقع نسوز بودن آن‌هاست که باعث می‌شود تا ایمنی ساختمان تا حد زیادی افزایش پیدا کند. همچنین آجر نسوز حرارت را به سختی انتقال می‌دهند و همین موضوع باعث می‌شود تا مصرف انرژی بهینه‌سازی شود و هیچ گونه هدررفت انرژی در ساختمان نداشته باشیم.

 

آجر نسوز صنعتی

نسوزهای شکل داده شده آنهایی هستند که در هنگام تحویل به مصرف کننده دارای شکل معینی هستند. این نسوزها را آجر نسوز ( آجر صنعتی ، آجر کوره ) مینامند.

 

شکل آجرها ممکن است به دو حالت کلی تقسیم بندی شوند. یکی از آنها اشکال استاندارد است و دیگری اشکال خاص. اشکال استاندارد دارای ابعادی هستند که بوسیله اکثر تولید کنندگان نسوز مورد قبول بوده و تولید کننده ها از این ابعاد پیروی میکنند. این نسوزها عموما در کوره های همسان کاربرد دارد.

 

نسوزهای شکل داده شده عمدتاٌ بوسیله ماشین پرس تولید میشود. بنابراین انتظار میرود که خواص آنها هموژن باشد. البته برخی از نسوزهای شکل داده شده که بوسیله قالب گیری دستی تولید میشوند دارای خواص غیر هموژنی هستند.

 

آجر نسوز سنتی

استفاده از آجر همیشه مورد نظر معماران و طراحان ساختمان بوده است است. در قدیم از آجرهای سنتی برای تزیین نماها و قسمت های مختلف منزل یا محل کار استفاده میشد. بیشتر نقوش آجر خشتی تذهیب، اشکال گل و مرغ و آیات قرآن می باشد. امروزه نیز با گذشت سالها اما همچنان آجرسنتی و قدیمی در تزئیین نما و دکوراسیون استفاده می شود. آجر های قدیمی امروزه حالتی نوستالژیک پیدا کرده و آرامش و زیبایی خاصی به ساختمان میدهد.

 

آجر نسوز دستی

مشخص نیست که آجر برای اولین بار از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفته‌است؛ گمان می‌رود انسان‌های اولیه با مشاهده پخته شدن گل مجاور اجاق‌های خود و دیدن اینکه گل پخته شده سختتر از کلوخه‌های کنار خود می‌گردید پی به خواص و روش تهیه آجر برده باشند.

مصرف آجر به عنوان مصالح ساختمانی در ایران سابقه باستانی دارد. از بناهای باستانی مشهوری که در ساخت آن از آجر استفاده شده می‌توان به طاق کسری اشاره کرد. مثال دیگر کف دالان مسجد جامع اصفهان است که به وسیله آجرهایی مفروش شده‌است که در زمان ساسانیان برای ساخت آتشکده بکار رفته بود. به‌طور کلی استفاده از آجر در طول تاریخ ایران بسیار گسترده بوده و بناهای بیشماری اعم از آتشکده، مسجد، ساختمان‌های مسکونی و… به وسیله آجر در ایران ساخته شده‌اند.

 

به انواع خشت‌هایی که در نمای بنا استفاده می‌شود آجر نما گفته می‌شود.

آجرهای نسوز نما ‏‎نوعی آجر مدرن و دکوراتیو امروزی هستند که از لحاظ کیفیت جزو دسته بهترین آجرهای نما محسوب می‌شوند.

آجر نسوز نما از خاک چینی و خاک ‏نسوز، با ساختار مولکولی متراکم و منسجم تولید می‌گردند.

این نوع از آجر در دمای بالای ‏‏1200 تا 1500 درجه سانتی‌گراد شکل می‌گیرد ‏و بر اساس میزان حرارت کوره طیف‌های رنگی آجر نسوز تعیین می‌گردد.

مواد پایه و تشکیل ‏دهنده آجرهای نسوز کانی‌ها ‏و پوکه‌های معدنی خاص می‌باشند، که قادرند ترکیباتی نسوز و پایداری همانند آجر نسوز را بوجود آورند.

این مواد نسوز باید ‏قابلیت حفظ خصیصه‌های فیزیکی و ‏شیمیایی مورد نظر را در درجه حرارتی بالا و شرایط گوناگون محیطی (دمای گوناگون محیط) داشته باشند.‏

 

رنگ بندی آجر نما

آجر نما به دلیل استفاده از خاک‌هایی که در دمای بالا پخته می‌شوند.

همراه داشتن عناصری مانند سیلیس، آلومین در مواد اولیه خود، و همراه داشتن عناصر فلزی متنوع در خاک، می تواند به تنوع رنگ بسیار زیاد منجر شود از جمله:

آجر قرمز، آجر زرد، آجر مشکی، آجر سفید و ترکیبات رنگی متنوع دیگر، طیف وسیعی از طرح و رنگ‌های مختلف، جهت استفاده در نمای ساختمان و فضاهای داخلی، آثار ناب و منحصر به فردی ایجاد می‌کند.

 

 

استفاده از آجر نسوز در نما

با کاربرد آجر نسوز در نمای ساختمان می‌توانید اطمینان خاطر داشته باشید که نمای ساختمان شما برای نسل‌های آینده همانند روز اول جذاب باقی می‌ماند.

البته این فقط در یک صورت امکان پذیر است و آن استفاده از آجر‌های نسوز با فرمولاسیون استاندارد و دارای استاندارد می‌باشد.

متاسفانه سطح بازار از انواع آجرهای نما با نام آجر نسوز پر شده است ولی کیفیت لازم را در دراز مدت ندارند.

بعد از گذشت چند سال از زمان نصب تغییر رنگ داده یا تغییر شکل می‌دهند و جلبک می‌بندند یا شوره می‌زنند.

توصیه می‌شود در زمان خرید حتما داشتن استانداردهای ثبات رنگ و ضد شوره بودن آجر نسوز را از فروشنده بخواهید.

 

تفاوت آجر نما با آجر معمولی

روش تولید آجر نما به اینگونه می‌باشد که دارای ظاهری مناسب بوده که می‌توان در نمای خارجی بنا و داخلی ساختمان از آن استفاده نمود.

همچنین این نوع آجر بدون نیاز به روکش بوده و بصورت دستی و یا ماشینی تولید می‌شود.

اما تولید آجر معمولی به گونه‌ای می‌باشد که فقط برای انجام کارهای عمومی در صنعت ساختمان‌سازی مناسب می‌باشد.

از دیگر تفاوت‌های قابل توجهی که آجر نما با آجر دارد در میزان ضخامت آنهاست.

اکثر آجرهای معمولی اصولاً ۳ تا ۴ اینچ ضخامت دارند.

در صورتی که آجر نما در حدود ۱ اینچ ضخامت دارد.

همین ضخامت کم موجب سبکی و نصب آسان آن‌ می‌شود.

 

چگونگی تشخیص آجر نسوز

اجر نسوز از روی ظاهر به سادگی قابل تشخیص می‌باشد.

به نحوی که سطح آجرهای نسوز نسبت به سایر آجر‌ها زبر‌تر، زمخت‌تر و بدون خاک اضافه می‌باشد.

همچنین شکل و ظاهر اجر نسوز دارای دانه‌های ریز رنگی می‌باشد.

زمانی که شما از آجرهای نسوز دارای استاندارد بهره‌مند شده‌اید، نمای ساختمان شما سال‌ها ماندگار مانده و هیچ گونه پوسیدگی و خورندگی در آن ایجاد نمی‌شود.

به مرور زمان رنگ خود را از دست نمی‌دهد، شوره نمی‌زنند و سطح آن خوردگی پیدا نمی‌کند.

کوره‌هایی که از آنها برای پخت انواع آجرهای نسوز استفاده می‌شود، به صورت تونلی و شاتلی می‌باشند.

در کوره‌های تونلی، حرارت به صورت یکنواخت پخش نمی‌شود و نتیجه‌ی آن تولید آجرهای متفاوت و تصادفی می‌شود.

 

گاهی نیز به دلیل حرارت بیش از حد در بخش‌های مختلف کوره، آجرهای آن قسمت باعث تاب‌دار شدن آجر گردیده و سایز آجر از حد استاندارد خارج شده و اکثر مواقع کوچک‌تر از حد معمول می‌شود.

در صورتی که تولید آجر به صورت تونلی باشد، حرارت در تمام بخش‌های مختلف آن یکسان است، و در نتیجه تمام رنگ‌ها در یک طیف بوده و هیچ گونه تغییر در سایز آنها مشاهده نخواهد شد.

آجرهای نسوز که در کوره‌های تونلی پخته می‌شوند، دارای استحکام بالاتر و استاندارهای آلایندگی مطابق با محیط‌زیست بیشتری، نسبت به آجرهای نسوز پخته شده در کوره‌های تونلی دارند.

 

مزایای استفاده از آجر نما

عایق بودن نسبت به صدا

مقاومت بسیار بالای آجر نسوز در برابر ضربه

مقاومت آجر نسوز در برابر سرما و یخ ‌زدگی

مقاومت آجرهای نسوز در برابر گرما، حرارت بالا و آتش‌سوزی

مقاومت آجر نما نسوز در برابر ریزش

سبک بودن انواع آجرهای نسوز

قابل اجرا بودن در ساختمان‌های مرتفع

ضد شوره، جلبک و یا سفیدک زدن نما

ثابت در برابر اشعه UV

مقاوم در برابر ترک خوردگی و پوسیدگی

استفاده به عنوان عایق

جذب آب پایین و مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی

زیبایی چشمگیر و منحصر به فرد در طولانی مدت

عایق صوتی و عایق اتلاف انرژی

تنوع رنگی بالا

رنگ طبیعی و ثبات رنگ در برابر اشعه‌ی خورشید

تنوع در سایز و اندازه

مقاوم در برابر فرسایش و افتادگی نما

دارای تنوع بالا در کاربرد و الگوی چیدمان

همخوانی با انواع هنرهای معماری

اتصال راحت و مناسب با سازه

عدم نیاز به اسکوب و نگه دارنده

عدم نیاز به ابزارهای خاص در زمان اجرا

وزن کم و سبک

سازگار با محیط زیست

ارسال آسان نسبت به سایر محصولات نما

امکان بهره بردن از خشت‌های شکسته و نیمه شکسته‌ در ساختمان

از دیگر مزایای آجر نما این است که در تولید آنها فقط از خاک معدنی استفاده می‌شود.

مواد دیگری مانند اخرا و رنگ مصنوعی به آن اضافه نمی‌شود، رنگ آنها در اثر پخت در کوره ایجاد می‌شود.

لذا با مرور زمان رنگ پریدگی پیدا نمی‌کنند و رنگ آنها ثابت می‌ماند.

 

روش‌های نصب آجرهای نسوز

اجرای آجرنما به وسیله ملات سیمان و ماسه

این روش نسبت به دیگر روش‌ها آسان‌تر اما کندتر است.

همچنین در حین اجرا امکان پاشیده شدن دوغاب و ملات بر روی آجرها وجود دارد و این موضوع باعث کثیف بودن کار نهایی است.

در طی اجرای این روش ضایعات زیادی نیز تولید می‌شود.

یکی از کارهای مهم که در طی اجرا این روش باید انجام شود پاک کردن ملات ریخته شده بر روی آجرها است که به وسیله تیغ شیشه ‌پاکن انجام می‌شود سپس با استفاده از برس پلاستیکی یا موکت باقی مانده ملات را از بین برده و در پایان کار قسمت پاک شده را بپوشانیم.

 

اجرای آجرنما به وسیله چسب

در این روش انتخاب یک چسب مناسب که با جنس آجر سازگاری داشته باشد بسیار مهم است.

سطح آجر باید به صورت کامل با چسب پوشیده شود و ضخامت چسب بین 3 الی 7 میلیمتر باشد.

پس از اجرای آجر باید درزبندی و بندکشی به صورت صحیح و کامل انجام شود.

به این خاطر که در زمان بارندگی که سطح آجر آغشته به آب می‌شود ممکن است آب به داخل درزها نفوذ کند و در زمان یخ‌زدگی باعث متلاشی شدن آجر شود.

می‌توان پس از طی کردن مراحل بالا از نانوهای آب‌گریز استفاده کرد.

آب‌گریز کردن نمای ساختمان

این محصول با فناوری نانو ساخته شده و به منظور بالا بردن مقاومت سطح خارجی ساختمان در مقابل عوامل جوی و نفوذ مایعات استفاده می‌شود.

 

ضدآب کردن نما توسط نانو دارای خواص زیر است:

از خالی کردن آجر و ریختن آنها و ایجاد حفره جلوگیری می‌کند.

نما را در مقابل اشعه UV که باعث زود فرسوده شدن می‌شود، محافظت می‌کند.

از کپک زدن و شوره زدن و گرد و خاک جلوگیری می‌کند.

نظافت و شستشوی نما را آسان‌تر می‌کند.

چگونگی بندکشی آجر نسوز

مرطوب کردن محل اتصال آجر، قبل از نصب آجرهای نسوز.

حداقل و حداکثر قرار دادن ملات پشت آجر، بین 2 تا 4 سانتیمتر باشد.

بهترین دما برای نصب آجرهای نسوز بین 5 تا 35 درجه سانتیگراد است.

تا جایی که ممکن است در زمان یخ‌بندان عملیات نماکاری انجام نشود.

عدم استفاده از هرگونه مواد آلی در ماسه و آب مورد استفاده در ملات‌ها.

مناسب‌ترین زمان جهت بندکشی، حداقل چند هفته بعد از نصب آجر نما می‌باشد.

مرطوب کردن محدوده بندکشی آجرنسوز.

بهترین زمان برای استفاده از ملات آماده شده جهت بندکشی، حداکثر 2 الی 3 ساعت می‌باشد.

ورز دادن ملات بندکشی به مدت چند دقیقه.

عدم استفاده از صفحه ملات برای بندکشی.

قرار دادن ملات بر روی قلم بندکشی و سپس بین شیار دو آجر.

عدم استفاده از دستمال مرطوب به منظور پاک کردن اضافه ملات بین شیارها.

استفاده از برس، پس از گذشت 2 ساعت، به منظور پاک نمودن اضافه ملات بین شیارها

ابتدا خشک نمودن کامل سازه، سپس از رزین به منظور ضد آب نمودن آجر استفاده شود.

 

رنگ آجر نما

معروف‌ترین رنگ‌های آجر نسوز قرمز و قهوه‌ای می‌باشد.

تنوع رنگ در آجر‌های نسوز زیاد بوده و از مشکی گرفته تا سفید می‌توانند تغییر رنگ داشته باشند.

حتی وجود رنگ‌های زنده و به رنگ طبیعت هم در آجر‌های نسوز به چشم می‌خورد که باعث می‌شود نمایی منحصر به فرد ایجاد شود.

 

شوره آجر چیست؟

سفیدک یا شوره در آجر نما لکه سپید یا خاکستری رنگی است که در اثر رسوب کریستالی برخی نمک‌ها درون یا روی آجر پدیدار می‌گردد.

البته این پدیده تنها مختص سطوح آجری نیست؛ شوره یا سفیدک را می‌توان بر روی سطح بتن، سنگ، اندودها و سایر مصالح بنایی مشاهده نمود.

در واقع، ذرات نمک‌های موجود در ساختار متخلخل آجر همراه با رطوبت خود را به سطح می‌رسانند و پس از تبخیر آب، به صورت رسوب بلوری بر جای می‌مانند.

شوره آجر می‌تواند به صورت یک پدیده سطحی بر روی نمای خارجی مصالح یا نشانگر ضعف ساختاری و زوال تدریجی مصالح ساختمانی باشد.

 

شکل‌گیری شوره آجر به سه شرط زیر وابسته است:

حضور نمک‌های محلول در آب

حضور رطوبت برای جابجایی نمک‌های محلول

جابجایی نمک‌ها درون یک ساختار متخلخل

 

شوره آجر از لحاظ ساختار شیمیایی به چهار دسته تقسیم می‌شود:

سفیدک کربناتی

سفیدک سولفاتی

سفیدک کلروری

سفیدک نیتراتی

 

ویژگی‌های رنگ مخصوص آجر نما

غیر سمی

جلوه کاملاً مات

حلالیت در آب

غیرقابل اشتعال

صرفه جویی در وقت و هزینه و …

کاملاً Water Proof و قابل شستشو

قابل استفاده در داخل و نمای خارج ساختمان

مقاوم در برابر عوامل جوی به خصوص اشعه U.V آفتاب

دارای خاصیت انعطاف‌پذیری(Flexibility)، مقاوم در تنش‌های ساختمانی

پوشش فوق‌العاده نسبت به رنگ‌های مشابه و همچنین بدون استفاده از مواد سخت بعد از اتمام کار

 

رنگ مخصوص آجر نما ضمن واترپروف نمودن سطح مانع تنفس سازه‌ای نمی‌گردد و تبخیرهای درونی می‌تواند به راحتی انجام پذیرد

برای مصارف خارج از ساختمان باکیفیت بالا و به‌عنوان پوشش نهایی سطوح خارجی (گچی، سیمانی، آجری و …) قابل استفاده است.

مقاومت این رنگ در برابر تغییرات شدید دما و رطوبت و در برابر مواد قلیایی‌ موجود در مصالح بسیار بالا می‌باشد.

این رنگ در محیط‌های مرطوب و نمناک استفاده می‌شود و این قابلیت را به بتن می‌دهد که به ‌راحتی بتواند تنفس نماید.

به دلیل خاصیت منحصربفرد مانع از تاول زدن رنگ (تبله کردن رنگ) روی سطح می‌شود.

 

خصوصیات ویژه رنگ مخصوص آجر نما:

۱۰۰ درصد ضد آب.

آب باران و برف روی نما سر خورده و به پایین سرازیر می‌شود.

اثر لک آب و دوده و چربی روی آن باقی نمی‌ماند.

فوق‌العاده الاستیک و منعطف.

در نشست‌های سازه دچار پارگی و پوسته شدن نمی‌شود.

مقاومت ویژه در مقابل سرما و گرما از منفی ۶۰ درجه تا مثبت ۳۲۰ درجه.

چنانچه به دنبال تیم اجرایی  هستید، می‌توانید همینجا سفارش خود را ثبت کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *