نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

نماشویی یا شستشوی نما

وبلاگ

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ 305 بازدید
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

نماشویی یا شستشوی نما

نماشویی یا شستشوی نما به چه معناست؟

نماشویی یا شستشوی نما به خدماتی که برای زدودن آلودگی ها و جرم های موجود بر روی نمای ساختمان ارائه می شوند، اطلاق می شود. نماشویی ساختمان و شستشوی نما راهکاری بسیار ارزان و مؤثر برای نوسازی و زیباسازی نمای ساختمان است. همانطور که میدانید امروزه نمای ساختمان جزء ارکان اصلی و در دید یک ساختمان یا مجموعه می باشد که همچون یک لباس زینتی بر بدنه ساختمان ایفای نقش می-کند، نقشی دوجانبه که نه تنها در امر زیبایی خود نما اهمیت بسزایی دارد، بلکه در مسئله زیباسازی و نوسازی شهری نیز مورد توجه قرار می گیرد از همین رو نماشویی یا شستشوی نمای ساختمان اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

نمای ساختمان می‌تواند شامل مصالح مختلفی شامل سازه اصلی نما، بخشی از طراحی معماری نما یا مانند پنجره‌ها، به عنوان عناصر تأمین نور ساختمان باشد. نماشویی ساختمان می‌تواند به صورت دستی یا با استفاده از انواع ابزارهای مختلف شستشو و دسترسی انجام شود. فناوری‌های نسبتاً جدیدی برای مکانیزه کردن این عملیات رشد و بکار گرفته می‌شود.

نماشویی یا همان شستشوی نما، سهم عمده ای در زیبایی بخشی و آراستگی ساختمان دارد. از دیدگاه زیبائی شناختی هرچه نمای بیرونی یک سازه یا ساختمان تمیزتر باشد، آن سازه و مجموعه زیباتر، جذاب تر و چشم ‌نوازتر خواهد بود. به دلیل آلودگی بیش از حد هوا و وجود باران‌های اسیدی و آلوده، به مرور زمان لایه ای از مواد اسیدی و خوردنده روی سطوح جمع شده و باعث کثیف شدن آن می‌شود. جنس این لایه‌ها می‌تواند از اکسید نیتروژن، اکسید سولفور، اسید کربنیک و اسید نیتریک و … باشد که اگر به موقع شسته نشوند علاوه بر زشت شدن نمای ساختمان و سازه‌ها با نفوذ به لایه‌های زیرین باعث از بین رفتن تدریجی آن‌ها می‌شوند. شستشوی نما ی ساختمان علاوه بر زدودن آلودگی و زیباتر کردن ساختمان، نقش مهمی در عمر و دوام نمای ساختمان دارد.

قراردادهای این نوع خدمات متفاوت بوده و از دریافت نقدی پول توسط اشخاص، تا قراردادهای با سازوکار مناقصه‌های رسمی را شامل می‌شود. مقررات کاری، مجوزهای، روش انجام کار، تجهیزات و جبران خسارت‌های احتمالی، در پروژه‌های مختلف متفاوت است. شستشوی نما با دو روش دستی و واترجت امکان‌پذیر است که برای نماهای سنگی از دستگاه واترجت استفاده می‌شود. شستشوی نما برای انواع گوناگون نما ممکن است با هم متفاوت باشند؛ برای مثال شستشوی نماهای کامپوزیت با شستشوی نماهای سیمانی متفاوت است. همچنین برای نظافت نماهای آجری و سنگ‌های تیشه‌ای از واتر سند بلاست استفاده می‌شود.

نماشویی توسط دسترسی با طناب یکی از شیوه‌های این کار بر روی انواع ساختمان‌ها با ارتفاع بلند می‌باشد. این روش در ایران در حدود ۱۵تا۱۷سال است که اجرا می‌شود. نحوه شستشو بستگی به نوع نما دارد.

 

نماشویی و شستشوی نما در تهران و کرج

نمای ساختمان های تهران و کرج و دیگر شهرهای آلوده که در معرض بسیاری از آلودگی های زیست محیطی و صنعتی قرار دارند به مرور زمان جلوه و زیبایی خود را از دست داده و ظاهری زننده و زشت به خود می گیرند و درست در این زمان است که باید اقدام به نماشویی و شستشوی نمای ساختمان خود کنید. بدین ترتیب پاکسازی و زیباسازی نمای ساختمان بسیار حائز اهمیت است که این مهم توسط فرآیند نماشویی ساختمان و شستشوی نما انجام می پذیرد.

 

خدمات نماشویی و شستشوی نما

شاید در ذهن بسیاری از مردم شستشوی نما و نماشویی کاری بسیار پر زحمت و هزینه بر به نظر برسد اما خدمات شستشوی نما و نماشویی از جمله خدمات ساختمانی ای است که اجرای آن ساده تر از آن چیزی که در ذهن اکثر کارفرمایان نقش بسته، می باشد. بیش از یک دهه است که روش های نوین خدمات نماشویی و شستشوی نما، از جمله تکنیک دسترسی با طناب (Rope Access) جایگزین روش های قدیمی و پر زحمتی شده است که در گذشته خدمات نماشویی و شستشوی نما را با چالش های فراوانی روبه رو می کرد.

 

قیمت شستشوی نما و نماشویی ساختمان

قیمت شستشوی نما و نماشویی ساختمان تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی می باشد که در ادامه برخی از موارد را با شما بازگو می کنیم.

هزینه نماشویی و شستشوی نما به عواملی همچون میزان آلودگی و جرم نمای ساختمان، نوع آلودگی ها، متراژ سطح کار، جنس نما و میزان زمانی که صرف نماشویی ساختمان و شستشوی نما می شود، بستگی دارد.

نکته1:قیمت نماشویی ساختمان و شستشوی نما زمانی به صورت نهایی مشخص می شود که کارشناسان متخصص نماشویی و شستشوی نما، نما را بررسی کنند و با در نظر گرفتن تمام شرایط و تعرفه ها، قیمت کلی را به کارفرما اعلام کنند.

نکته 2:برای ساختمان های کوچک با متراژ کار پائین، قیمت نماشویی و شستشوی نما بصورت کلی یا کنترات برآورد می شود.

 

نگاهی به روش های نماشویی ساختمان و شستشوی نما:

روش های مختلفی در شستشوی نما و نماشویی ساختمان بکار گرفته می شود که با توجه به نوع و میزان آلودگی نمای ساختمان، حجم کار و نحوه دسترسی، روش مناسب توسط کارشناسان در زمان بازدید مشخص می شود.

نماشویی ساختمان و شستشوی نما با طناب

نماشویی ساختمان و شستشوی نما با بالابر

نماشویی ساختمان و شستشوی نما با واترجت ۲۵۰ بار

نماشویی ساختمان و شستشوی نما به روش واترسندبلاست

نماشویی ساختمان و شستشوی نما با دیسکلر

نماشویی ساختمان و شستشوی نما با تی و ابر و مواد شوینده

 

نماشویی ساختمان و شستشوی نما با طناب

همه روزه شاهد پیشرفت روزافزون در حوزه های مختلف و از جمله در صنعت ساختمان هستیم. با پیشرفت های صورت گرفته در حوزه خدمات نماشویی ساختمان و شستشوی نما دیگر احتیاجی به استفاده از لوازم و تجهیزات هزینه بر و پردردسر مانند داربست، جهت نماشویی ساختمان و شستشوی نما نخواهد بود که این کار باعث کاهش هزینه ها و دردسر های جانبی برای کارفرما می شود. در حال حاضر با استفاده از تکنیک های نوین نماشویی ساختمان و شستشوی نما با طناب، اپراتور یا فردی که اجرای عملیات نماشویی ساختمان و شستشوی نما را به عهده دارد، با به کارگیری طناب و تجهیزات مرتبط، از بالای ساختمان فرودهای متناوبی خواهد داشت و نمای ساختمان و سازه را با استفاده از ابزارهای خاص تمیز کرده و فرآیند نماشویی ساختمان و شستشوی نما را انجام میدهد. در این حالت، فرد اشراف کاملی به تمامی نقاط نمای ساختمان یا سازه دارد و خدمات نماشویی ساختمان و شستشوی نما به بهترین نحو و کوتاه ترین ممکن انجام می گیرد. علاوه بر مزیت های اقتصادی ای که روش دسترسی با طناب جهت نماشویی ساختمان و شستشوی نما، به دنبال دارد، ایمنی بیشتری نیز در این نوع از دسترسی برای کارکنان وجود دارد.

 

نماشویی ساختمان و شستشوی نما با بالابر

در برخی مواقع جهت نماشویی و شستشوی نما که امکان دسترسی به نقاطی از نما با استفاده از طناب و داربست وجود ندارد، می توان از نماشویی ساختمان و شستشوی نما به وسیله ی بالابر های صنعتی جهت دسترسی به نقاط موجود در ارتفاع کمک گرفت که قدری هزینه بر است.

 

نماشویی ساختمان و شستشوی نما با واترجت ۲۵۰ بار

یکی از روشهای پرکاربرد و مرسوم در امر نماشویی ساختمان و شستشوی نما استفاده از واترجت (دستگاه فشار بالای آب) با فشار مناسب میباشد که میتواند تا حدود زیادی آلودگیها و جرمها را از روی سطح نما بردارد. معمولا برای نماشویی و شستشوی نمای ساختمان (سنگی، آجری، سیمانی، کنیتکس، کامپوزیتی و …) از دستگاه های سه فاز با فشار ۲۵۰ بار در نماشویی ساختمان استفاده میشود.

 

نماشویی ساختمان و شستشوی نما به روش واترسندبلاست

احتمالا واژه سندبلاست را در حوزه های صنعتی و مهندسی شنیده باشید اما مدتهاست که از این روش در حوزه نماشویی و شستشوی نما و پاکسازی سطوح شهری نیز استفاده می شود. در برخی مواقع که جرمهای عمیق و قدیمی بر روی سطح نمای ساختمان تشکیل میشود و با دستگاه واترجت رفع نمی-شود، جهت نماشویی ساختمان و شستشوی نما می توان از روشهای دیگری کمک گرفت تا با مکانیزم های خشن تر و لایه برداری سطحی بتواند تمامی آلودگیها، چربیها، رنگ و زنگ آبه را در فرآیند نماشویی ساختمان و شستشوی نما از بین ببرد. یکی از این روشها نماشویی ساختمان و شستشوی نما با دستگاه واترسندبلاست است که بیشتر با نام سندبلاست شناخته میشود. در این روش از شستشوی نما و نماشویی ساختمان از مواد مصرفی با نام صنعتی سیلیس و نام بازاری ماسه بادی (SiO2) با اندازه دانه یا مش مناسب استفاده می¬شود که به همراه آب و دستگاه واترجت ۲۵۰ بار با فشار به سمت سطح مورد نظر پرتاب میشود و تمامی آلودگیهای موجود بر روی سطح نما را از بین می برد. این روش در صنعت نیز کاربرد فراوانی دارد و یکی از کاملترین روشهای نماشویی ساختمان و شستشوی نما و سازه -های سنگی، آجری و بتنی میباشد که احتیاج به تخصص بسیار بالایی جهت انجام آن می باشد زیرا در صورت اجرای نامناسب خسارات جبران ناپذیری به سطوح وارد می شود .

 

نماشویی ساختمان و شستشوی نما با دیسکلر

این روزها مواد شیمیایی کاربرد فراوانی در زندگی ها و صنایع مختلف دارند. یکی از روش های نوین نماشویی ساختمان، شستشوی نما با استفاده از دیسکلر (Descaler) است که اسیدی رقیق با خاصیت چربی زدایی و جرم زدایی فوق العاده می باشد. در این روش از نماشویی ساختمان و شستشوی نما، همزمان با پاشش آب توسط واترجت، مقداری دیسکلر نیز به سطح مورد نظر (معمولا نماهای سنگی ساختمان) اعمال میشود و قدرت واترجت و دیسکلر تلفیق شده تا آلودگی ها و چربی ها از سطوح مورد نظر حذف شوند. نماشویی ساختمان و شستشوی نما با دیسکلر یکی از بهترین و سریع ترین روش ها برای زدودن آلودگی ها از سطح نمای ساختمان می باشد.

 

نماشویی ساختمان و شستشوی نما با تی و ابر و مواد شوینده

این نوع از نماشویی ساختمان و شستشوی نما بیشتر برای سطوح صاف و صیقلی مانند نماهای کامپوزیتی، شیشه ای و در برخی مواقع برای نماهای سنگی به کار گرفته میشود. در این روش نماشویی ساختمان و شستشوی نما، ابتدا مواد شوینده توسط ابر اسفنجی مخصوص بر روی سطح نمای ساختمان اعمال شده و بعد از گذشت مدتی با استفاده از تی مخصوص شیشه، موادشوینده به همراه آلودگی ها، از روی سطح بطور کامل برداشته میشوند. در نهایت برای تکمیل فرآیند نماشویی ساختمان و شستشوی نما از دستمال های نانوفایبر بهره گرفته میشود.

 

آیا روش دسترسی جهت پیچ و رولپلاک نما مانند نماشویی و شستشوی نما می باشد؟

نماهایی که از جنس سنگ هستند، در مدت زمان طولانی ممکن است دچار آسیب دیدگی یا شکستگی و در نهایت ریزش شوند که این مسئله می تواند خطرات جانی و مالی زیادی را به همراه دارند. پیچ و رولپلاک نما باعث تحکیم سنگ های نما می شود و از خطرات احتمالی جلوگیری می کند. همانند نماشویی و شستشوی نما، روش دسترسی به نما جهت پیچ و رولپلاک هم می تواند از انواع مختلفی باشد که بهترین آنها دسترسی با طناب می باشد. خریدن پیچ برای تثبیت سنگ نما می تواند به عهده کارفرما باشد. جهت برآورد هزینه پیچ و رولپلاک نما احتیاج می باشد تا ابعاد تقریبی سطح نمای ساختمان و همچنین ابعاد سنگ های کار شده به صورت جداگانه محاسبه شود. طبق استانداردهای مهندسی بایستی برای هر متر مربع از سنگ نمای ساختمان حدودا 9 عدد پیچ و رولپلاک 6 سانتی متری گالوانیزه استفاده شود. این کار می تواند قبل از نماشویی و شستشوی نما صورت پذیرد.

 

شستشوی نما و نماشویی و اهمیت بیمه مسئولیت مدنی پرسنل

تمامی خدمات ساختمان ناگزیر از حوادث نیستند و ممکن است در انواع خدماتی که در یک ساختمان ارائه می شود حوادثی برای پرسنل بوجود بیاید. خدمات نماشویی و شستشوی نما نیز از این قاعده مستثنی نیست

چنانچه به دنبال تیم اجرایی  هستید، می‌توانید همینجا سفارش خود را ثبت کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *