نیازمندی های صنعت ساختمان ایران
نیازمندی های صنعت ساختمان ایران

واش بتن چیست؟ روش‌های ساخت، کاربرد، مزایا و معایب

واش بتن، موزاییک بتن یا بتن شسته (Exposed Aggregate Concrete) نام‌هایی از یک نوع کفپوش بتنی که با استفاده از مصالح مختلف ساخته می‌شود. به دلیل وجود سنگ دانه‌های تزیینی و طبیعی، واش بتن ظاهری ساده و زیبا دارد.

این نوع بتن از اوایل دهه 1900 به وجود آمده است و تا به امروز به وفور مورد استفاده قرار گرفته است. بتن شسته فواید و معایبی دارد و برای کاربردهای مختلف ساختمانی استفاده می‌شود. برای شناخت بیشتر واش بتن با ویکی ساختمون همراه باشید.

واش بتن چیست؟
این محصول نوعی بتون تزیینی است که از ترکیب سیمان، ماسه، سنگ‌های معدنی، چسب بتن و مواد روان کننده بتن تولید می‌شود. سنگ‌های معدنی در انواع، رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف وجود هستند و می‌توانند برحسب سلیقه انتخاب شوند.

واش بتن به دو روش به شرح زیر ساخته می‌شود:

واش بتن پرسی
قطر این نوع از بتن شسته بین 3 تا 4 سانتی‌متر و در 2 لایه اجرا می‌شود. لایه بالایی که به قطر یک تا ۲ سانتی‌متر است از متریال سنگ و در لایه زیرین از سیمان است. به علت عدم یکنواختی لازم در پخش سنگ، تولید سریع و کم هزینه بودن، واش بتن پرسی از کیفیت بالایی برخوردار نیست.

این نوع بتن شسته در برابرضربه، فشار و تغیرات دمایی مقاوم نبوده و در بیشتر موارد بعد از یک سال سنگدانه‌ها از محصول جدا می‌شوند. این مشکل باعث کاهش زیبایی و به مرور زمان خرابی کلی بتن می‌شود. از موزائیک بتن پرسی در ساختمان‌های ارزان قیمت و مناطق با رفت و آمد کم (افراد و خودرو) استفاده می‌شود.

واش بتن ویبره‌ای
در نحوه تولید بتن شسته به روش ویبره‌ای از مخلوط کردن سنگ‌های رودخانه‌ای، سیمان، چسب بتن و روان کننده‌ها استفاده می‌شود. بعد از ترکیب مواد اولیه، مخلوط را درون قالب‌هایی می‌ریزند و بر روی میز ویبره قرار می‌دهند تا ملات و مواد اولیه به صورت یکنواخت در محصول پخش شوند. این کار باعث می‌شود مقاومت واش بتن به طور یکسان در تمام محصول بالا رود.

سپس محصول تولید شده را به اتاق بخار منتقل می‌کنند تا مقاومت در سرتاسر محصول تثبیت شود. بعد از آنکه محصول را از اتاق بخار بیرون می‌آورند، سطح کار را با استفاده از واترجت و فرچه‌های فلزی صیقل می‌دهند تا مواد زائد رویشان جدا شوند. موزائیک بتن نوع ویبره‌ای اگر با مواد اولیه مرغوب و مهندسی شده تولید شود، بسیار مستحکم‌تر از نوع پرسی خواهد بود. این محصول می‌تواند برابر ترافیک بالا و شرایط آب و هوایی شدید نیز مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

کاربردهای واش بتن
از بتن شسته در بسیاری از قسمت‌های ساختمان اعم از تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. می‌توانید آن را در مسیرهای ورودی ، راهروها، تزیین دیوارها، محیط استخر و موارد دیگر استفاده کنید. مناطق ذکر شده، جاهایی هستند که کاربر خواستار ظاهر زیبا و عملکرد قابل اعتماد هستند. پس اگر می‌خواهید بر روی واش بتن سرمایه گذاری کنید، بهتر است در مورد کاربردهایش بیشتر بدانید:

پاسیوها و مسیرها
برخی معتقدند که کفپوش‌های فضای باز بیش از کفپوش‌های داخلی به توجه صاحبان خانه نیاز دارند. چه موافق باشید و چه مخالف نمی‌توانید تأثیر مهم فضای بیرون را انکار کنید. پاسیو (یا همان حیاط خلوت) و مسیرهای رفت و آمد بخشی از فضای بیرون هستند که نیاز به کفپوش مناسب دارند.

میهمانان از طریق پاسیو وارد خانه شما شوند و حتی می‌توان در این مهمانی برپا کرد. بنابراین، استفاده از موزائیک بتن برای کف پاسیو می‌تواند جذابیت، عملکرد بالا، کارآمدی و دوام را تضمین کند. همچنین اگر محوطه زیبایی در حیاط خانه خود دارید، می‌توانید مسیر عبور افراد را با استفاده از واش بتن زینت ببخشید.

فواید واش بتن

حیاط‌ها و پارکینگ‌‌ها
محل رانندگی و پارکینگ به نوعی کفپوش نیاز دارد که از دوام بالایی برخوردار باشد. از آنجا که روزانه حداقل یک وسیله نقلیه از روی کفپوش عبور می‌کند و ممکن است چندین ساعت در آنجا بماند، مهم است کفپوش مناسب در برابر وزن خودرو مقاومت کافی داشته باشد. برای خانه‌های حیاط خودرو اغلب در داخل حیاط قرار می‌گیرد، پس توجه به کفپوش حیاط نیز مهم است.

در حالی که گزینه‌های متعدد برای کفپوش بزرگراه وجود دارد اما مسلماً بتن شسته یکی از بهترین انتخاب‌ها است. مهم است که کفپوش حیاط و پارکینگ لغزنده نباشد! همچنین باید با دوام بوده و نیاز به نگهدار کمی داشته باشد. همه این مزایا در زمان استفاده از موزاییک بتن ارائه می‌شوند.

مناطق تفریحی
اگر همیشه دوستان خود را برای مهمانی دعوت می‌کنید، می‌دانید که فضای سرگرمی در فضای باز نیاز به کفپوش مقاوم دارد. این فضا اغلب آلاچیق یا هر منطقه دیگری است. مناطق تفریحی در عین حال که باید زیبا باشند، احتیاج به دوام و مقاومت بالا نیز دارند زیرا مبلمان، وسائل پخن و پز و رفت و آمدها در این فضا زیاد است.

واش بتن در کنار زیبایی محصول بادوام برای سنگفرش کردن مناطق تفریحی است. پس اگر می‌خواهید در فضای خارج از منزل در منطقه سرگرمی خود روح تازه‌ای ببخشید، بتن شسته می‌تواند همان چیزی باشد که سخت به دنبالش هستید.

معایب واش بتن

دیگر کاربردهای واش بتن به شرح زیر هستند:

پیاده‌روهای خیابان
محوطه سازی مناطق مسکونی
پارک‌ها
مکان‌های تفریحی
ویلاها
تالارها
روف گاردن
زری اسکیپ (منظر سازی خشک)
لنداسکیپ (منظر سازی سبز)
فواید واش بتن
می‌توان جلوه‌های خیره کننده و زیبایی را با قیمت پایین ایجاد کرد.
در تولید آن به مصالح زیادی نیاز نیست.
استفاده از موزاییک بتن یک فرآیند بسیار مقرون به صرفه است.
نصب و اجرایش ساده است.
در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم است.
می‌توان از طیف گسترده‌ای از سنگدانه‌های تزیینی استفاده کرد.
به تعمیر و نگهداری منظم نیاز ندارد.
به راحتی با آب تمیز می‌شود و نیاز به مواد شوینده خاص نیست.
فقط هر دو سال یک بار نیاز به تعمیر مجدد دارد.
اگر در آینده قصد فروش ملک خود را دارید، استفاده از بتن شسته می‌تواند به فروش بهتر ملک کمک کند. دلیل این موضوع به خاطر ظاهر خاص و منحصربه فردش است.

ممکن است برای اجرای کار به متخصص نیاز باشد.
برای نگهداری باید بعد از چند سال هزینه دوباره‌ای خرج شود.
سنگ‌های تزیینی ممکن است در معرض آسیب قرار گیرند.
ممکن است لازم باشد سنگ‌ها جایگزین شوند (در صورت کیفیت پایین واش بتن).
اگر سنگ‌ها توسط وسایل نقلیه سنگین یا آب جدا شوند، در محل سوراخ‌هایی ایجاد می‌شود که آسیب ساختاری ایجاد می‌کند.
تعمیرات قسمت‌هایی از سطح بسیار دشوار است.
در صورت نیاز به تعمیر، باید دقیقاً سنگ‌ها را با سنگ‌های اولیه تطبیق دارد تا ظاهر کار یکنواخت باشد.
تمیز کردن بتن شسته ممکن در بلند مدت دشوار باشد زیرا خاک و آلودگی بین سنگ‌ها گیر می‌کنند.
ممکن است لازم باشد برای داشتن بهترین ظاهر روی یک واشر جت قدرتمند سرمایه گذاری کنید.
خارج شدن سنگ‌ها می‌تواند منجر به قرار گرفتن آب در بین بتن و سنگدانه و شکستن پیوند آن‌ها شود.
همانطور که مشاهده می‌کنید، معایب بتن شسته به اندازه فوایدش است! اما بیشتر خرابی‌های این نوع بتن به دلیل ترافیک بالای خودرو و کیفیت پایین محصول است.

سخن آخر

اجرای واش بتن می‌تواند ظاهر فضایی را منحصر به فرد کرده و فضا را به یک نقطه کانونی زیبا تبدیل کند. موزاییک بتن محصولی ارزان قیمت است و تنوع نامحدودی را برای خریداران به وجود می‌آورد.

با این حال، این محصول برخی از جنبه‌های منفی نیز دارد، از جمله مشکل در نصب برای هر کسی که تجربه کار فنی ندارد! برای این منظور می‌توان به متخصصین مراجعه کرد. با این حال، انتخاب این محصول برای پیاده روی‌ها و سنگ‌فرش حیاط می‌تواند فوق‌العاده باشد.

شما میتوانید از اینجا معرفی محصول خود را به ما واگذار نمایید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *